22.1.2022

Oslo - severské zážitky na dosah

 Oslo – Průvodce

 Je pravda, že norské hlavní město na sebe příliš neupozorňuje a nezdá se proto, že by turistům nabízelo něco zvlášť zajímavého, avšak opak je pravdou. Oslo ale stále zůstává poněkud opomíjené a my vás teď chceme přesvědčit o tom, že i toto město nabízí spoustu krás a rozhodně stojí za návštěvu.

Oslo se nachází prakticky ve vnitrozemí, zátoka Oslofjord však zajišťuje spojení s mořem. Severní část města obklopují Severní lesy (Nordmarka), jež jsou hojně využívány pro turistiku a lyžování. Na relativně malé ploše, jakou Oslo zabírá, žije cca půl milionu lidí, a tak má tato metropole pověst klidného a tichého města – ostatně dokážete si představit nějaké rušné skandinávské město?

Při prohlídce Osla se vám určitě bude hodit mapa, kterou dostanete zdarma v každém informačním centru a abyste taky trochu ušetřili, doporučujeme použít tzv. Oslo Pass. Oslo Pass lze zakoupit v informačních centrech, některých hotelech a stáncích Narvesen.

Oslo Pass

Oslo Pass Vám umožní volný vstup do více než 30 muzeí a atrakcí, dále parkování zdarma na městských parkovištích, volný vstup do venkovních bazénů, slevy na okružní výlety po Oslu, slevy na lyžařský trenažér, do Tusenfryd Amusement Parku  nebo můžete využít slevy v půjčovně lyží a speciální nabídky v restauracích, obchodech a zábavních centrech. K samotnému Oslo Passu také obdržíte brožurku, kde je popsán seznam všech muzeí a institucí, které jsou v programu zahrnuty.

Kromě toho Vás Oslo Pass Vopravňuje k neomezenému využití MHD v Oslu v zónách 1 a 2, využít můžete všechny druhy dopravy, od autobusů až po trajekty, ale POZOR, v Oslo Passu není zahrnuta doprava na letiště, které leží dále než ve 2. zóně. Je tedy nutné zakoupit novou jízdenku.

Zobrazení zón, ve kterých můžete s Oslo Pass cestovat ZDARMA. http://www.visitoslo.com/VisitOslo/Turist/Ruter_soner-2011.pdf

Ceny Oslo Pass

Dospělí 
24 hodin:  270 NOK
48 hodin:  395 NOK
72 hodin:  495 NOK

Děti/Senioři
24 hodin:  120 NOK
48 hodin:  145 NOK
72 hodin:  190 NOK

Muzea v Oslu

 Pokud bychom chtěli sepsat seznam všech městských muzeí a galerií, zabralo by nám to opravdu hodně času, dá se říci, že zdejší výstavní síně jsou tím hlavním turistickým lákadlem. Bezpochyby nejnavštěvovanější je Norská národní galerie (Natsjonalgalleriet) s největší sbírkou (nejen) norského umění až do období 2. světové války, vystavena jsou zde díla slavného Edvarda Muncha (včetně jeho nejznámějšího a nejdražšího obrazu Křik), Picassa, Renoira, El Greca a mnoha mnoha dalších umělců. Výše zmíněnému Edvardu Munchovi je věnováno i celé muzeum – Munch-museet, jehož expozice představuje malířovo celoživotní dílo, tedy asi 5000 děl, jež městu odkázal sám autor. Dalším slavným norským umělcem je sochař Gustav Vigeland, který má taktéž své  Vigeland Museum. Toto muzeum nechalo město postavit za tím účelem, aby měl sochař kde žít a pracovat a na oplátku daroval Vigeland Oslu většinu svých děl. Přímo naproti muzeu se nachází Frognerparken, zdánlivě obyčejný městský park, jehož součástí je však unikátní výstavní prostor pod širým nebem – Vigeland Park –  zhlédnout tu můžete přes 200 dalších Vigelandových soch, které spolu s rybníky, rozlehlými travnatými plochami a potůčkem vytvářejí jedinečné prostředí, v jakém je radost pobývat.

Zatímco v Norské národní galerii najdeme pouze díla do poloviny minulého století, Národní muzeum současného umění (Museet for Samtidskunst) vystavuje skandinávská i zahraniční díla vzniklá v posledních 60 letech.

Na sport je zaměřené Muzeum lyžování, nacházející se přímo u skokanského můstku na Holmenkollen, jenž prezentuje 4000 let norské historie lyžování, vystaveno je tu  i vybavení expedic Amundsena a Scotta na jižní pól, stejně tak člun norského dobrodruha Fridtjofa Nansena, který vlastnoručně vyrobil z plátěného stanu a saní. Na lyžařském simulátoru pak můžete okusit jaké to je, vyhrát olympijský závod ve sjezdu. Nutno podotknout, že vstupenka do muzea lyžování platí i na přilehlý skokanský můstek Holmenkollen.

Pro technicky zaměřené lidi je tu Norské muzeum vědy a technologie (Norsk Teknisk Museum & Telemuseum), které najdete hned u jezera Maridal. Expozice je předváděna zábavnou interaktivní formou a k muzeu náleží i rozsáhlá technická knihovna. Spíše pro laiky je vhodnější Norské muzeum komunikačních technologií (Norsk Telemuseum), v němž se seznámíte s prastarými i moderními způsoby předávání informací.

Úžasným průvodcem po tradiční norské kultuře je Norské muzeum lidových staveb (Norsk Folkemuseum), jenž je koncipováno jako skanzen a z různých částí Norska sem bylo dovezeno na 140 skutečných domů, pocházejících většinou ze 17.-18. století. Prohlédnout si tady můžete i předměty denní potřeby, lidové kroje apod. V neděli se zde konají představení lidových tanců a hudby.

Slavné Muzeum vikingských lodí (Vikingskipshuset) vystavuje tři vikingské lodě objevené archeology v Oslofjordu, jež se používaly coby hrobky urozených lidí a obsahovaly vše, co by nebožtíci mohli potřebovat v posmrtném životě. V patře muzea je expozice dokumentující život Vikingů.

Na norského mořeplavce Thora Heyerdahla a jeho vor se zaměřuje Muzeum Kon-Tiki, svou výstavní síň má i polární loď Fram a norskému námořnictví je věnováno Norské námořní muzeum.

Památky v Oslu

Od muzeí se konečně dostáváme k  ,,běžným“ památkám, kterých sice v Oslu není mnoho, nicméně stojí za pozornost. Největší koncentrace pamětihodnosti je na poloostrově BygdØy, který si navzdory tomu, že se nachází nedaleko centra města, stále zachovává svůj venkovský ráz – asi proto zde má své letní sídlo norská královská rodina a další zámožní obyvatelé Osla.

Návštěvníci by neměli vynechat prohlídku zdejší katedrály, jejíž působivě zdobená okna má na svědomí bratr Gustava Vigelanda, Emanuel. Oltář pochází z roku 1700 a kdysi putoval po celém Norsku, aby roku 1950 nakonec zakotvil v této katedrále.Atraktivní je také nejstarší stavba ve městě, kamenný kostel Gamle Aker Kirke, pocházející z roku 1080.

Přímo v centru města stojí Stortinget = norský parlament, který údajně patří k nejkrásnějším budovám parlamentu v Evropě. Snad za to může jeho žlutá fasáda, jež dodává jinak nepříliš výrazné architektuře města ,,šmrnc“.

Ještě neobvykleji působí (alespoň zvenku) místní radnice, která se svou nepřehlédnutelnou cihlovou fasádou často slouží jako dobrý orientační bod. Výzdoba exteriéru i interiéru se nese v duchu severské mytologie, krásnými dekoracemi vnitřních prostor jsou obrazy od známých norských malířů. Právě v této budově se každoročně 10. prosince předávají Nobelovy ceny.

Dominantu městského nábřeží tvoří hrad a pevnost Akershus. Komplex byl postaven ve 13. století na obranu města, a tomuto účelu slouží dodnes. Přístupné jsou reprezentační místnosti hradu, hradní kaple, kobky a krypty, pevnost a za její severní zdí i veliký model města Christiania (tak se v minulosti Oslo jmenovalo).

Ve čtvrti Tryvann stojí v nadmořské výšce 538 metrů rozhledna Tryvannstårnet, která poskytuje překrásný výhled na Severní lesy, Oslofjord, část Švédska a hory na západě Norska.

Využít můžete i organizovaných prohlídek města, přičmž nejlepší je asi Oslo Pride City Sightseeing ve stylu hop-on-hop-off, tzn. vyhlídkové autobusy jezdí po předem určené trase a turisté mohou na kterékoli zastávce nastoupit či vystoupit. Oblíbené jsou i prohlídky s Båtservice Sightseeing s pestrou nabídkou okružních tras.

Levné hotely a hostely v Oslu

Peněz není nikdy dost, pokud jste student nebo chcete prostě pouze ušetřit za hotel nebo hostel v Oslu, navštivte náš vyhledávač levného ubytování. Ten nabízí více než 100 hotelů, hostelů a penzionů, jejichž cenová nabídka je nejlepší na trhu. Vyhledávat můžete pomocí velkého množství kritérií, např. dle mapy. vzdálenosti hotelu od památek, zajímavých míst nebo srovat hotely dle cen. Nad výpisem hotelů se zobrazuje i komentář ubytovaných, popř. jejich doporučení, které může ovlivnit Váš výběr. Některé hotely také nabízí akční ceny ubytování, ušetřit tak můžete až několik desítek procent oproti původní ceně. Nabídku levného ubytování v Oslu naleznete ZDE. Příklad: Kvalitní 3* hotel s výborným hodnocením za cenu od 750 Kč/osoba/noc.

hotely v oslu

MHD v Oslu

Systém veřejné dopravy je v Oslu dokonale propojený, pro lepší orientaci je dobré si v Trafikanten pod věží vlakového nádraží Oslo S zdarma vyzvednout jízdní řád a mapu městské MHD Sporveiskart Oslo.

Poněkud nepraktická je však vzdálenost mezinárodního letiště Gardermoen od města, která činí 50 km. Kyvadlovou dopravu naštěstí zajišťují autobusy Flybussen, které jezdí 3x-4x za hodinu, možností je i železniční dráha FlyToget, která jezdí každých 20 minut. Některé aerolinky ale využívají letiště Torp, nacházející se asi 120 km od Osla, odkud se dá do města dostat např. Autobusy Torp-Expressen.

Autobusy a tramvaje mají v Oslu mimořádně hustou síť a jezdí samozřejmě i na předměstí. Ještě delší dosah má podzemní dráha Tunnelbanen, zkráceně T-bane, jež má 5 tras. V Oslu je možný i pronájem kola (Skiservice Sykkelutleie, Oslo Citybike) nebo auta, ovšem pozor – část ulic ve městě je jednosměrná, nicméně dobrou zprávou je, že zácpy zde nejsou tak časté jako v jiných evropských městech. Dopravovat mezi jednotlivými ostrovy Oslofjordu se dá díky trajektům, které většinou odplouvají z nábřeží Vippetange.

Ceny jízdenek v Oslu:

Obyčejná jízdenka zakoupená např. v automatu
Platnost 60 minut
Dospělí 30 NOK
Děti/Senioři 15 NOK

Obyčejná jízdenka zakoupená u řidiče
Platnost 60 minut
Dospělí 50 NOK
Děti/senioři 25 NOK

24 hodinová jízdenka
Dospělí 80 NOK
Děti/Senioři 40 NOK

7 denní jízdenka
Dospělí 220 NOK
Děti/Senioři 110 NOK

Bohaté jsou možnosti sportovního vyžití ve městě, místní lidé za tímto účelem navštěvují Nordmarku (Severní les), kde jsou skvělé turistické trasy v délce cca 1200 km, v zimě se tu udržuje 1000 km běžkařských tras. Nejen v Nordmarce, ale i v celém okolí Osla si přijdou na své i lyžaři.

Levné letenky do Osla

Nejlevnější dostupné letenky do norského Osla jsou v tuto chvíli dostupné s odletem z polských Katovic. Letenky můžete zakoupit u letecké společnosti Wizzair – http://wizzair.com/. Cena letenek do Osla začíná na 834 Kč.

Varianta za 834 Kč

Odlet z Katovic – 17. a 24. ledna 2014

Odlet z Osla – 20. a 29. ledna 2014

Varianta za 961 Kč

Odlet z Katovic – 17 a 31. ledna 2014

Odlet z Osla – 22. ledna a 2. února 2014

Jak do Katovic?

Z Ostravy lze využít služeb Tigerexpress http://www.tigerexpress.eu/cs/ . Minibus Vás dopraví až na letiště. Během cesty je k dispozici wi-fi a denní tisk. A cena? Při využití akční ceny 220 Kč (základní cena 460 Kč).

V případě, že nenaleznete vhodné letenky nebo ubytování, kontaktujte nás na email info@chcitam.cz, pokusíme se Vám najít jinou výhodnou variantu.

Foto: sxc.hu

Tagy

Doporučené příspěvky

O nás

Vítejte na cestovatelském portálu Chcitam.cz. Cílem těchto stránek je od roku 2012 shromažďovat užitečné informace pro cestovatele. Postupně v článcích naleznete tipy na levné eurovíkendy, nabídky levných letenek, speciální akce hotelů, tipy na výlety nebo zajímavá cestovatelská videa. Rádi bychom jako tvořitele obsahu stránek uvítali i Vás. Pokud máte námět na článek, popřípadě máte vlastní text, kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře napravo.

Sociální sítě

Kontaktujte nás

Odeslat

OdeslatVaše zpráva byla odeslána, děkujeme.

ZrušenoVaše zpráva nebyla odeslána, zkuste to prosím později.

Všechna práva vyhrazena © 2012 Chcitam.cz