18.10.2021

Benátky severu, město zamilovaných - Bruggy

Bruggy, nizozemsky Brugge a nebo francouzsky Bruges, to jsou “Benátky severu”, město zamilovaných, ležící přibližně 90 km severozápadně od Bruselu, hlavního města Belgie.

Ten, kdo se vydá do tohoto zajímavého koutu světa, tak na toho čeká kamenné městečko na mnoha kanálech, přes které vede nespočet mostů s historickým centrem města, které bylo zapsáno do Seznamu světového dědictví UNESCO v roce 2000.

Celá oblast, nejenom samotné město, má bohatou historii. Zhruba před 2000 lety zde byla vybudována galorománská osada a o něco málo později zde byl založen námořní přístav. Obyvatelé dnešních Brugg se od této doby věnovali obchodu predevším s Anglií a se Skandinavií. No a od 13. a 14. století se do Brugg se sjížděli obchodníci z celého kontinentu. Jak by ne, pokračoval totiž rychlý ekonomický růst města a jeho blízkého okolí.

Ačkoli se Bruggy nachází v Západních Flandrech (mluví se zde nizozemsky), určitě se v tomto atraktivním městečku domluvite i jinak (například francouzsky nebo anglicky).

Mezi významné stavby v Bruggách patří především gotická radnice Stadhuis ze 14. století, která se nachází na náměstí Burg. Pokud byste chtěli tuto radnici navštívit, otevřená by měla být denně, a to od 9.30 do 17ti hodin. Vstupné stojí 4 Eura (cena zahrnuje audio průvodce). Děti do 12ti let mají vstup zdarma. Na náměstí Burg stojí ještě dvě zajímavé budovy, Gerechtshof, justiční palác a Basiliek van het Heilig Bloed, kde je údajně ampule obsahující kapku Ježíšovy krve.

Kostel Panny Marie stojí určitě též za zmínku. Nenechte si ujít tento skvost postavený v gotickém stylu. Uvnitř, v postranní kapli se nachází Michelangelova Marie s dítětem (tzv Bruggska madona) vytvořena z bílého mramoru. Jedná se o jedno z mála Michelangelových děl nacházejících se mimo Itálii. Během oprav kostela je vstupné sníženo ze 6ti Eur na 2. Otevřeno je denně od 9.30 do 17ti hodin. Výjimkou je neděle, kdy se dveře kostela otevírají až ve 13.30.

V jádru historického centra je náměstí Grote Markt. Užásna podívaná. Náměstí je plné domů, které byly postaveny v gotickém, renesančním a barokním slohu. Upřostred se nachází pomník cechmistrů Jana Breydela a Pietera de Conincka.

Jezero lásky – Minnewater – je vyhledávaným místem novomanželů. Ne nadarmo se říká Bruggám město zamilovaných.

Ubytování v Bruggách

V Bruggách je celkem 106 hotelů. Pokud byste se chtěli ubytovat přímo ve městě nebo v jeho okolí doporučujeme nejdříve nahlédnout do našeho hotelového srovnávače, který vám pravěpodobně nabídne nejlepší cenu za poskytované služby.

Určitě při své návstěvě Belgie nesmíte zapomenou ochutnat místní belgické pralinky a pokud neřídíte auto bylo by hříchem neochutnat pravé belgické ovocné pivo.

Autor textu a fotografií: Katka H.

Tagy

Doporučené příspěvky

O nás

Vítejte na cestovatelském portálu Chcitam.cz. Cílem těchto stránek je od roku 2012 shromažďovat užitečné informace pro cestovatele. Postupně v článcích naleznete tipy na levné eurovíkendy, nabídky levných letenek, speciální akce hotelů, tipy na výlety nebo zajímavá cestovatelská videa. Rádi bychom jako tvořitele obsahu stránek uvítali i Vás. Pokud máte námět na článek, popřípadě máte vlastní text, kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře napravo.

Sociální sítě

Kontaktujte nás

Odeslat

OdeslatVaše zpráva byla odeslána, děkujeme.

ZrušenoVaše zpráva nebyla odeslána, zkuste to prosím později.

Všechna práva vyhrazena © 2012 Chcitam.cz