19.9.2021

Moskva: památky, průvodce a další informace

Moskva, devítimilionová metropole ležící v údolí stejnojmenné řeky, je odpradávna kulturním, politickým i průmyslovým centrem Ruska. Historie města se datuje už od roku 1147, kdy byly položeny základy mohutné pevnosti, dnešního Kremlu.  Při pohledu na mapu je názorně vidět, že se Moskva rozrůstala kolem této pevnosti v soustředných kruzích, což připomíná letokruhy stromu.

Díky tomu je tak vlastně vyřešen problém, který řeší většina turistů: kde začít s prohlídkou města? Samozřejmě  kde jinde než v Kremlu….

Památky v Moskvě

Kreml

Důvodem, proč začít svou návštěvu Moskvy zrovna tady, může být i skutečnost, že je to jediné místo, kde se lze v kostce seznámit s ruskou historií, politickou mocí i architekturou. Dá se říct, že ani není třeba vydávat se někam dál do města, když jsou všechny památky hezky na jednom místě.

Takže k věci: Kreml oslní své návštěvníky už před vstupem, a to díky Trojické bráně, což je nejvyšší kremelská věž, která je mostem spojena s věží ,,Kutafjou“. Zmíněný most kdysi vedl přes řeku Něglinnaju, nyní tekoucí podzemním tunelem. Po projití branou je třeba mít na paměti, že prostor nalevo od brány je veřejnosti nepřístupný! Rozsáhlý areál pevnosti skrývá spostu pamětihodností:

Sjezdový palá

Stojí napravo od brány, jedná se o budovu ze skla a mramoru pocházející ze 60. let minulého století, a jak již název napovídá, palác nesloužil k ničemu jinému než ke sjezdům zástupců komunistické strany. Také proto má palác hlediště se 6000 sedadly, avšak v dnešní době se tu odehrávají různé koncerty a hlavně zasedání Shromáždění lidových zástupců.

Dělo Car

Stojí nedaleko sjezdového paláce, vyrobeno bylo v 16. století a nejspíš se nikdy nepoužilo. Zato hezky vypadá, je totiž zdobené třeba portrétem cara Fjodora I., syna Ivana Hrozného; navíc se jedná o jeden z největších kanonů jaký kdy byl vyroben.

Chrámové náměstí

Vstup na něj se nachází hned vedle děla, náměstí představuje tu nejzajímavější a nejvýznamější část Kremlu. Lemuje ho fasetová kamenná zeď náležící Fasetovému paláci

Fasetový palác

Jedna z nejstarších staveb ve městě, pocházející z roku 1491. Její nejvýstavnější místností je bezesporu sál s klenutým stropem, uprostřed podepřeným jediným sloupem, a bohatě zdobenými zdmi, který je dílem italských mistrů.

Po levé straně paláce stojí:

Chrám Zvěstování Panny Marie

Pyšní se devíti pozlacenými kupolemi. V minulosti sloužil jako místo pro křtění a svatby ruských carů. Podlaha chrámu je pokryta červenohnědým jaspisem, ikonostas (stěna oddělující oltář od zbytku chrámu) je zdoben ikonami nevyčíslitelné hodnoty.Chrám

Nanebevzetí P. Marie

Svatostánek s pěti zlatými kupolemi se vyjímá uprostřed náměstí, postaven byl na konci 15.století jistým italským architektem. Konaly se zde korunovace ruských carů. Interiér chrámu je bohatě zdoben ikonami a freskami a hlavní lustr se třpytí stříbrem.

Archandělský chrám

Slouží coby  hrobka pro významné osobnosti bývalého panovnického rodu. Celkem je tu 46 pomníků, jeden z nich patří i Ivanu Hroznému. Prohlédnout si tu můžete dále např. nástěnné malby ze 17. století či ikonu archanděla Michaela ze 14.-15. stol.

V kremelské pevnosti najdeme samozřejmě pamětihodností mnohem více, avšak za zmínku stojí ještě alespoň Diamantová expozice, kde je vystaven mimojiné 190 karátový diamant, jenž dostala Kateřina Veliká jako dar od svého milence.

 Rudé náměstí

Nachází se na východ od Kremlu, jedná se o jedno z největších náměstí na světě, v jehož prostředku stojí chrám sv. Vasila Blaženého, symbol Ruska. Jeho stavba probíhala v letech 1555-1561 a zadal ji Ivan Hrozný na počest svého vítězství nad Tatary. Přestože se na první pohled může zdát interiér chrámu poněkud nevýrazný, kaple obklopující hlavní kostel jsou vyzdobeny spoustou krásných barevných fresek.

Leninovo mauzoleum

Zřejmě turisticky nejatraktivnější místo na Rudém náměstí, kam se hrnou zástupy lidí ochotné vystát dlouhou frontu, jen aby si mohly prohlédnout nabalzamované tělo zakladatele Sovětského svazu. Pokud si však domluvíte prohlídku organizovanou cestovní kanceláří, je možné mauzoleum navštívit i bez dlouhého čekání. Po prohlídce si dejte krátkou procházku podél kremelské zdi, kde jsou hroby významných (nejen) ruských osobností.

Historické muzeum

Stojí v severní části náměstí, jeho expozice seznamuje s historií a kulturou všech národů obývajících území bývalého Sovětského svazu – vystaveny jsou tu zbraně, umělecká díla, mince a další věci denní potřeby.

A jestliže si chcete nejen prohlédnout tělesnou schránku V. I. Lenina, ale také se dozvědět něco o jeho životě, pak zavítejte do Ústředního Leninova muzea na Divadelním náměstí. Jedná se o budovu bývalé radnice z červených cihel, která schraňuje všemožné dokumenty, fotografie i Leninovy osobní věci, jedna místnost muzea je přesnou replikou jeho pracovny. Poněkud v rozporu s komunistickými idejemi je  Leninův Rolls-Royce.

Světově proslulá je Treťjakovská galerie nacházející se za řekou přímo naproti Kremlu. Za sbírku obrazů vděčí město bratřím Treťjakovům, obchodníkům a zároveň mecenášům umění, kteří budovu galerie i se shromážděnými díly v 19. století Moskvě odkázali. Expozice v dnešní době zahrnuje na

50 000 děl, přičemž jde hlavně o obrazy ruských malířů, ty nejstarší pochází už z 12. stol.

Kultura

Moskva je vyloženě rájem pro milovníky divadla a baletu, na představení se sem sjíždějí nadšenci z celého světa.

Velké divadlo – jednoduše nejlepší z nejlepších, není divu, že lístky na představení bývají vyprodané dlouho dopředu.

Hudební divadlo Stanislavského Nemiroviče-Dančenka- může být alternativou Velkého divadla –  kvalitou programu se mu téměř vyrovná.

 Moskevská filharmonie a Státní symfonický orchestr –tato světoznámá hudební uskupení pravidelně koncertují v Koncertním sále Čajkovského na Majakovského náměstí.

Týdenní seznam těch nejlepších představení a koncertů bývá k nahlédnutí v hotelových recepcích, kde vám většinou na požádání obstarají i vstupenky.

Cirkus

Ačkoliv tradice cirkusu u nás v Česku už je dlouho na ústupu, v Rusku se stále těší velké oblibě. Nejznámější je samozřejmě moskevský cirkus, jehož představení se konají šestkrát do týdne v blízkosti moskevské univerzity (naproti stanici metra Universitět). Dlouhá tradice a dobré jméno cirkusu jsou zárukou dobré zábavy.

Nákupy

A jak je to v Moskvě s nákupy? Nám, turistům ze západu, se zdejší podmínky mohou zdát poněkud nevšední – přestože éra komunismu už je dávno pryč, nabídka potravin ve srovnání s našimi obchody dost chudá, nicméně i do Ruska konečně dorazily supermarkety v západním stylu. Podivovat se můžeme taky všelijakým pouličním prodejcům nabízejícím vše na co si jen vzpomenete: od bochníků chleba přes lahve s vodkou až po koťata či štěňata.

Největší koncentrace obchodů ve městě je v ulicích Petrovská a Tverská a v Novém Arbatu, kde se konají pouliční trhy. Na Rudém náměstí stojí známý obchodní dům GUM, jemuž zdatně sekunduje CUM naproti Velkému divadlu. V těchto nákupních centrech se dají výhodně pořídit různé suvenýry, ale i spousta dalších věcí.

moskva hotely

Ubytování v Moskvě

Pokud hledáte levné ubytování v Moskvě, vyzkoušejte náš vyhledávač hotelů, který srovnává nabídky více než 2 000 000 hotelů po celém světě. Konkrétně v Moskvě je v nabídce cca 674 hotelů a hostelů. Díky našemu vyhledávači můžete sledovat akční ceny těchto ubytování a ušetřit tak až desítky procent oproti původní ceně. Vyhledávat můžete pomocí velkého množství kritérií, např. dle mapy. vzdálenosti hotelu od památek, zajímavých míst nebo srovat hotely dle cen. Nad výpisem hotelů se zobrazuje i komentář ubytovaných, popř. jejich doporučení, které může ovlivnit Váš výběr.  Nabídku levného ubytování v Moskvě naleznete ZDE.

Doprava v Moskvě

Metro

Na světě není mnoho  měst, která by se mohla pyšnit svým metrem. To moskevské je dokonce turistickou atrakcí, zdejší stanice metra jsou totiž architektonickými skvosty, jaké nemají obdoby, neboť jsou vyzdobeny obrazy, skulpturami, mozaikami a blyštivými lustry. A nutno dodat, že metro je v Moskvě spolehlivé, čisté a cestovat v něm je prostě radost.

Autobus

Moskevské autobusy bohužel už nepatří mezi chloubu města, jejich síť je sice dost rozsáhlá, zato se příliš nedá spoléhat na pravidelnost a pokud nechcete cestovat po vzoru sardinek v konzervě, autobusy vám nedoporučujeme.

Tramvaj

 Ve městě jezdí i tramvaje, a aby se zastávky nepletly, jsou autobusové označeny písmenem A a tramvajové písmenem T.

Lístky (na autobus nebo tramvaj) zakoupíte buď v kioscích na ulici, nebo (v některých případech) přímo u řidiče. Žetony na metro se prodávají u okénka ve stanici. Cena obyčejného lístku je 24 rublů. Za 28 rublů jej zakoupíte osobně u řidiče.

Transfer z letiště

Pokud přiletíte na letiště Šerementěvo, určitě využijete tuto mapu, kde jsou znázorněny zastávky moskevské MHD, která Vás dopraví do centra města. Mapu letiště naleznete ZDE. Asi nejvýhodnější je využit služeb Aeroexpressu, který Vás dopraví do Moskvy za 320 rublů. Cesta trvá cca 35 minut.

Letenky do Moskvy

V poslední době se dají sehnat poměrně levné zpáteční letenky do Moskvy s odletem z Prahy, Vídně nebo Frankfurtu, začínající na cca 4500 Kč.Pro bližší nabídky těchto levných letenek sledujte naši sekci „Levné letenky„.

A poslední rada na cestu: je dobré oprášit/naučit se alespoň základy azbuky než se ztratit jen proto, že nepřečtete název ulice. 🙂

V případě, že Vám nebude vyhovovat termín odletu, nebo ceny ubytování. Obraťte se na náš e-mail info@chcitam.cz, pokusíme se Vám najít jinou alternativu. Pro další TIPy na levné letenky a cestování sledujte náš web, nebo Facebook.

Foto: Sxc.hu

Tagy

Doporučené příspěvky

O nás

Vítejte na cestovatelském portálu Chcitam.cz. Cílem těchto stránek je od roku 2012 shromažďovat užitečné informace pro cestovatele. Postupně v článcích naleznete tipy na levné eurovíkendy, nabídky levných letenek, speciální akce hotelů, tipy na výlety nebo zajímavá cestovatelská videa. Rádi bychom jako tvořitele obsahu stránek uvítali i Vás. Pokud máte námět na článek, popřípadě máte vlastní text, kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře napravo.

Sociální sítě

Kontaktujte nás

Odeslat

OdeslatVaše zpráva byla odeslána, děkujeme.

ZrušenoVaše zpráva nebyla odeslána, zkuste to prosím později.

Všechna práva vyhrazena © 2012 Chcitam.cz