18.10.2021

Severní Peru, od Amazonek po nejstarší městské civilizace

Peru je cestovatelský sen mnoha lidí, ty lákají především Andy a slavné Machu Picchu. Nejsou to však jediné krásy tohoto jihoamerického státu.

Severní Peru

Caral

Přesně 20 let už se v Supetalu, 184 km severně od Limy, odkrývají zbytky nejstarší americké městské civilizace, jejíž stáří se dá přirovnat  k prvním vyspělým kulturám v Číně a Egyptě. Město Caral zahrnuje zbytky obytných a skladovacích prostor, pyramidy, shromaždiště a okrouhlé náměstí, nalezené předměty svědčí o pokročilých techikách rybolovu a zemědělství, zajímavé ale je, že původní obyvatelé zřejmě nevlastnili žádné zbraně.

Trujillo

Třetí největší město v Peru vyhlásilo r. 1820 svou nezávislost na Španělsku a od té doby se vývoj města ubíral vlastním směrem, což je možná škoda, protože právě Španělsku vděčí za nádherné domy  a chrámy postavené z nepálených cihel, detaily v podobě kovaných okenních mříží a zdobených dřevěných balkonů korunují krásu koloniálního umění.

Památky severního Peru

Casa Urquiaga

Dnes v tomto domě sídlí banka, ale před necelými 200 lety sloužil Casa Urquiaga jako přechodný domov bojovníka za svobodu Simona Bolívara, z té doby se však zachoval pouze jeho psací stůl, na němž byly podepsány listiny, jež později výrazně ovlivnily dějiny Peru.

El Carmen

Karmelitánský kostel je prý nejkrásnějším svatostánkem v Trujillu, a možná také nejdražším: rokokový oltář, barokní exempláře i kazatelna září zlatem, vysokou hodnotou má rovněž 16 obrazů znázorňujících scény ze života Panny Marie. Ke kostelu patří také obrazárna s mnoha vzácnými ,,kousky“.

Huaca El Brujo

V údolí Chicama, 60 km severné od Trujilla se nalézá naleziště s úchvatnými malovanými reliéfy kultury Mochica, údajně nejhezčími, jaké kdy byly objeveny. Reléfy znázorňují například zvířata, kněží, lidské oběti, bájné bytosti, ale třeba také válečníka v životní velikosti.s nahým zajatcem.

Baños del Inca

Staré, avšak hezké lázně se nacházejí 6 km jihovýchodně od města Cajamarca v Severních horách. Jsou napájeny kanály vybudovanými v inckých dobách, které ale slouží svému účelu stále dobře! V provozu je velký plavecký bazén a odděleně i lázně.

Museo Tumbas Reales de Sipán

Toto opravdu nevšední muzeum je postaveno ve tvaru mochické pyramidy a stojí 12 km severně od města Chiclayo nedaleko pobřeží Tichého oceánu. Jeho expozici tvoří předměty nalezené během odkrývání hrobů v Sipánu dokazují neuvěřitelnou zručnost a vynalézavost lidí kultury Mochica. Exponáty pocházejí z hrobů jak nejvýše postavených hodnostářů, tak vojáků a duchovních, přičemž některé nálezy byly zrestaurovány a jiné ponechány v původním stavu.

Povodí Amazonky

Parque Nacional del Manú

Přírodní rozmanitost parku rozkládajícího se na ploše 1,5 milionu hektarů je až neskutečná a může za to hlavně skutečnost, že se celá rezervace táhne z deštného pralesa až k andským velikánům – je považována za jednu z nejzajímavějších oblastí planety, r. 1987 byla dokonce prohlášena přírodním dědictvím UNESCO.

Turistům, kteří využijí služeb cestovních agentur nebo oficiálního průvodce, je přístupná jen nepatrná část parku.

Reserva Nacional Tambopata Candamo

Rezervace Tambopata Candamo možná není tolik zajímavá jako park Manú, zato je mnohem přístupnější pro turisty a proto navštěvovanější.

Na návštěvu rezervace je dobré si vyhradit minimálně dva dny, ubytovat se lze v pralesních chatkách, které jsou spravovány s ohledem na ekologii. Pohodlnější než na vlastní pěst je svěřit se do rukou některé z cestovních agentur, jež mají připravený vlastní program, který většinou zahrnuje výlety do pralesa spojené s pozorováním zvířat, projížďky na kánoi po Amazonce, ale i noční procházky džunglí (většina zdejších živočichů je totiž aktivní právě v noci).

Ubytování v Peru

Pokud chcete cestovate levně a neutrácet zbytečné peníze za ubytování v Peru, navštivte náš vyhledávač levného ubytování. Ten nabízí necelých 1400 hotelů, hostelů a penzionů. Vyhledávat můžete pomocí velkého množství kritérií, např. dle mapy. vzdálenosti hotelu od památek, zajímavých míst nebo srovat hotely dle cen. Nad výpisem hotelů se zobrazuje i komentář ubytovaných, popř. jejich doporučení, které může ovlivnit Váš výběr. Některé hotely také nabízí akční ceny ubytování, ušetřit tak můžete až několik desítek procent oproti původní ceně. Nabídku levného ubytování v Peru naleznete ZDE.

peru ubytování

Foto: Sxc.hu

Tagy

Doporučené příspěvky

O nás

Vítejte na cestovatelském portálu Chcitam.cz. Cílem těchto stránek je od roku 2012 shromažďovat užitečné informace pro cestovatele. Postupně v článcích naleznete tipy na levné eurovíkendy, nabídky levných letenek, speciální akce hotelů, tipy na výlety nebo zajímavá cestovatelská videa. Rádi bychom jako tvořitele obsahu stránek uvítali i Vás. Pokud máte námět na článek, popřípadě máte vlastní text, kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře napravo.

Sociální sítě

Kontaktujte nás

Odeslat

OdeslatVaše zpráva byla odeslána, děkujeme.

ZrušenoVaše zpráva nebyla odeslána, zkuste to prosím později.

Všechna práva vyhrazena © 2012 Chcitam.cz