18.10.2021

Lisabon: průvodce městem mořeplavců

Lisabon nejspíš není městem, které by svým návštěvníkům učarovalo na první pohled. Ulice plné hluku, prachu a troubících aut, na každém rohu staveniště… to neokouzlí snad nikoho. Jenže nic není tak hrozné jak to vypadá, a proto si vás Lisabon získá sice asi až na druhý (možná i třetí) pohled, ale přece. I když je pravda, že ještě před necelými 15 lety byla situace ve městě ještě horší než je teď, vše změnila až výstava Expo´98, díky které se tu konečně začalo něco dít: chátrající domy byly nahrazeny novými, byla vybudována nová kanalizace, silnice,…ostatně tak už to prostě bývá, a to teď kapku odbočíme, stačí se podívat, co se zrovna děje v Riu de Janeiru s nadcházejícím mistrovstvím světa ve fotbale, že. 🙂

,,Město sedmi pahorků“ nad řekou Tejo je význačné opravdu velkým množstvím historických památek, avšak pokud se rozhodnete putovat po nich pěšky, měli byste začít alespoň trochu trénovat – vězte, že taková procházka po Lisabonu dá docela zabrat. Naštěstí jsou už od 19. stol. v provozu lanovky,  tzv. elevadores, spojující horní a dolní část města. Jsou celkem 4: Elevador da Bica, Elevador da Glória, Elevador da Lavra a Elevador de Santa Justa, což ve skutečnosti není lanovka, nýbrž výtah, který je zároveň pozoruhodnou technickou památkou.


Památky v Lisabonu

Největší koncentrace památek je samozřejmě v historickém centru Lisabonu, jehož ústřední část tvoří dvě sousedící náměstí:

Rossio

Ve městě nenajdete rušnější místo, náměstí je považováno za centrum veřejného života potugalské metropole, lemují ho četné kavárny, restaurace a obchody. Na jeho severní straně stojí Teatro Nacional Dona Maria II, půvabná klasicistní budova státního divadla.

Praça da Figueira

Panuje zde poněkud klidnější atmosféra než na Rossiu, často se odtud line folklórní hudba potulných umělců.

V okruhu několika stovek metrů od těchto náměstí se nacházejí zajímavé pamětihodnosti:

kostel Igreja de Sâo Roque, s údajně nejkrásnějším a nejcennějším vybavením ze všech lisabonských kostelů, obzvláště působivé jsou hlavně jeho boční kaple.

Casa do Alentejo představuje nevšední palác postavený ve arabském stylu a také oázu klidu v centru Lisabonu, návštěvu tohoto skvostu si rozhodně nesmíte nechat ujít!

Pevnost Castelo de Sâo Jorge tyčící se na pahorku nad městem, jejíž krásně upravený areál s oborou a parkem je častým cílem procházek místních obyvatel.

Katedrála Sé Patriarcal – nejstarší katedrála ve městě s původní fasádou ze 14. století, jež v sobě snoubí různé stavební slohy.

Přesuneme-li se na jih města, na břeh řeky Tejo, najdeme zde:

věž Torre de Belém – ve čtvrti Belém stojí možná nejnavštěvovanější historická stavba v Lisabonu, ze které je (jak jinak) nádherný výhled na široké okolí.

Klášter Mosteiro dos Jéronimos –  překrásná budova postavená v duchu manuelismu a jedna z nejvýznamnějších portugalských památek.

Náměstí Praça do Comércio (místními nazývané postaru Terreiro do Paço), které představuje důležitý dopravní uzel. Na jeho severní straně lze obdivovat Arco Triunfal, oblouk zdobený mramorovými sochami, jižní stranu náměstí pak tvoří Cais das Colunas, neboli Nábřeží sloupů, odkud vede schodiště lemované sloupy přímo do řeky Tejo.

 

V západní části Lisabonu  nalezneme:

Aqueduto das Águas Livres, akvadukt přemosťující údolí Alcântara, kdysi část historického vodovodu, dnes turistická atrakce z níž se naskýtá úchvatný výhled na údolí.

Hřbitov Cemitério dos Prazeres s netradičními hroby podobnými malým domečkům, pochovány jsou zde mimojiné významné portugalské osobnosti. Ze západní části hřbitova se můžeme pokochat výhledem na čtvrť Alcântara a řeku Tejo.

Chrám Basílica da Estrêla z 2. pol. 18. stol., působivá stavba z bílého vápence. Přímo naproti němu se rozkládá park Jardim da Estrêla, založený o sto let později.

Muzea v Lisabonu

S portugalskou kulturou a místními zajímavostmi se návštěvníci města moho se známit ve více něž 40 muzeích, jež se v Lisabonu nacházejí.

U muzeí je jiná situace než u památek: hledáte-li ta nejznámější, musíte se vydat dál do města, někdy přímo na okraj, ale na výstavní síně narazíte samozřejmě i v centru:

Institut portského vína (Solar do Vinho do Porto) – ochutnat tu můžete na 250 druhů kvalitního vína , a to i staré ročníky, ceny jsou přijatelné.

Museo Etnográfico de Ultramar – vystaveny jsou zde exponáty přibližující kulturu bývalých portugalských kolonií, např. Kapverd, Angoly a Mosambiku.

Mimo centrum Lisabonu se nachází řada proslulých muzeí, mezi která patří:

Museu de Arte Moderna – nepřehlédnutelná novostavba v Gulbenkianově parku, kde se vystavují díla současných portugalských umělců.

Museu Calouste Gulbenkian – jak název napovídá, muzeum se taktéž nachází v Gulbenkianově parku. Ukrývá nespočet cenných historických děl i od světoznámých malířů

Museu da Marinha – expozice seznamuje návštěvníky s minulostí a současností portugalského námořnictví.

Muzeu Nacional de Azulejos – muzeum zaměřující se na místní tradiční výrobek, tzv. azulejos neboli historické kachle zdobící stěny nejednoho domu ve městě. Výstavní síň je umístěna v klášteře Convento da Madre de Deus.

Kromě těch výše zmíněných lze v Lisabonu navštívit i spoustu dalších muzeí, namátkou Museu d´Água de Manuel da Maia (muzeum lisabonského akvaduktu), Museu Nacional dos Coches (muzeum historických kočárů), Museu Nacional do Traje (muzeum krojů a oblečení)

 

Zábava a kultura v Lisabonu

Divadlo a opera

Představení se ve většině případů odehrávají v portugalštině, ale pokud máte zájem některé z nich zhlédnout, máte možnost třeba v

  • • Teatro Maria Vitória ( uvádí hry portugalských i zahraničních autorů),
  • • Teatro Municipial Maria Matos (komedie a satira), nebo v
  • • Teatro Nacional D. Maria II.(tradiční státní divadlo s bohatým programem).

 

Noční kluby

Nejvíce zábavních podniků se soustřeďuje ve čtvrti Bairro Alto, specialitou jsou taverny s koncerty typické lisabonské hudby, tzv. fada. Nicméně ty se většinou zaměřují čistě na pobavení turistů, a chcete-li si poslechnout nefalšovanou fadu i s nezapomenutelnou atmosférou, zamiřte raději do čtvrti Alfama ve východní části města.

lisabon hotely

Ubytování v Lisabonu

Pokud plánujete cestu do Lisabnu a hodláte ušetřit nejen na letenkách, ale i ubytování, vyzkoušejte náš  vyhledávač hotelů, který srovnává nabídky více než 2 000 000 hotelů po celém světě. Aktuálně nabízí cca 429 hotelů a hostelů v Lisabonu. Díky našemu vyhledávači můžete sledovat akční ceny těchto ubytování a ušetřit tak až desítky procent oproti původní ceně. Vyhledávat můžete pomocí velkého množství kritérií, např. dle mapy. vzdálenosti hotelu od památek, zajímavých míst nebo srovat hotely dle cen. Nad výpisem hotelů se zobrazuje i komentář ubytovaných, popř. jejich doporučení, které může ovlivnit Váš výběr.  Nabídku levného ubytování v Lisabonu naleznete ZDE. Např. noc v luxusním 4* hotelu lze zarezervovat od 750 Kč/os./noc.

Městská hromadná doprava v Lisabonu

Lanovkou

Jednou z možností jsou výše zmíněné ,,elevadores“, které vás přepraví z dolní části Lisabonu do horní (Bairro Alto), jsou celkem 3.

Metrem

Lisabonské metro má na 40 stanic, které jsou označeny červeným  písmenem M.

Autobusem

Jízdenky na autobus zakoupíte buď přímo u řidiče, nebo v některém z prodejních stánků.

Tramvají

Jízda tramvají je v Lisabonu zážitek sám o sobě, stařičké vozy ,,pachtící“ se úzkými uličkami a kopcovitým terénem je prostě nezapomenutelná, turisty vyhledávaná je hlavně historická tramvaj na lince 28, která na své trase překonává velké výškové rozdíly, a tak je cesta tak trochu adrenalinovým zážitkem.

Ceny MHD v Lisabonu

Taxíkem

Vozy taxi jsou většinou černé se zelenou střechou, v centru města si je můžete odchytit přímo na ulici. Velkým pozitivem je poměrně nízká cena.

Ceny MHD: Jednoduchá jízdenka autobus od 1,80€, na tramvaj od 2,85€, metro 1,40€, 24 hodinová jízdenka na metro 6€.

Letenky do Lisabonu

V poslední době se dají sehnat poměrně levné zpáteční letenky do Moskvy s odletem z Prahy, Vídně nebo Frankfurtu, začínající na cca 4500 Kč.Pro bližší nabídky těchto levných letenek sledujte naši sekci „Levné letenky„.

V případě, že Vám nebude vyhovovat termín odletu, nebo ceny ubytování. Obraťte se na náš e-mail info@chcitam.cz, pokusíme se Vám najít jinou alternativu. Pro další TIPy na levné letenky a cestování sledujte náš web, nebo Facebook.

Foto: Sxc.hu

Tagy

Doporučené příspěvky

O nás

Vítejte na cestovatelském portálu Chcitam.cz. Cílem těchto stránek je od roku 2012 shromažďovat užitečné informace pro cestovatele. Postupně v článcích naleznete tipy na levné eurovíkendy, nabídky levných letenek, speciální akce hotelů, tipy na výlety nebo zajímavá cestovatelská videa. Rádi bychom jako tvořitele obsahu stránek uvítali i Vás. Pokud máte námět na článek, popřípadě máte vlastní text, kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře napravo.

Sociální sítě

Kontaktujte nás

Odeslat

OdeslatVaše zpráva byla odeslána, děkujeme.

ZrušenoVaše zpráva nebyla odeslána, zkuste to prosím později.

Všechna práva vyhrazena © 2012 Chcitam.cz