29.9.2021

Krásy pro mnohé nepoznaného jižního Peru

Jihoamerický stát Peru si naprostá většina lidí spojuje pouze s Machu Picchu nebo jezerem Titicaca, ale snad nikomu nic neřekne například název Kaňon del Colca, přitom je to překrásné místo vysoko v Andách, cizinci se sem tolik nehrnou a proto se nemůže stát, že si zde budete muset ,,klestit“ cestu zástupy turistů nebo platit mnohonásobně předražené vstupné.

Také je všeobecně známo, že Peruánci žijící v blízkosti slavných památek vydělávají hlavně na prodeji suvenýrů a ,,předvádění“ se turistům, kteří si tak o životě v zemi vytvoří sice hezký, avšak nepravdivý obrázek. Pojďte se tedy na následujících řádcích vydat na méně známá, turisty příliš netknutá místa v Peru…

 

Jižní Peru

Reserva Nacional Paracas

Před téměř 90 lety nalezl na tomto poloostrově peruánský archeolog 429 zavinutých mumií – pravděpodobně z doby před naším letopočtem. – i s kompletní výbavou potřebnou na onom světě. Větina látek, do nichž byly mrtvoly zahaleny, jsou dnes uloženy v Museo Nacional de Arqueología, Antropología e Historia del Perú (viz níže). Ačkoliv byla naleziště díky silným větrům zaváta pískem, poloostrov Paracas byl stejně jako nedaleké ostrovy Ballestas vyhlášen chráněnou přírodní oblastí, jeho obyvateli jsou z velké části kolonie plameňáků.

Ostrovy Balllestas jsou domovem pro obrovské kolonie mořských ptáků a lvounů hřivnatých, vody omývající břehy ostrovů zase obývají delfíni, tučňáci a vydry. Samozřejmě existuje možnost udělat si kolem ostrovů vyjížďku na lodi (vstup na samotné ostrovy je kvůli ochraně přírody zakázán), která vede i kolem paracaského obrazce El Candelabro – ten má údajně spojitost s obrazci na planině Nazca.

Huacachina

 Přestože oáza Huacachina není sama o sobě nijak zajímavých místem, šikovně využívá své polohy v poušti a turisté sem proto jezdí v docela hojném počtu. Ptáte se, jak je to možné? Jednoduše: hlavní a jedinou atrakcí jsou tu totiž výlety do pouště na tzv. sandboards neboli písečných surfech. Pohled na ,,surfaře“ kutálející se z dun je sice zábavný, ale když vyzkoušíte jízdu na sandboardu na vlastní kůži, uvidíte, že nic jednoduchého to není! 🙂

Arequipa

Druhé největší město v Peru leží v nadmořské výšce 2335 metrů, přímo na úpatí činné sopky Misti.  Díky jeho poloze svítí slunce ve městě celých 300 dní v roce a klima je zde celkově suché a mírné.

Arequipa se těší přízvisku ,,Bílé město“ a má pro to hned dva důvody: za prvé ho v minulosti totiž obývali převážně Španělé s bílou pletí a za druhé je centrum města postaveno skoro celé z bílého vulkanického tufu, díky čemuž bylo zařazeno na seznam UNESCO.

Památky jižního Peru

La Catedral

Na stavbě chrámu zabírajícího celou severní část hlavního náměstí se podílelo hned několik zemí: obří varhany pochází z Belgie, hlavní oltář je z kararského mramoru původem z Itálie a dřevěná kazatelna byla vyrobena ve Francii.

La Compaňía de Jesús

Fasáda jezuitského kostela je pýchou celé Arequipy, poněvadž se na ní prolínají prvky indiánské symboliky, baroka a platereskní architektury (dekorativní styl pozdní španělské gotiky). Uvnitř najdete oltáře z cedrového dřeva zdobené zlatem, skvostem jsou pak fresky s pralesními motivy v kapli sv. Ignáce. Křížová chodba bývalé jezuitské koleje je prý nejkrásnějším nádvořím ve městě, kamenné oblouky a sloupy, které ji podpírají, zdobí krásné rostlinné motivy a andělé.

Muzea v jižním Peru

Museo Santuarios Andinos

Stejně jako má Evropa ledového muže Őtziho, má Jižní Amerika Juanitu. Ledem mumifikovaná mrtvola mladé dívky byla objevena r. 1995 ve výšce 6300 m. n.m. a následně podrobena vědeckému bádání, načež se zjistilo, že se pravděpodobně jedná o oběť inckého náboženského rituálu z roku 1466 př. n. l. Později byly na nalezišti objeveny obětní dary, tedy různé látky, keramika apod., které jsou nyní společně s Juanitou vystaveny v muzeu.

Trhy

San Camilo Mercado

Během návštěvy Peru nemusíte poznávat jen historii země, ale také se alespoň trochu seznámit se životem místních obyvatel, což vám umožní třeba trh San Camilo. Můžete jen z balkonu v prvním patře pozorovat čilý ruch panující mezi stánky, nebo se vmísit do davu a prohlížet si zboží: sortiment je opravdu široký, prodavači nabízejí nejen ,,běžné“ věci, ale rovněž potřeby pro šamany a všelijaké exotické rarity.

Cañón del Colca

Kaňon nedaleko Arequipy patří k nejhlubším na světě, což dokládá výškový rozdíl 3 km mezi vrcholky hor na okraji kaňonu a jeho nejnižší částí. Celá oblast je odpradávna hustě osídlená, ale k jádrovým oblastem Peru nikdy nepatřila, spíše naopak. V 70. letech minulého století se díky výstavbě zavlažovacího kanálu a nové silniční sítě zdejší podmínky sice o něco zlepšily, nicméně stále tu narazíte na domy se slaměnými střechami, volské potahy a ženy v tradičním oblečení.

La Cruz del Condor

Každé ráno se na vyhlídce Cruz del Condor koná velkolepá podívaná s ,,králi And“ v hlavní roli. Kondoři ve snaze najít proudění, které by je vyneslo do potřebné výšky, krouží někdy až neuvěřitelně nízko nad hlavami okouzlených diváků, dokud se nedostanou do výšky 6000 m a nezmizí jim z očí.

Ubytování v Peru

Pokud se člověk vydá do Peru na trek, čeká ho až několik desítek velmi náročných dnů chůze, lezení a spaní ve stanu. Není divu, že po takovém výkonu rád sáhne po útulně zařízeném hotelu se všemi civilizačními vymoženostmi, od internetu až po tekoucí teplou vodu. Hotelů se v Peru nachází zrhuba necelých 1400, díky našemu hotelovému vyhledávači si můžete většinu z těchto hotelů a hostelů zarezervovat za velmi přijatelné ceny. S některými last minute nabídkami ušetříte až desítky procent oproti původní ceně ubytování. Hotely v Peru hledejte ZDE.

peru ubytování

Foto: Sxc.hu

Tagy

Doporučené příspěvky

O nás

Vítejte na cestovatelském portálu Chcitam.cz. Cílem těchto stránek je od roku 2012 shromažďovat užitečné informace pro cestovatele. Postupně v článcích naleznete tipy na levné eurovíkendy, nabídky levných letenek, speciální akce hotelů, tipy na výlety nebo zajímavá cestovatelská videa. Rádi bychom jako tvořitele obsahu stránek uvítali i Vás. Pokud máte námět na článek, popřípadě máte vlastní text, kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře napravo.

Sociální sítě

Kontaktujte nás

Odeslat

OdeslatVaše zpráva byla odeslána, děkujeme.

ZrušenoVaše zpráva nebyla odeslána, zkuste to prosím později.

Všechna práva vyhrazena © 2012 Chcitam.cz