21.9.2021

Tip na víkend: Ostružná

Ideální celoroční dovolená na pomezí Moravy a Slezska v okrese Jeseník. Tak by se dala charakterizovat Ostružná. Využití zde najdou milovníci letních i zimních sportů.

Ostružná je jedna ze známých obcí, která dříve patřila k obci Branná. Leží na rozhraní Rychlebských hor a Hrubého Jeseníku. Založena byla v druhé polovině 16. století. Nejvýznamnější v obci bylo lesnictví, dodnes je, a také zemědělství. Za první republiky byli obyvatelé hlavně Němci, proto v obci najdeme i německý hřbitov. Dále v obci najdeme kostel sv. Tří králů, boží muka a několik památných stromů. Ve 20. století se začal rozvíjet cestovní ruch a byly zde postaveny lyžařské areály a později šest obřích větrných elektráren.

Co se týče ubytování, tak my jsme byli ubytovaní v Apartmánech Ostružná a nemohli jsme si ubytování vynachválit. Krásně čistý pokoj i koupelna. Plně vybavená kuchyňka. Cena velmi dobrá, pohybuje se okolo 300 Kč/noc/osoba. Dopravní dostupnost skvělá, jak autem, tak i vlakem.

SONY DSC

První den jsme se rozhodli, že vyrazíme na 3 km vzdálený Ostružník. Ale bohužel jsme nikam moc nedošli, protože bylo mokro a houby kolem nás lákali více. Proto doporučuji těm, kdo milují houby, okolní lesy jsou na houbaření ideální.

SONY DSC SONY DSC SONY DSC

Druhý den byl náš úkol jasný, pokořit Ostružník, nekoukat se na houby a pokračovat dál. Po zelené značce jsme se vydali na Ostružník, kopec byl krkolomný, ale dal se vyjít. Potom z Ostružníku následovala cesta po modré z kopce, do Petříkova, kde jsme si prošli celou vesnici a kochali jsme se krásnými horskými chatami. Dále jsem to z Petříkova vzali po červené přes Ramzovou, kde jsme se občerstvili v chatě Ramzovské sedlo, a následovala zelená značka až na Vražedný potok a potom na Obří skály.  Nakonec jsme pokořili Šerák, který se nachází ve výšce 1351 m n. m. Jakmile jsme vylezli k chatě, tak jsme se těšili na nádherný výhled, ale nic jsme neviděli. Padla mlha a chata byla zavřená. Takže jsme původní plán dojít přes Keprník a Vozku do Branné museli zrušit a zkrátili jsme si cestu po červené značce na Černavu a nakonec po modré značce a potom po zelené do Ostružné. I tak jsme za den zvládli 20 km, které byly opravdu vyčerpávající.

SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC

Třetí den nám jako jediný den za celý víkend přálo počasí, svítilo sluníčko a tak jsme si řekli, že půjdeme do Starého města pod Sněžníkem. Šli jsme po červené značce kolem hotelu Continental- Po Stráží- U líp- přes Kronfelzov a Pěchotní srub do Starého města. Celá trasa měla 11 km, šlo se hlavně po louce, což bylo v tak krásném počasí skvělé a občas v lese. Kronfelzov je krásná osada uprostřed luk a polí. A okolo Starého města je plno pěchotních srubů, tak ani my jsme dvoum neodolali a podívali se kolem nich.

SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC

 

Do Ostružné se určitě plánuji znovu podívat a už mám několik tipů na další výlety. Například horu Smrk, turistickou chatu na Paprsku, Lesní bar, Lipovou lázeň nebo Brannou.

Užitečné odkazy:

OSTRUŽNÁ: http://www.obecostruzna.cz/

UBYTOVÁNÍ: http://www.apartmanyostruzna.cz/index.php

SKIAREÁL OSTRUŽNÁ: http://www.ostruzna.cz/skiareal

LANOVKA NA ŠERÁK: http://www.bonera.cz/

KRONFELZOV: http://www.turistika.cz/mista/kronfelzov

STARÉ MĚSTO POD SNĚŽNÍKEM: http://www.mu-staremesto.cz/

Autor textu a fotografií: Kristýna Kučerová

Tagy

Doporučené příspěvky

O nás

Vítejte na cestovatelském portálu Chcitam.cz. Cílem těchto stránek je od roku 2012 shromažďovat užitečné informace pro cestovatele. Postupně v článcích naleznete tipy na levné eurovíkendy, nabídky levných letenek, speciální akce hotelů, tipy na výlety nebo zajímavá cestovatelská videa. Rádi bychom jako tvořitele obsahu stránek uvítali i Vás. Pokud máte námět na článek, popřípadě máte vlastní text, kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře napravo.

Sociální sítě

Kontaktujte nás

Odeslat

OdeslatVaše zpráva byla odeslána, děkujeme.

ZrušenoVaše zpráva nebyla odeslána, zkuste to prosím později.

Všechna práva vyhrazena © 2012 Chcitam.cz