23.1.2022

Tip na dovolenou: Ludvíkov

Uprostřed Hrubého Jeseníku, mezi Karlovou Studánkou a Vrbnem pod Pradědem. To je Ludvíkov. Malá, ale dlouhá obec s 300 obyvateli v údolí Bílé Opavy.

 

My jsme byli ubytování v rekreačním středisku Jitřenka v chatce s plnou penzí. Pokud hledáte levnou dovolenou na horách, je Jitřenka ideální místo.

První den, po příjezdu, jsme vyjeli na kole do Vrbna pod Pradědem. Vrbno pod Pradědem je hezké podhorské město na soutoku Bílé, Střední a Černé Opavy. Nezapomeňte se podívat na farní kostel sv. Michala, zvonici a zámek Grohmann. Cesta do Vrbna pod Pradědem na kole trvá asi 10 minut (z kopce) a zpět asi 30 minut (do mírného kopce), jsou to 4 km.

Druhý den, jsme dopoledne vyrazili pěšky k vysílači. Cesta vede nejprve po naučné stezce Muzeum Wide Web. Po dvou kilometrech na posledních 500 m se napojuje na modrou značku, která vede z Hvězdy do Vrbna pod Pradědem. Kousek od vysílače jsou skály, ze kterých je nádherný výhled na celý Ludvíkov, Praděd, Rolandův kámen a okolní lesy. Odpoledne jsme vzali kola a vyjeli jsme si do Karlové Studánky, na Rolandův kámen. Zde jsme se kochali krásným výhledem na Praděd a Karlovu Studánku. Z Rolandova kamene jsme vyšlapali kopec nad Vidly a pak dolů do Videl, kde určitě nezapomeňte navštívit kapli sv. Hedviky. Z Videl nás čekala dlouhá pohodová cesta do Vrbna pod Pradědem a potom zpět do Ludvíkova.  Celkem jsme ujeli 24 km.

SONY DSCRolandův kámen

SONY DSCvýhled z Rolandova kamene

Třetí den jsme si zajeli autobusem do osady Bílý Potok, která je součástí Vrbna pod Pradědem.  Po hradní značce, 1,5 km, jsme si vyšlápli na zříceninu Pustý hrad. Ze zříceniny jsme lezli 300 m lesem do prudkého kopce k zřícenině Rabenštejn. A z této zříceniny jsme se po zelené značce vraceli zpět do Vrbna pod Pradědem. Celá trasa měla 5 km.

SONY DSCPustý hrad

SONY DSCRabenštejn

SONY DSCvýhled z Rabenštejna

Uprostřed naší dovolené, tedy čtvrtý den, jsme se rozhodli se zničit cestou na nejvyšší vrchol Jeseníků. Na kole jsme jeli k vysílači nad Ludvíkovem jako druhý den a z vysílače po modré značce, po rovince, na Hvězdu. Z Hvězdy na Ovčárnu a z Ovčárny na Praděd. Překonali jsme 871 m výškový rozdíl za 17 km. Za sebe musím říct, že to byl docela masakr. Zpátky to byla paráda, vzali jsme to přes Ovčárnu, Hvězdu a Karlovu Studánku do Ludvíkova. Celkově 32 km.

SONY DSCPraděd

SONY DSCvýhled z Pradědu

SONY DSCPetrovy kameny

SONY DSCOvčárna

Pátý den jsme vzali zlehka, protože nás bolely nohy. Jeli jsme autobusem do Vrbna pod Pradědem, odtud jsme vyrazili ke kempu. Odkud vede značená trasa na Zámeckou horu, můžete si vybrat lehčí (delší) trasu nebo těžší (kratší) trasu. Po červené jsme vystoupali 1,5 km na vyhlídku na Zámecké hoře. 100 m od vyhlídky se nachází zřícenina hradu Fűrstenwalde, nemůžete ji minout. Následně jsme se rozhodli dojít na vyhlídku s přístřeškem nad Ludvíkovem, takže jsme to vzali skrz les na naučnou stezku Muzeum Wide Web. Ta se potom napojuje nad Ludvíkovem na lesní cestu a po ní se dá dojít až na vyhlídku. Jedno malé upozornění, na vyhlídku je lepší jít z Ludvíkova nebo s GPSkou, lehce se dá ztratit. Z vyhlídky je krásný výhled na lesy a část Ludvíkova.

SONY DSCVrbno pod Pradědem

SONY DSCvyhlídka na Zámecké hoře

SONY DSC

výhled z vyhlídky s přístřeškem

Předposlední, šestý den, jsme dopoledne jeli na kole do Karlové Studánky. Kola jsme zamkli u obchodu a prošli jsme se kolem lázeňského domu Libuše, podívali jsme se na vodopády. Od Huberta jsme šli kolem geologické expozice až k pramenu Petr. U hotelu Džbán jsme si dali výbornou kávu a kochali jsme se lázeňskou pohodou. Kolem kostela Panny Marie- Uzdravení nemocných jsme se vrátili pro naše kola a vydali jsme se zpět do Ludvíkova. Odpoledne jsme jeli hodinu autobusem do Bruntálu, města na hranici Moravy a Slezska. Vystoupili jsme u bazénu, odtud jsme se dostali k zámku a do zámecké zahrady. Prošli jsme si náměstí Míru (městská památková zóna), kostel Nanebevzetí P. Marie, bývalý klášter piaristů. A po zelené, jsme se vydali pryč z města, cestou jsme prošli kolem evangelického kostela a rybníku Kobylí. Náš cíl byl Uhlířský vrch (jedna z nejmladších sopek v ČR), odkud jsme viděli Bruntál a vrcholky Nízkého a Hrubého Jeseníku. Z centra města na Uhlířský vrch jsou to 3 pohodové kilometry.

SONY DSCKarlova Studánka

SONY DSCKarlova Studánka

 

SONY DSCKarlova Studánka

SONY DSCzámek Bruntál

SONY DSCnáměstí Míru v Bruntálu

SONY DSCBruntál

SONY DSC

rybník Kobylí

SONY DSCUhlířský vrch

SONY DSCvýhled z Uhlířského vrchu

SONY DSCvýhled z Uhlířského vrchu

Poslední, sedmý den, jsme dopoledne vzali kola a jeli jsme do Mnichova u Vrbna pod Pradědem, chtěli jsme si na Rybářské baště chytit rybu. Bohužel otevřeno mají od 12 do 19 hodin. Můžete si tam chytit rybu nebo si ji dát k jídlu. Doporučuji v Mnichově navštívit bývalý klášter, kostel Navštívení P. Marie a naučnou stezku Údolím lapků z Drakova, která vede z Vrbna pod Pradědem až na Rejvíz. Potom jsme se vrátili do Vrbna pod Pradědem a vyšlápli jsme si ke Ski aréně, kde je nová bobová dráha. Určitě ji vyzkoušejte, jedna jízda stojí 60 Kč a stojí to za to. Odpoledne jsme zase vyrazili na Ovčárnu, tentokrát autobusem, a šli jsme po žluté podél Bílé Opavy až do Karlové Studánky a odtud po modré přes Hvězdu do Ludvíkova. Celá cesta měřila 13 km.

SONY DSCkostel Navštívení P. Marie v Mnichově

SONY DSCSki aréna ve Vrbně pod Pradědem

SONY DSCNS Bílá Opava

SONY DSCNS Bílá Opava

SONY DSCNS Bílá Opava

SONY DSCNS Bílá Opava

SONY DSCNS Bílá Opava

Tip na další výlety:

 • vyhlídka Praděd nad Vrbnem pod Pradědem
 • Karlovice- Kosárna a NS Historií a přírodou Karlovic
 • Suchá Rudná
 • Andělská hora a NS Anenský vrch
 • zřícenina hradu Freudenštejn
 • Africké muzeum Holčovice
 • rozhledna Na Skalce
 • chata Švýcárna
 • po hřebenech z Pradědu
 • po hřebenech z Ovčárny
 • Karlov pod Pradědem
 • Malá Morávka a další.

Užitečné odkazy:

UBYTOVÁNÍ: http://www.obecludvikov.cz/ubytovani-a-stravovani/

RESTAURACE: http://www.pension-u-jiriho.cz/?go=hospudka-restaurace

http://www.pensiongrizzly.cz/restaurace

http://www.hotelsinger.cz/restaurace

VRBENSKO: http://www.vrbensko-jeseniky.cz/

ZŘÍZENINY HRADŮ: http://www.vrbensko-jeseniky.cz/pamatky/

NS MUZEUM WIDE WEB: http://www.vrbensko-jeseniky.cz/muzeum-wide-web/

NS BÍLÁ OPAVA: http://www.ejeseniky.com/turistika/naucne-stezky/bila-opava

LUDVÍKOV: http://www.obecludvikov.cz/

VRBNO POD PRADĚDEM: http://www.vrbnopp.cz/

KARLOVA STUDÁNKA: http://www.kstudanka.cz/

BRUNTÁL: http://www.mubruntal.cz/

HOTEL PRADĚD: http://hotelpradedvysilac.cz/

RYBÁŘSKÁ BAŠTA V MNICHOVĚ: http://www.pstruharstvi-basta.cz/b_onas.htm

KEMP: http://www.autokemp-vrbno.cz/

 

Autor textu a fotografií: Kristýna Kučerová

Tagy

Doporučené příspěvky

O nás

Vítejte na cestovatelském portálu Chcitam.cz. Cílem těchto stránek je od roku 2012 shromažďovat užitečné informace pro cestovatele. Postupně v článcích naleznete tipy na levné eurovíkendy, nabídky levných letenek, speciální akce hotelů, tipy na výlety nebo zajímavá cestovatelská videa. Rádi bychom jako tvořitele obsahu stránek uvítali i Vás. Pokud máte námět na článek, popřípadě máte vlastní text, kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře napravo.

Sociální sítě

Kontaktujte nás

Odeslat

OdeslatVaše zpráva byla odeslána, děkujeme.

ZrušenoVaše zpráva nebyla odeslána, zkuste to prosím později.

Všechna práva vyhrazena © 2012 Chcitam.cz