21.9.2021

Průvodce po Mallorce: Od Palmy až po východní pobřeží

Z Tenerife, které jsme vám přiblížili v minulém článku, se přesuneme na Baleárské ostrovy, konkrétně na nejznámější z nich, Mallorcu, nicméně pořád zůstaneme na španělském území. Stejně jako Tenerife je i Mallorca turistickou Mekkou, což je na jednu stranu dobře, neboť na ostrově je díky tomu nejnižší nezaměstnanost z celého Španělska, na druhou stranu s sebou turisté přiváží také spoustu problémů: ničení životního prostředí, odpad, drogy,…Tohle však trápí prakticky jen pobřežní oblasti, vnitrozemí, to je pořád ta pravá, nefalšovaná Mallorca jako kdysi. Ale nikdo neříká, že města  a vesnice na pobřeží jsou čistě turistická centra a že v nich není co objevovat – kdo si tohle myslí, ať raději dál nečte! 🙂

palma de mallorca 3

Palma de Mallorca

Největší město Baleárských ostrovů si titul metropole zaslouží: přes 300 000 obyvatel a dvoutisíciletá historie, jejíž stopy jsou znát na každém kroku. Když se z rušných bulvárů dostanete do starých úzkých uliček, rázem pocítíte atmosféru středověku, a i když se fasády historických domů mohou zdát poněkud omšelé, za nimi se skrývají pečlivě udržovaná mallorská patia (dvorky), na nichž se ve stínu palem scházejí starousedlíci a vychutnávají si zdejší klid a pohodu.

Památky v Palmě:

Almudaina

Gotickým palácem doslova pošly dějiny Mallorky: nejprve byl sídlem arabských vládců, později je nahradili mallorští králové a pak se sem nastěhovalo baleárské vojenské velitelství, což dokládají kanony stojící před budovou. Prohlídky jsou možné jen pokud v paláci zrovna nepřebývá španělský král Juan Carlos a nepřijímá státní návštěvy.

palma de mallorca pevnost brána

Katedrála (La Seu)

Když v roce 1230 porazil král Jakub I. Araby a definitivně je tak vyhnal z ostrova, vyrostla na místě  zbořené mešity tato katedrála, jejíž stavba trvala až do 20. století a dokonce se na ní podílel i sám Antonio Gaudí. Dnes návštěvníci obdivují hlavně přirozené osvětlení katedrály, navíc jsou velká okna složena z tisíců barevných sklíček, což ještě umocňuje celkový dojem. Obdivuhodné jsou taktéž rozměry stavby: La Seu je dlouhá 120 metrů, strop je vysoký celých 44 metrů.

palma de mallorca katedrála

Poble Espanyol

Španělská vesnice v západní části Palmy de M allorky v poněkud zmenšeném provedení, včetně maket některých slavných španělských staveb. Budete-li mít štěstí, můžete narazit na umělce tvořícího další přírůstek ,,do sbírky“.

palma de mallorca náměstí

Muzea:

Museu d´Art Espanyol Contemporani (Fundació Joan March)

O shromáždění děl Picassa, Miróa, Dalího a dalších mistrů moderny se zasloužil mallorský bankéř, jehož jméno nese celé muzeum umístěné v nejstarší pobočce Marchovy banky na ulici Sant Miguel.

Museu de Mallorca

Předměty denní potřeby i umělecké kousky ze středověku i mladších období.

palma de mallorca nábřeží 2

Okolí Palmy de Mallorca

Cala Major

Do pobřežního městečka západně od mallorské metropole se sjíždějí především milovníci umění a (možná) i obdivovatelé španělského krále Juana Carlose. Stojí zde totiž vila slavného malíře Jona Miróa a rovněž letní sídlo španělské královské rodiny.

Ateliér Joana Miróa

Pokoje se ve vile uznávaného malíře moderny od jeho smrti v roce 1983 prakticky nezměnily, návštěvníci si tu dokonce mohou prohlédnout jeho nedokončená díla i další kresby. Občas se tu pořádají také koncerty a výstavy.

palma de mallorca

Jih Mallorcy

Pokud chcete poznat skutečný život na Mallorce, pak je pro vás poklidný jih ideálním místem. Stejně jako před staletími je zde hlavním zdrojem obživy zemědělství, po krajině jsou roztroušené zemědělské udedlosti a podél polí a cest se táhnou kamenné zídky, tzv. tancas, stavěné nasucho z několika vrstev kamenů; sem tam můžete narazit na dnes již téměř nepoužívané větrné mlýny.

Colónia de Sant Jordi

Cestovní kanceláře lákají své klienty do tohoto pobřežního městečka na čisté pláže, potápěči tu zase na mořském dně zkoušejí štěstí při hledání římských mincí a amfor.

Památky:

Banys de Sant Joan a saliny

Termální koupaliště s vodou o teplotě 38°C ocení především revmatici, ale nikdo nebrání ani ostatním, aby se v příjemně teplé vodě vykoupali. Nedaleké Llevantské saliny jsou nejkrásnější na podzim během sklizně salinových polí, kdy ve slunečních paprscích jasně září hromady soli.

Botanicactus

Velká botanická zahrada jak s mallorskými, tak exotickými druhy rostlin z celého světa se nachází 5 km od Sant Jordi u obce Ses Salines.

Pláž Es Trenc

Je skoro zázrak, že se tuto nádhernou pláž podařilo uchránit před výstavbou hotelových komplexů, a to jen díky místní organizaci na ochranu životního prostředí. Přesto však nehrozí, že byste se tu ocitli sami, pláž je oblíbená zejména mezi mládeží z Palmy de Mallorcy, která sem jezdí vystavovat na odiv svá dokonalá těla bez plavek.

Východní pobřeží

V Norsku jsou to fjordy, na Mallorce jednoduše zátoky – východní pobřeží ostrova je členité opravdu hodně a nutno podotknout, že z většiny je stejně zaplněné prázdninovými letovisky, proto je z pohledu cestovatelů a dobrodruhů zajímavější spíše Východní pohoří neboli Serres de Llevant, táhnoucí se po velké části východu Mallorcy.

Památky:

Dračí jeskyně (Coves de Drac)

Největší a nejznámější jeskyně na Mallorce najdete u silnice vedoucí z města Portocristo do Portocrista Novo. V jeskyních se nachází další ,,nej“: největší podzemní jezero v Evropě, 180 metrů dlouhé a 50 metrů široké Lago Martel.

Sever Mallorcy

Severní část ostrova charakterizuje hlavně rozmanitá krajina: bažiny u Albufery přecházejí ve vřesoviště,  za nimi se vypínají hory, které se svažují až k zálivům Pollença a Alcúdia.

Pollença

Podle názorů lidí, kteří Pollençu už navštívili, se jedná o nejkrásnější městečko na Mallorce, ať už kvůli okolní nádherné krajině, nebo kvůli zdejší vyhlášené kuchyni. Domy jsou tu doslova ,,nalepené“ u sebe, aby do nich v zimě nefoukal ledový severní vítr a v létě zase horký vzduch. Jen turistům tu moc nevychází vstříc, hlavně co se týče ubytování.

Památky na Pollence

Kalvárie (Puig de Calvarí)

Jde o cestu táhnoucí se napříč Pollençou od radnice přes 365 schodů až na náměstí Puig de Calvarí. Během procházky po této cestě se můžete kochat výhledem na pásmo hor.

S´Albufera

Mokřady národního parku S´Albufera se táhnou podél silnice z městečka Can Picafort do Alcúdie. V minulosti se jistá britská společnost pokoušela tyto bažiny vysušit, avšak neúspěšně, což dodnes připomínají staré cesty, odvodňovací kanály a zvětralé mosty. Ačkoliv se jedná o chráněnou oblast,  nedaleko stojící hotely spotřebovávají bohužel tolik vody, že to ohrožuje zdejší bohatpu faunu a flóru, tedy například bílé bahenní květiny, sokoly, lysky a rybáky. Autům je do parku vjezd zakázán,  možné jsou jedině pěší nebo cyklistické výlety.

Severní a západní pohoří

Severovýchodní částí ostrova se v délce 88 km táhne pohoří Serra de Tramuntana, které směrem do vnitrozemí přechází v nížiny Horta d´Andratx a Horta de Sóller, takže zatímco v zimě jsou vrcholky hor pokryty sněhem, v údolích dozrávají pomeranče a kvetou mandlovníky.

Sa Granja

Nedaleko města Esporles stojí panský dům, ve ketrém se doslova zastavil čas: muži tu lisují olivový olej, vyřezávají a kovají, ženy v typických krojích vyrábějí látky, předvádějí se tu také lidové tance.

Formalutx/Biniaraix

,,Nejkrásnější osady na Mallorce“ – tak se přezdívá těmto dvěma horským vesničkám. A v čem spočívá jejich kouzlo? Uličky jsou dlážděny přírodním kamenem, ze stejného materiálu jsou postaveny také zdi a rozhlédnete-li se po okolí, uvidíte v popředí pomerančové háje a v pozadí pásmo hor. Jednoduše nádhera!

Valldemossa

V nenápadném městečku na úpatí hory Teix stojí kartuziánský klášter, v němž strávili zimu 1838/39 slavná spisovatelka George Sandová se svým milencem, hudebním skladatelem Fryderikem Chopinem, a právě tento klášter je zdejší největší atrakcí. Ne že by sám o sobě byl nějak historicky hodnotný, pro návštěvníky je důležitější spíše to, že se v něm nabízí možnost ubytování, což je jistě velmi lákavé. Navíc jsou v celách kdysi obývaných prominentním párem vystaveny předměty jako např. klavír, na němž Chopin komponoval své skladby, nebo rukopisy klasického díla Sandové ,,Zima na Mallorce“.

Vnitrozemí

Kromě jihu si svou někdejší, masovým turismem netknutou tvář zachovalo také vnitrozemí ostrova, i když pár změn tu během desetiletí nastalo: vozíky tažené osly nahradily auta, zaprášené cesty pokryla vrstva asfaltu a na střechách domů přibyly televizní antény, jinak skoro vše vypadá stejně jako před půlstoletím.

Petra

Nenápadné městečko se 2000 obyvateli cca 10 km od Manacoru dodnes těží ze slávy, jakou mu v 18. století přinesl místní rodák Junípero Serra, zakladatel misijních stanic v Americe, tedy dnešních měst jako je San Diego, Los Angeles nebo San Francisco.

Museu i Casa Junípero Serra (Muzeum a dům Junípera Serry)

Papež ho prohlásil za svatého a má dokonce svou sochu ve washingtonském Kapitolu – není divu, že jsou místní na svého Junípera Serru tolik pyšní, že mu vedle jeho rodného domu zřídili muzeum, v němž se návštěvníci mohou seznámit se životem tohoto výjimečného muže, vystaveny jsou tu obrazy, mapy, dopisy i knihy.

mallorca hotely

Levné ubytování na Mallorce

Mallorca je rájem především pro Německé turisty, nicméně její krásu začali objevovat v posledních letech také Češi, kteří sem každoročně zavítají v rámci dovolené s cestovní kanceláří. Čímdál větší počet turistů však dává přednost levnější variantě – tedy cesty na vlastní pěst. Výhody nejsou pouze cenové (neplatíte marži cestovní kanceláři), ale také jste mnohem svobodnější – ubytování můžete měnit jak se Vám zachce a nic Vám nebrání procestovate celou Mallorcu. Na Mallorce se nachází více než 2000 hotelů a hostelů. Ceny 3* hotelů (s hodnocením 7 z 10 bodů od našich klientů) začínají na zhruba 700 Kč/noc. Hotely u pláží jsou dražší, řádově zhruba od 1200 Kč/pokoj/noc.

Podrobné informace o aktuálních cenách nejlevnějších hotelů na Mallroce naleznete v hotelovém srovnávači Chcitam. Při výběru ubytování se řiďte zejména hodnocením od klientů, které je vždy uvedeno nad cenou za ubytování. Výsledky můžete filtrovat také dle vzdálenosti od různých zajímavých míst. Srovnávač funguje na principu srovnávání nabídek hotelových vyhledávačů, můžete si vybrat tedy nejlevnější nabídku ubytování na Mallroce a ušetřit tak až desítky procent oproti původní ceně.

Levné letenky na Mallorcu

Na Mallorcu se dá z Česka dostal v průběhu roku i za 1500 Kč, jedná se však většinou o lety s přestupem, které je nutné rezervovat více dní/měsíců dopředu. Pro aktuální informace o cenách letenek na Mallorcu sledujte naši rubriku „Levné letenky„.

V případě, že nenaleznete Vámi požadované letenky, obraťte se prosím na náš e-mail info@chcitam.cz.

Tagy

Doporučené příspěvky

O nás

Vítejte na cestovatelském portálu Chcitam.cz. Cílem těchto stránek je od roku 2012 shromažďovat užitečné informace pro cestovatele. Postupně v článcích naleznete tipy na levné eurovíkendy, nabídky levných letenek, speciální akce hotelů, tipy na výlety nebo zajímavá cestovatelská videa. Rádi bychom jako tvořitele obsahu stránek uvítali i Vás. Pokud máte námět na článek, popřípadě máte vlastní text, kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře napravo.

Sociální sítě

Kontaktujte nás

Odeslat

OdeslatVaše zpráva byla odeslána, děkujeme.

ZrušenoVaše zpráva nebyla odeslána, zkuste to prosím později.

Všechna práva vyhrazena © 2012 Chcitam.cz