19.9.2021

Olomouc = malá Praha

Olomouc je největším městem olomouckého kraje, a zároveň leží v samém srdci Hané. Historicky její kořeny sahají až do dob Římanů, a přesně ve chvíli, kdy jejich noha spočinula na úrodné půdě Moravy, se začala splétat pavučinka historie, která město obohatila o mnoho krás i příběhů. Ne nadarmo se tak této metropoli čítající přes 100 tisíc obyvatel, začalo přezdívat „malá Praha“.

Něco málo z historie

Legenda praví, že kolem roku 57 na území dnešní Olomouc přicestovala osádka římských důstojníků, v čele se samotným Juliem Cesarem. Tou dobou tudy vedla významná obchodní stezka, a pro to se Ceasar rozhodl, že zde zůstane, osadu opevní a zbuduje zde nové, ekonomicky silné město. To město se jmenovalo Julimontium. Postupem času se rozvíjelo a rozvíjelo, Ceasarova domovina však nikoli. Ale Julimontium  bylo silné, a pádem říše římské nijak neutrpělo, právě naopak. Dále rostlo do krásy a samostatnosti a začalo tak svou předlouho cestu napříč českými dějinami. Je samozřejmostí, že zub času ho od té doby velice změnil, stejně jako jméno, pod kterým ho známe dnes – tedy Olomouc.

Co je však na této pověsti pravdy, zůstává nevyřešenou otázkou.

Nicméně, historie pokračovala. V 10.století se Olomouc stala významným sídlem samotného rodu Přemyslovců. Byl zde postaven kamenný hrad a silné hradby, jejíž zbytky jsou ve městě k vidění do dnes. Taktéž není tajemstvím, že právě v Olomoci přebýval kníže Břetislav poté, co unesl svou milovanou – Jitku, aby zde mohli žít pospolu.

Rok 1306 však vše změnil – právě tehdy totiž vymřel rod Přemyslovců po meči, když byl v jedné z olomouckých uliček zavražděn kníže Václav III. Budoucnost Olomouce byla nejistá a temná, ale postupem času se znovu dokázala postavit na nohy. Roku 1422 získala privilegium razit vlastní mince, a roku 1573 vznikla zdejší univerzita, dnes známá jako Univerzita Palackého – nejstarší univerzita na Moravě.

Jak se tvořili dějiny, každé jedno období či století zanechalo v Olomouci své specifické kouzlo, které dokládá nespočet památek. Olomouc přežila obléhání i povodně, byla navštívena Mozartem či papežem Janem Pavlem II., a dnes je významným serverem Lonely Planet považována za nejvíce přehlíženým skvostem celé Evropy. To už stojí za výlet, nemyslíte?

Univerzitní město

Rádo se proslýchá, že Olomouc živí nejvíce studentů v celé zemi. Je to příliš troufalé tvrzení, ale neměnným faktem zůstává, že celou pětinu obyvatelstva tvoří právě studenti. A nebavíme se pouze o vysokoškolských absolventech. Univerzita Palackého je jistě největší ve městě a taktéž nejprestižnější, ale není zdaleka jedinou. Taktéž ani výběr středních či vyšších odborných škol není malý. Buď jak buď, v Olomouci narazíte na studenta na každém rohu.

P8190115

UNESCO nás zná

Historické jádro města, společně s radnicí a jejím nádherným orlojem z 15.st., či sloupem Nejsvětější trojice je zapsáno do seznamu UNESCO. Není se čemu divit, vždyť je to kouzelné místo, kde na Vás odevšad dýchá historie. Není nic jednoduššího, než se posadit na jednu z letních zahrádek v centru a nechat se unést historickou atmosférou. Ujděte pár kroků a můžete vhodit korunku do jedné z kašen, kterých je jen na Horním a Dolním náměstí  6 – Neptunova, Ceasarova, Arionova, Herkulova, Jupiterova a kašna Hygie.

Náboženství i vojenství

Olomouc je od pradávna oddána náboženství, a tak zde můžete najít sídlo arcibiskupství nebo centrum pravoslavné církve.

ol2Kromě toho je historické jádro obklopeno taktéž desítkami kostelů a klášterů – nejznámější z nich je nejspíš kostel sv. Mořice, z jehož věže se Vám naskytne dech beroucí pohled na celé město. Na vyhlídku se můžete podívat každý všední den do 18:00. Dalším náboženským klenotem, který byste neměli vynechat je katedrála sv. Václava, nepřehlédnutelná dominanta města a nádherná připomínka novogotické architektury.

Taktéž byste neměli opomenout klášter Hradisko, starý jezuitský konvikt nebo baziliku Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku (cca.25 km od centra města).

V naprostém protikladu proti krásám spirituálním, je pak Olomouc od pradávna považována za důležitý strategický bod Ministerstva obrany. Díky své vojenské síle, tudíž není překvapením, že zde naleznete Velitelství společných sil ČR a mnoho jiných kasáren, cvičišť, pevnůstek a vojenských skladišť.

V rámci vojenské techniky pak můžete zavítat na místní letiště, kde je také muzeum a pravidelně, na začátku září se zde pořádá Letecký den.

V rámci obrany státu a spravedlnosti v centru také sídlí Vrchní soud a vazební věznice.

Doprava

Po městě se všude pohodlně dostanete pěšky, ať už půjdete křivolakými uličkami, nebo si cestu zkrátíte přes některý z parků, které prorůstají kolem celého centra. Kromě toho můžete samozřejmě využít rozmanitých linek autobusů a tramvají, které jezdí každých 5 minut.

Ubytování

Město nabízí bezpočet ubytovacích kapacit, jak v centru (Ubytovna Marie, Penzion u Anděla, Hotel Arigone), tak i mimo něj (Hotel Senimo, Hotel Flora, Hotel Palác, Pension u Jakuba, Penzion U kapličky, Penzion Moravia). Kromě toho také můžete využít nabídky vysokoškolských kolejí a nebo v poslední době velmi oblíbený „couchsurfing“ = neboli ubytování přímo v obydlích obyvatel Olomouce.

Kultura

Olomouc toho má tolik co nabídnout – od Moravského divadla, Moravské filharmonie, Vlastivědného muzea, Muzea moderního umění, Arcidiecézního muzea, multikina Cinestar či Šantovka, či nespočtu galerií.

Na své si přijdou i fandové festivalů, protože Olomouc je jimi doslova prošpikována. Za zmínku stojí prestižní filmový festival Academia film Olomouc, festival Baroko, Flamenco, VZÁŘÍ, Beerfest, Japonské jaro, Flora, Festival of Songs či Ekologické dny.

Tradiční událostí jsou taktéž Vánoční trhy, které začínají zpravidla koncem listopadu ve chvíli, kdy je rozsvícen vánoční stromeček, a trvají do Štědrého dne. Kromě bohatého doprovodného programu, je zde plno pochutin jak z Hané, tak celého Česka, výborný punč a na Dolním náměstí obrovské kluziště pro všechny, kteří podlehnou vábení zimního bruslení.

Celoročně pak město pořádá akce při příležitostech nejrůznějších svátků a oslav, jako je například den Evropy nebo Dětský den.

Pro mladé lidi pak Olomouc nabízí pobavení v podobě klubů a barů. Nejvyhlášenějšími kluby jsou Varna, Belmondo, Mexx nebo „Patnácka“. Co se týče restaurací, velmi oblíbenou je Potrefená husa, Morgan, Ceasar, Kikiriki (specializuje se na pochutiny z kuřecího masa) nebo U červeného volka. Pokud preferujete exotičtější kuchyni, na Dolním náměstí naleznete restauraci Taboo, specializující se na orientální kuchyni nebo restauraci Miomi, servírující svým hostům to nejlepší japonské sushi. V celé Olomouci pak můžete naleznout např. i řeckou, čínskou nebo indickou kuchyni.

Pro milovníky tradičnějšího posezení Olomouc nabízí taktéž posezení v čajovenách, jako např. čajovna Wabi, Sofie nebo Dobrá čajovna.

V ulici Pavelčákova pak naleznete i světoznámý Bubble tea.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sport

Olomouci žije sportem stejně jako historií, a tak zde můžete najít například fotbalový klub Sigma, nebo hokejový klub Kohouti Olomouc. Velmi rozšířeným sportem je zde také basketbal a volejbal, a poslední dobou se o slovo hlásí bojové sporty.

Pro sportovní vyžití se používají parky, ale i plavecký stadion, zimní stadion, baseballový stadion, golfové hřiště, minigolf, bowling ale například i lanové centrum.

Pravidelně každý rok také město pořádá Olomoucký půlmaraton.

Výlety v Olomouci

Pokud již máte celé město se všemi jeho památkami v malíku, doporučuju vyzkoušet si vodácký zájezd na řeku Moravu, nebo prohlídku botanické zahrady. Trochu sportovněji je pak laděná návštěva laser arény, paintballu nebo aquaparku. No a pokud máte děti, zcela jistě oceníte návštěvu olomoucké Zoo, na Svatém Kopečku. Kromě mnoha expozicí a opičího mostu, je i zde vyhlídková věž nebo možnost prohlédnout si zahradu z pohodlí červeného vláčku.

Odkazy

Pro více informací a čerstvý přehled akcí, sledujte tuto stránku: http://www.olomouc.eu/

Pro virtuální prohlídku Olomouce, klikněte zde: http://www.virtualtravel.cz/olomouc.html

Autor textu a fotografií: Kira

Tagy

Doporučené příspěvky

O nás

Vítejte na cestovatelském portálu Chcitam.cz. Cílem těchto stránek je od roku 2012 shromažďovat užitečné informace pro cestovatele. Postupně v článcích naleznete tipy na levné eurovíkendy, nabídky levných letenek, speciální akce hotelů, tipy na výlety nebo zajímavá cestovatelská videa. Rádi bychom jako tvořitele obsahu stránek uvítali i Vás. Pokud máte námět na článek, popřípadě máte vlastní text, kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře napravo.

Sociální sítě

Kontaktujte nás

Odeslat

OdeslatVaše zpráva byla odeslána, děkujeme.

ZrušenoVaše zpráva nebyla odeslána, zkuste to prosím později.

Všechna práva vyhrazena © 2012 Chcitam.cz