22.1.2022

Tip na víkend: Český Krumlov

Jedno z nejkrásnějších měst v České republice, Evropě i na světě.  Město s druhým nejrozsáhlejším zámeckým areálem v České republice. Město a zámek na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Prostě NEJ.

 

Český Krumlov je město v Jihočeském kraji, 22 km od Českých Budějovic. Je označováno jako turistické a kulturní centrum Jižních Čech. Středověké centrum města je obklopeno meandry řeky Vltavy, která zde protéká. Od roku 1963 je tato část městskou památkovou rezervací a od roku 1992 se město a zámek zařadili na seznam UNESCO.

Za celou dobu existence města se zde vystřídalo mnoho českých rodů včetně Rožmberků a Schwarzenberků. Po roce 1989 Český Krumlova zažil expanzi zahraničních turistů, která se zde drží do dnes. Kromě Čechů sem často přijíždí Rakušané, Holanďané, Japonci atd.

Město oplývá nejen historií, ale i mnoha kulturními akcemi. V zámecké zahradě celé léto probíhají divadelní představení pod otáčivým hledištěm. Probíhá zde také Mezinárodní hudební festival ČK, Rallye ČK, Slavnost pětilisté růže a další. Za návštěvu stojí Wax muzeum, Regionální muzeum, Muzeum historických motocyklů a další.

To, co nejvíce návštěvníky zajímá, je město, které můžeme rozdělit na čtyři části. Hrad a zámek, Vnitřní město, Latrán a Plešivec.

Na hradě a zámku můžete navštívit dolní, horní hrad, plášťový most, zámecké barokní divadlo, zámeckou zahradu a jízdárnu. Nabízí dvě prohlídkové trasy, prohlídku barokního divadla, hradního muzea a zámeckou věž. Hrad a zámek se tyčí nad městem, určitě stojí za navštívení. Zajímavostí je chov medvědů na zámku.

Vnitřní město je z obou stran obklopeno Vltavou. Na náměstí Svornosti najdeme radnici nebo kašnu. Ulici od náměstí stojí Jezuitská kolej a z Jezuitské zahrady je nádherný pohled na hrad a zámek. V Široké ulici si můžete zajít na typické Krumlovské trhy. Navštívit můžete kostel sv. Víta a mnoho dalších památek.

Latrán, kdysi samostatná část, pod hradem. Podívat se zde můžete na Budějovickou bránu, pivovar, klášter atd.

A poslední části je Plešivec, který je od roku 2003 samostatná městská památková zóna, kousek od Vnitřního města. Objevit tady můžete synagogu, renesanční domy atd.

Tip na dobré italské jídlo jsou dvě restaurace. První se nachází kousek od Jezuitské koleje a jmenuje se Cosa Vostra. A druhá italská restaurace se nachází po cestě na hrad a zámek v hlavní ulici Latrán a jmenuje se pizzeria Latrán

SONY DSC

Vltava

SONY DSC

Plešivecké náměstí

SONY DSC

kostel sv. Víta

SONY DSC

zámecká věž

SONY DSC

městský úřad

SONY DSC

náměstí Svornosti

SONY DSC

Latrán

SONY DSC

pohled z hradu na vnitřní město

SONY DSCPlášťový most

Užitečné odkazy:

ČESKÝ KRUMLOV: http://www.ckrumlov.info/php/

ČESKÝ KRUMLOV: http://www.ceskykrumlov.com/

STÁTNÍ HRAD A ZÁMEK: http://www.zamek-ceskykrumlov.eu/

OTÁČIVÉ HLEDIŠTĚ: http://www.otacivehlediste.cz/program

MEZINÁRODNÍ HUDEBNÍ FESTIVAL: http://www.festivalkrumlov.cz/

COSA VOSTRA: http://www.cosavostra.cz/?sLang=cs

PIZZERIA LATRÁN: http://www.pizzerielatran.cz/

KAFÍRNA: https://www.facebook.com/kafirna.kafirna/info?tab=overview

 

Autor textu a fotografií: Kristýna Kučerová

Tagy

Doporučené příspěvky

O nás

Vítejte na cestovatelském portálu Chcitam.cz. Cílem těchto stránek je od roku 2012 shromažďovat užitečné informace pro cestovatele. Postupně v článcích naleznete tipy na levné eurovíkendy, nabídky levných letenek, speciální akce hotelů, tipy na výlety nebo zajímavá cestovatelská videa. Rádi bychom jako tvořitele obsahu stránek uvítali i Vás. Pokud máte námět na článek, popřípadě máte vlastní text, kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře napravo.

Sociální sítě

Kontaktujte nás

Odeslat

OdeslatVaše zpráva byla odeslána, děkujeme.

ZrušenoVaše zpráva nebyla odeslána, zkuste to prosím později.

Všechna práva vyhrazena © 2012 Chcitam.cz