22.1.2022

Brusel - hlavní město čokolády, EU a piva

Mnoho z Vás při vyslovení názvu „Brusel“ představí pouze hlavní město Evropské unie, plné skleněných budov s tisíci úředníky.  Realita je ovšem jiná. Hlavní město Belgie s 1,2 miliony obyvatel je především město historie, architektury, čokolády a komiksů. Každý návštěvník si tedy příjde na své.

Památky a zajímavá místa Bruselu

 

Velké náměstí (Grand – Palace)

Zřejmě nejhezčím a jedním z nejvíce navštěvovaných míst Bruselu je  Velké náměstí (Grand – Palace).  Náměstí je od roku 1998 zapsáno v seznamu UNESCO. Jeho největší dominantou je věž bruselské radnice, která pochází z 15. století. V teplejším ročním období bývá okraj náměstí lemován zahrádkami restaurací, takže se každý z Vás může kochat nádherným výhledem u sklenky oroseného belgického piva. Ubytování poblíže Grand Palace naleznete ZDE.

Pasáž svatého Huberta (Galeries royales Saint-Hubert)

Tato velmi elegantní nákupní pasáž sousedí přímo s Velkým náměstím. Galerie byla vystavena v roce 1846 a zaujme především proskleným stropem a luxusními obchody. Naleznete zde velký výběr toho nejluxusního zboží, od kabelek až po kožichy. Mezi obchůdky s oděvy a doplňky je také několik čokotérií s pralinkami mnoha druhů a příchutí. Může si tedy pro sebe každý odnést kousek luxusu za přijatelnou cenu.

Muzeum čokolády

Belgie je světoznámá také díky své čokoládě a pralinkám. Po celém Bruselu je rozeseto několik desítek čokotérií a prodejen pralinek. Pro Belgičany je nákup pralinek denní záležitostí, kupují je ke vše příležitostem, ať už k větším nebo jen pro radost. Milovníkům čokolády doporučujeme navštívit jedno z muzeí čokolády, například Museum of Cocoa and Chocolate v ulici Rue de la Tete, která leží kousek od Velkého náměstí. Návštěvník je seznámen s výrobou čokolády, od začátku až po konec. Expozice tedy začíná samotným pěstováním kakaových bobů, jejich opracováním, až po vytváření samotné čokolády. Na konci Vás čeká živá ukázka výroby čokoládových figurek a pralinek pod vedením zkušeného Chef de Praline. Doporučujeme návštěvu ! Ubytování v blízkosti centra Bruselu naleznete ZDE.

Ceny vstupného: Dospělí  5,50€, Děti a studenti 4,50€

Webové stránky muzea: http://www.mucc.be/EN/index_en.htm (Anglicky)

Socha čurajícího chlapečka

Asi největší symbol Bruselu – sochu čurajícího chlapečka naleznete necelého čtvrt kilometru od Velkého náměstí, na rohu ulic Rue de l’Etuve a Rue des Grands Carmes.  Chlapeček má několik stovek krojů – více než 800, do kterých je postupně oblékán, jejich počet se stále zvyšuje. Soška, která je nyní vystavena, je bronzová a  pochází z roku 1619. Nahradila původní kamennou sochu z 15. století, která byla odcizena. Turisté se zájmem o fotografii se musí obrnit trpělivostí, před panáčkem je po celý den obrovský dav lidí, přes který je nutné se procpat. V únoru 2012 sochu čurajícího chlapečka postihla nemilá věc – přestal čurat z důvodu vysokých mrazů. Hotely poblíž Čurajícího chlapečka naleznete ZDE.

Atomium

Tato stavba se nachází v parku des Expositions v Bruselu, neměla mít však dlouhého trvání, měla zde být umístěna jen při příležitosti EXPA v roce 1958, ale vydržela až do dnes a  ročně ji navštíví desetitisíce lidí. Celá kontrukce představuje zvětšenou molekulu železa.

Atomium – vstupné: dospělí 11€, teenageri 8€, děti pod  11 let 6€

Otevírací doba: 10:00 – 18:00

Muzeum komiksů

Belgie dala světu Tintina, konkrétně autor Hergé a Belgičané jsou na to náležitě pyšní. Pro milovníky komiksů je v Bruselu určené muzeum komiksů. Expozice obsahuje několik desítek tisíc komiksových vydání. Ti, kteří nechtějí platit vstupné, se mohou kochat komiksy na fasádách bruselských domů. Překvapivě se komiksové malby nachází na domech v památkových zónách, ale oživují leckdy velmi zanedbané domy, které by jindy hýzdily okolí.

Otevírací doba muzea komiksů: 9:00-18:00 (kromě pondělí)

Ceny: Dospělí – 8€, Studenti a děti 6€, Děti pod 12 let 3€

Web: http://www.comicscenter.net/en/home

Bruselské hospody

Nenahraditelná atmosféra, krásná architektura a výběr z několika výborných belgických ležáků – to jsou Bruselské hospůdky. Pro pivaře doporučujeme navštívit jednu z nejkrásnějších hospod v Bruselu – Drug opera. Točí zde slavné višňové belgické pivo Kriek, které je výborné. Cena piva není nejnižší vždy cca 5€, ale za zážitek chuťových pohárků to zcela jistě stojí.

Web: http://www.drugopera.be/

Doprava v Bruselu (MHD):

Po českého cestovatele nepatří doprava po Bruselu mezi nejlevnější. Když opomeneme taxíky, zůstává nám na výběr MHD. V Bruselu, stejně jako v Praze je nejvýhodnější používat metro. Celodenní jízdenka stála v době vydání článku 6,5€.  Jízdenka na 5 jízd 7,70€ a na 10 jízd 13,50€.

Mapa MHD i ke stažení: http://www.stib.be/netplan-plan-reseau.html?l=en

Aktuální ceny MHD v Bruselu (anglicky): http://www.stib.be/tickets.html?l=en

Levné ubytování v Bruselu:

Ubytování v Bruselu se dá sehnat od 500 Kč/osoba/noc, cena je za ubytování v hostelu. Je nutné se tedy spokojit s nižším ubytovacím standadem. Ubytování ve tříhvězdičkových hotelích lze najít od 1200 Kč/os./noc. Některé hotely zahrnují do ceny i snídani. Na této stránce naleznete další zajímavé nabídky hotelů a hostelů v Bruselu. Hotely lze vyfiltrovat dle datumu, seřadit dle ceny a podle místa, kde chcete být ubytováni. Nabídky jsou aktuální od největších hotelových řetězců, naleznete tedy nejlevnější hotely a hostely v Bruselu.

Mapa Bruselu ke stažení ZDE

Fotogalerie

O nás

Vítejte na cestovatelském portálu Chcitam.cz. Cílem těchto stránek je od roku 2012 shromažďovat užitečné informace pro cestovatele. Postupně v článcích naleznete tipy na levné eurovíkendy, nabídky levných letenek, speciální akce hotelů, tipy na výlety nebo zajímavá cestovatelská videa. Rádi bychom jako tvořitele obsahu stránek uvítali i Vás. Pokud máte námět na článek, popřípadě máte vlastní text, kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře napravo.

Sociální sítě

Kontaktujte nás

Odeslat

OdeslatVaše zpráva byla odeslána, děkujeme.

ZrušenoVaše zpráva nebyla odeslána, zkuste to prosím později.

Všechna práva vyhrazena © 2012 Chcitam.cz