19.1.2022

Berlín - průvodce městem, které vstanulo z popela

Německá metropole se nijak neliší od jiných světových velkoměst – každá čtvrť Berlína je v podstatě město ve městě, každá má své centrum, pamětihodnosti, tržiště a hlavně své lidi, kteří ji považují za svůj jediný domov. A nutno podotknout, že ačkoliv od pádu Berlínské zdi uplynulo už více než 20 let, tvář města jí zůstává poznamenána dodnes, dřívější rozdělení na Západní a Východní Berlín je totiž stále znát. Západní část města je i dnes považována za tu ,,lepší“ a její obyvatelé těmi ostatními tak trochu opovrhují, někteří Berlíňané si proto dokonce přejí Berlín rozdělit znovu a jednou provždy.

Abychom také trochu vyzdvihli pozitiva Berlína, je třeba dodat, že nejde o typickou ,,betonovou džungli“, na nedostatek zeleně si tu totiž stěžovat nelze, více než třetinu rozlohy města tvoří parky a  další zelené plochy, díky čemuž se třímilionová metropole rázem stává příjemnějším místem k návštěvě i k pobytu.

 

Pokud bychom měli Berlín popsat jedním slovem, dokonale by ho vystihl výraz ,,dynamický“. Podoba města se mění neustále, staveniště jsou zde téměř všude, každý den nás město překvapí něčím novým…výlet do Berlína je tak svým způsobem dobrodružnou výpravou, neboť nikdy nevíte, na co zde narazíte – běžně se stává, že místa, která jsou dnes středem pozornosti, mohou být už zítra všední a nezajímavá. Ale jak se říká, to dobré zůstává, proto existují místa, jež jsou v obležení lidí neustále.

Místa a památky v Berlíně, které byste měli vidět

Mezi ně určitě patří areál zámku Sannsouci na periferii města. Samotný zámek byl postaven v 18. století a král Fridrich II.si ho sám navrhl. Jeho nejkrásnějšími místnostmi jsou bezpochyby rokokové sály a obrazárna s 90 malbami světoznámých umělců. Jen je škoda, že do zámku se za den dostane pouze omezený počet lidí – děje se tak z důvodu zachování památky. V zahradě obklopující zámek si budete připadat jako někde v Itálii, protože zde rostou fíkovníky nebo meruňky, stejně tak jsou kolem jezírka Velké fontány rozmístěny sochy antických bohů. V zahradě najdeme i další architektonické skvosty, třeba Čínskou čajovnu, kterou zdobí sošky z ryzího zlata, Nový palác s umělou jeskyní vykládanou drahokamy, či Chrám přátelství, na jehož korintských sloupech jsou namalovány medailony různých přátelských dvojic.

Dalším hojně navštěvovaným místem je náměstí Alexanderplatz ve čtvrti Mitte, jenž bylo kvůli následkům 2. světové války kompletně zrenovováno. Náměstí na první pohled nepůsobí úplně nejlepším dojmem především kvůli lidem pochybné existence, kteří se tu poflakují v enormním množství, nicméně nenechte se odradit, návštěva dominanty náměstí a vůbec celého Berlína, televizní věže, za to stojí! 368 metrů vysoká věž v sobě ukrývá otáčející se kavárnu Tele-Café a rovněž vyhlídkovou plošinu, odkud máte Berlín jako na dlani. A pokud stojíte na Alexanderplatzu a zrovna jste si s sebou zapomněli hodinky či mobil, čas vám spolehlivě ukáže Weltzeituhr, což jsou deset metrů vysoké hodiny, zobrazující časy v jednotlivých časových pásmech. Kousek od těchto hodin se můžete pokochat novobarokní Neptunovou kašnou z roku 1891 a Berlínskou ,,červenou“ radnicí – reliéfy na zdi pod okny hlavního schodiště zobrazují téměř kompletní dějiny města.

Symbolem sjednoceného Německa se stala Braniborská brána, poslední z původně 18 městských bran, jejíž vrcholek zdobí socha čtyřspřeží s bohyní míru Eiréné (kterou si kdysi odvezl Napoleon do Paříže, ale naštěstí byla vrácena). Brána se otvírá do náměstí Pariser Platz a historické třídy Unter den Linden, v níž na prestižních adresách sídlí pouze banky, velvylanectví a podobné instituce, stejně jako budova bývalé Zbrojnice, barokní perly, ve které dnes najdeme Německé historické muzeum; Operní palác; vedle něj pak Palác korunního prince, kde byla roku 1990 podepsána smlouva o sjednocení Německa; Nová strážnice – ústřední památné místo SRN k uctění obětí fašismu a militarismu, hoří zde i věčný oheň; při procházce po Unter den Linden lze vidět také Německou státní operu, katedrálu sv. Hedviky, vrcholně barokní Starou knihovnu či jezdeckou sochu Fridricha Velikého.

Na náměstí Breitscheidplatz stojí zdánlivě nenápadný kostel Keiser-Wilhelm-Gedächtniskirche, jakmile však vstoupíte dovnitř, před očima se vám vám působivě zazáří světlo pronikající modrými skleněnými kvádry, což činí interiér kostela vskutku nádherným.

Ojedinělý urbanistický celek představuje čtvrť okolo náměstí Savignyplatz, ze které přímo dýchá atmosféra předminulého století. Ulice rozbíhající se z náměstí jsou plné laviček pod starými stromy, vybízejícími k posezení, romantických restaurací a nejrůznějších krámků.

Říšský sněm je místem, kde se doslova psaly německé dějiny. Postaven byl na konci 19. století a za více než sto let byly jeho zdi němými svědky mnoha významných historických okamžiků. V minulosti byla budova sněmu doplněna o skleněnou kupoli, jež je přístupná návštěvníkům.

Přímo uprostřed města se nachází největší amfiteátr v Evropě – Waldbühne, neboli Lesní scéna. Jeho střechu tvoří dvojitá celta a sledovat hudební koncerty, festivaly a operní představení v něm může až 20 000 sedících diváků.

Berlínským ,,nej“ je také Židovský hřbitov, s více než 115 000 náhrobky největší v západní Evropě. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších památek svého druhu, hřbitov představuje mimojiné místo posledního odpočinku pro velké osobnosti (nejen) židovské kultury.

Muzea v Berlíně

Největší koncentrace muzeí v Berlíně je na Ostrově muzeí uprostřed řeky Sprévy. Nejstarší výstavní síň ve městě představuje Staré muzeum z roku 1830. Jeho venkovní schodiště zdobí sochy Amazonek, foyer pak jónské sloupy. Vystavena je zde antická sbírka.

Nové muzeum muselo být kvůli následkům 2. světové války zrekonstruováno, z tohoto důvodu není natolik architektonicky i historicky zajímavé, avšak zajímavá je sbírka egyptské kultury v něm vystavená, do které mimojiné patří i slavná busta královny Nefertiti.

Jedním z prvních muzeí architektury na světě bylo Novoklasicistní Pergamské muzeum. Expozici tvoří celkem 14 sbírek, mezi exponáty najdeme například pergamský oltář starý skoro 2000 let, Ištařinu bránu a umělecká díla ze 6. tisíciletí před Kristem.

V ulici Königin-Luise-Str. stojí venkovský statek ze 17. století, jehož prostory slouží jako muzeum životního stylu, zemědělství a techniky v dávných dobách – Domäne Dahlem.

Netradiční Muzeum homosexuality na ulici Mehringdamm představuje svým návštěvníkům historii čtyřprocentní menšiny na území Německa. Vzhledem k tomu, že Berlín kdysi patřil k ,,hlavním městům cukru“ na světě, najdeme zde na Amrumer Str. Muzeum cukru, kde se dozvíte kupříkladu to, jak chutná surový cukr nebo jak vypadá cukrová třtina.

Je libo kousek Berlínské zdi, panáčka ze semaforu z východního Berlína či nefalšovaný porcelán z bývalé královské manufaktury? Ano, to všechno je v Berlíně k mání, a je jen na vás, zda si odtud odvezete kýč nebo kultovní předmět. Obchodů je ve městě samozřejmě bezpočet, proto zde uvedeme pouze ta jednoznačně nejlepší místa pro nákupy.

Z někdejšího rozsáhlého komplexu obytných a průmyslových budov vzniklo teprve nedávno největší nákupní centrum v Berlíně jménem Hackesche Höfe, kde to prostě žije!

Atmosféru starých trhů navozuje tržnice Arminius-Markthall, jež na svém místě (za radnicí v Tiergartenu) stojí už od roku 1891. Pořád tu platí starý trhový řád, který zakazuje hlasité vychvalování zboží, pekařům prodej obložených housek, aby nekazili ,,kšeft“ stánkům s občerstvením a dovnitř tržiště se nesmí s koly ani psy.

berlín hotely

Levné hostely a hotely v Berlíně

Peněz není nikdy dost, pokud jste student nebo chcete prostě pouze ušetřit za hotel nebo hostel v Berlíně, navštivte náš vyhledávač levného ubytování. Ten nabízí více než 1250 hotelů, hostelů a penzionů, jejichž cenová nabídka je nejlepší na trhu. Vyhledávat můžete pomocí velkého množství kritérií, např. dle mapy. vzdálenosti hotelu od památek, zajímavých míst nebo srovat hotely dle cen. Nad výpisem hotelů se zobrazuje i komentář ubytovaných, popř. jejich doporučení, které může ovlivnit Váš výběr. Některé hotely také nabízí akční ceny ubytování, ušetřit tak můžete až několik desítek procent oproti původní ceně. Nabídku levného ubytování v Berlíně naleznete ZDE.

Doprava do Berlína

Vzhledem k nevelké vzdálenosti a snadné dostupnosti Berlína z ČR se způsobů dopravy nabízí více: autem se sem dostanete přes Drážďany po dálnici A 13, případně přes polskou Wroclaw po silnicích č. 40 a 36 a dálnici A 15. Několikrát denně jezdí na trase Praha-Berlín vlaky EuroCity, autobusy Student Agency mířící do Berlína vyjíždí z nádraží Praha-Florenc. Případně je možné využít služeb dalšího autobusového dopravce Eurolines.

MHD v Berlíně

Berlín je město hodně rozlehlé, naštěstí je tu hustá síť linek S-Bahnu a U-Bahnu, doplněná o autobusové linky. Plánky jednotlivých pásem berlínské dráhy (jsou tři) dostanete na kterékoli zastávce a stanici. Berlínské taxíky mají svá stanoviště na každém rohu, můžete si je také odmávnout přímo na ulici, ale musí to být pouze vozy se svítícím nápisem ,,leer“. Hitem jsou ve městě ekologické tříkolky, tzv. Velo-Taxi, které vozí své zákazníky po tratích autobusů, parcích i cyklistických stezkách, abyste si je odchytili, stačí také jen zamávat. Pokud se plánujete zdržet v Berlíně na více dní, doporučujeme zakoupit si tzv. BerlinPass o kterém se rozepíšeme níže.

Berlin pass

Jedná se o turistickou kartu, která Vás opravňuje k neomezenému využívání MHD v Berlíně, dále Vám umožní zdarma navštívit do 45 nejnavštěvovanějších muzeí, galerií a historických staveb v Berlíně, vč. Checkpointu Charlie a budovy Pergamonu. Dále na Vás čeká pohodlná prohlídka Berlína v sedadle Hop-on-hop-off autobusu. Navíc při zakoupení BerlinPass obdržíte zdarma průvodce po Berlíně. Berlin pass zakoupíte on-line zde.

Ceník Berlin pass:

2 denní Berlin pass pro dospělé – 74€

3 denní Berlin pass pro dospělé – 89€

2 denní Berlin pass pro děti – 34€

3 denní Berlin pass pro děti – 39€

V případě, že Vám nebude vyhovovat termín odletu, nebo ceny ubytování. Obraťte se na náš e-mail info@chcitam.cz, pokusíme se Vám najít jinou alternativu. Pro další TIPy na levné letenky a cestování sledujte náš web, nebo Facebook.

Foto: Sxc.hu

Tagy

Doporučené příspěvky

O nás

Vítejte na cestovatelském portálu Chcitam.cz. Cílem těchto stránek je od roku 2012 shromažďovat užitečné informace pro cestovatele. Postupně v článcích naleznete tipy na levné eurovíkendy, nabídky levných letenek, speciální akce hotelů, tipy na výlety nebo zajímavá cestovatelská videa. Rádi bychom jako tvořitele obsahu stránek uvítali i Vás. Pokud máte námět na článek, popřípadě máte vlastní text, kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře napravo.

Sociální sítě

Kontaktujte nás

Odeslat

OdeslatVaše zpráva byla odeslána, děkujeme.

ZrušenoVaše zpráva nebyla odeslána, zkuste to prosím později.

Všechna práva vyhrazena © 2012 Chcitam.cz