18.10.2021

Nová Paka - východní brána geoparku Český ráj

Nová Paka  je menším městem ležícím 10 km  SV od  Jičína.  Je také nazývána východní bránou geoparku Český ráj. V jejím okolí je možno najít mnoho polodrahokamů.

Nová Paka vznikla na křižovatce obchodních cest. Nejstarší dochovaná zmíňka o městě je z roku 1357.  16. století nebylo pro Novou Paku dobrým stoletím, nejprve ji zachvátil požár a pak morová epidemie, při které pomřela polovina tehdejších obyvatel. Další dva požáry byly v rocích 1643 za doby 30 leté války při vpádu Švédů a roku 1666, kdy shořela více jak polovina domů na náměstí.

Památkou, která zaujme vaší pozornost je klášter tyčící se nad městem. Výstavba kláštera proběhla na popud Rudolfa z Tiefenbachu. Klášter byl vysvěcen v roce 1724. Fresky zhotovil J. Kramolín. V rámci jozefinských reforem byl klášter zrušen. Od konce 19. století sloužila budova jako nemocnice.

Další zajímavá místa

Pokud sejdeme dolů uličkou od náměstí narazíme na dvě zajímavé budovy naproti sobě. Klenotnice je zároveň i muzeem drahých kamenů. Ty lze v okolí Paky nalézt ve velkém množství. Nějaké polodrahokamy lze najít i kousek od Staré Paky v lomu Hvězda. Nejčastějším polodrahokamem, který najdeme  v okolí je achát. Druhou budovou je Suchardův dům, kde bydlely generace rodu Suchardů. Nejznámějším z nich je sochař  Stanislav Sucharda. Z nejznámějších děl je to pomník Františka Palackého a plastická výzdoba Obecního domu v Praze. Dům slouží jako muzeum, byli jsme tam na výstavě loutek a také jako místo kulturního setkávání.

Pokud k nám dojedete za sportovním vyžitím máte více možností. Na kraji města stojí sjezdovka, která kdysi měla vedle i skokanský můstek. K ní loni přibyla druhá sjezdovka a celý areál se jmenuje Ski areál Máchovka. Dole pod ním, pokud je dostatek sněhu najdete začátky běžeckých tratí. Hned vedle je i stadion, na kterém se dá bruslit. My jsme se jako malí učili jezdit na lyžích na tzv. sáńkařské dráze. Nahoře pak kolem konce sáňkařské dráhy byl vystavěn běžecký okruh, kde se dají provozovat i posilovací cviky. Z areálů pro jarní a letní sporty tu najdete fotbalový stadion, tenisové kurty a atletický stadion. V městské části Štikov se jezdí na motokros.

Pokud máte radši cestování za rezatou tekutinou jistě vás potěší, že u nás lze najít i pivovar. Můžete ochutnat zdejší pivo Brouček.

Zajímavými budovami vztahujícími se našemu rodu jsou dvě lékárny. Jednu najdete, když sejdete od kláštera dolů po schodech. Ta měla popisné číslo 153 a pro nás byla tzv. starou lékárnou. Můj prapředek ji koupil spolu s paulánskou zahradou. Zahradu si pořídil v roce 1808, takže loni jsme slavili 205 let naší zahrady. Do nové lékárny „U zlaté číše“ byly věci přestěhovány v roce 1931.

Pokud by člověk chtěl v okolí vyrazit na výlet, pěkným místem jsou dvě zříceniny- Bradlec, Kumburk a hrad Pecka. Krásná procházka je i přes Štikov na Novopacké vodopády.

Autor textu a fotografií: Zuzana Hendrychová

Tagy

Doporučené příspěvky

O nás

Vítejte na cestovatelském portálu Chcitam.cz. Cílem těchto stránek je od roku 2012 shromažďovat užitečné informace pro cestovatele. Postupně v článcích naleznete tipy na levné eurovíkendy, nabídky levných letenek, speciální akce hotelů, tipy na výlety nebo zajímavá cestovatelská videa. Rádi bychom jako tvořitele obsahu stránek uvítali i Vás. Pokud máte námět na článek, popřípadě máte vlastní text, kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře napravo.

Sociální sítě

Kontaktujte nás

Odeslat

OdeslatVaše zpráva byla odeslána, děkujeme.

ZrušenoVaše zpráva nebyla odeslána, zkuste to prosím později.

Všechna práva vyhrazena © 2012 Chcitam.cz