Pozvánka: Barka 2015 – cestovatelské promítání

Portál Chcitam.cz Vás zve na cestovatelská promítání, která se budou konat vždy v pondělí, v Bezbariérovém divadle Barka, na ul. Svatopluka Čecha 35a, v Brněnské části Královo Pole.
12.1.2015 Chile – okruh kondorů
Je to s ním jako s yettim – hodně se o něm mluví, málokdo ho viděl. Okruh kondorů je znám velmi dobře místním obyvatelům, ale ve skutečnosti jej prošlo jen pár lidí. Celkem čtyřikrát se o něj pokoušeli brněnští cestovatelé manželé Druckmüllerovi. Vystoupili na několik vulkánů, prošli liduprázdná místa v pemzové poušti, kterou ve třicátých letech minulého století vytvořil při mohutném výbuchu vulkám Quizapú, a pokaždé se dostali jinam. Do nádherných končin Centrálních And, které se nacházejí jižně od Santiaga v oblasti Altos de Lircay, zavede Miloslav Druckmüller.
19.1.2015 Ekvádor – země tří světů
Deštné pralesy Amazonie, zasněžené vrcholky andských vulkánů a divoké pobřeží Pacifiku, tři odlišné světy na území jen třikrát větším než ČR. Výjimečná geografická poloha a přítomnost masívu And s pětitisícovými činnými sopkami daly vzniknout neuvěřitelně rozmanité přírodě, jejíž bohatost se odráží i v pestrosti místních kultur. Potomci Inků obývající horské oblasti Ekvádoru sdílí tuto zemi s potomky uprchlých afrických otroků a s četnými kmeny amazonských indiánů, žijícími mnohdy bez kontaktu s okolním světem. Kouzlo této země vám odhalí Kateřina Šamánková a Jan Korba.
26.1.2015 Mexiko – mayské pyramidy pod zasněženými sopkami
Víte, jak se slaví Vánoce v jednom z největších měst světa, Mexico City? Jak dýmá majestátní Popocatépetl (5452 m) vedle ležící krásky Iztaccíhuatl (5286 m)? Nahlédli jste někdy do kráteru nejvyšší sopky Mexika, Citlaltépetl (5636 m)? Chtěli byste se toulat krajem mexických indiánů a poznat jejich kulturu? Kdo byli Olmékové, Mayové, Toltékové, Aztékové a co nám po sobě zanechali? Kdo vystavěl pyramidy na poloostrově Yucatán? Jak vypadají zatopené závrty cenotes nedaleko bílých pláží Karibiku? O tom, že Mexiko není jen chilli a tequila, svými fotkami přesvědčí Martin Čadík.
2.2.2015 Švýcarsko – alpské čtyřtisícovky
Švýcarsko není jen země bank, výroby hodinek, lidových referend, Červeného kříže a čtyř oficiálních jazyků, ale také hor. Z celkem 82 alpských čtyřtisícovek se jich tam nachází plných 48. Jak na některé z nich vystoupit, co při tom lze zažít, na co si dát pozor, kde přejít největší alpský ledovec Aletschgletscher, kudy se dostat na vrchol, který dal ledovci své jméno, jak to vypadá na Weisshornu, Taschhornu a několika dalších nejvyšších horách Wallisu a Bernských Alp a jaké jsou pohledy z nich ukáže horský vůdce, který sám zdolal více než 45 alpských velikánů vyšších 4000 m, Milan Baier.
9.2.2015 Tian Shan – Nebeské hory – cesta jižním Kazachstánem
Putování jižní částí neznámé a přitom tak krásné středoasijské země, kde se z nekonečných stepí zvedají čtyřtisícové vrcholy Tian Shanu – Nebeských hor. Země s neuvěřitelnou pestrostí přírodních scenérií. Království ledovcových štítů pár kilometrů za metropolí Almaty, „per Aspera ad astra“ aneb dobrodružná cesta údolími Zailijského Ala-Tau a trek přísně střeženým zapovědnikem, kaňon Šaryn – Grand kaňon Střední Asie, zpívající písčité duny v národním parku Altyn-Emel, to vše v jedinečném diashow s emotivním hudebním doprovodem uvede Roman Janusz.
16.2.2015 Kolem světa za medem
Med je výjimečný produkt přírody a můžeme jej zaznamenat téměř v každém koutu světa. Najdeme jej v pralese i na Aljašce, v lužních lesích jižní Moravy i na vzdálených ostrovech Tichého oceánu. Je typický místem svého vzniku, krajinou a rostlinami, které v dané lokalitě kvetou. Netradiční cestovatelská přednáška motivovaná vášní k rostlinám a k této prastaré pochutině zavede do nejrůznějších částí světa. Součástí bude ochutnávka medu z Tasmánie, Francie, Argentiny, Německa, Řecka, Norska a také z jižní Moravy. Příběh včel a přírody ze světa i domova přednese Jan Šamánek.
23.2.2015 Severní Řecko – příroda i historie
Řecko není jen země, kam se jezdí relaxovat k moři a za antickými památkami. Severozápadní část nabízí vysoké hory s množstvím pozoruhodností. Kaňon Vikos je se svojí hloubkou zapsán do Guinessovy knihy rekordů, pohoří Pindos skrývá horské vesnice a kláštery, starověká věštírna Dodona je nejstarší v Řecku, jeskyně Perama proslula krápníkovou výzdobou a velikostí. Městečka Edessa, Kastoria, Ioannina dýchají historií, nebeské kláštery v Meteoře, výstup na mýtický Olymp, na skok do Soluně i bulharského Melniku. O zážitky z těchto míst se podělí Jan Franců a Darja Dobšíková.
2.3.2015 Martinik – ostrov květin
Tak nazvali svůj domov karibští Indiáni. Zda označení platí, se lze přesvědčit za devět hodin letu z Paříže a přitom neopustit Francii. Jak je to možné? Ostrov je jedním z 5 zámořských departementů Francie a součástí EU. Vedle nádherných pláží s azurovým mořem a bělostným i tmavým pískem nabízí strmé hory s činnou sopkou Montagne Pelée, bujnou vegetaci tropických pralesů, přímořské nížiny s mangrovníky, rozsáhlé plantáže banánů a cukrové třtiny, desítky destilérií s vyhlášeným rumem a pohodové domorodce ochotné pomoci v nesnázích. Ostrovem provede Jaromír Novák.
9.3.2015 Kanada – Severovýchodní teritoria – nejodlehlejší pustina planety
Když vás malý hydroplán vysadí na horském jezeře Duo Lake v pohoří Mackenzie, zůstanete osamoceni uprostřed divoké přírody. Tady počíná Snake River (Hadí řeka), která se klikatí horskými soutěskami, dokud nespojí své vody s mohutnou řekou Peel, levostranným přítokem Mackenzie. Je to vzdálená a velkolepá přírodní říše. Následují tři týdny plavby naplněné dobrodružstvím, samotou, kaňony a peřejemi, z nichž některé se musejí obcházet, výlety do hor, pozorováním volně žijících zvířat i nádhernými večery u táborových ohňů. Do odlehlé severní divočiny zavede Marek Srba.