17.1.2020

Tip na výlet: Dobřichovice

Skoro všichni známe českého hudebníka, baviče a komika Ivana Mládka, ale málokdo ví, že pochází z Dobřichovic, města vzdáleného od Prahy zhruba 23 kilometrů.

V Dobřichovicích se každoročně konají vinařské a divadelní slavnosti. V roce 2008 dokonce vznikla v Dobřichovicích Dobřichovická divadelní společnost. Mezi její členy patří například studenti, právníci, maminky na mateřské dovolené, radní a podnikatelé. A co mají všichni společného? Všichni se převážně těší z pohybu, dobré náladě a smíchu. Jednou z tváří, která se objevila v jejich řadách je například i bývalá moderátorka Událostí Jolana Voldánová. Letos v říjnu se dokonce hra Sladké tajemství odehrála v Divadle Bez zábradlí.
Toto město ležící ve Středočeském kraji na obou březích Berounky má něco málo přes 3 tisíce obyvatel. Zajímavostí je, že Dobřichovice po celou dobu své existence patřily řádu rytířských křižovníků s červenou hvězdou. Je to jediný církevní rytířský řád, založený v Českých zemích, a ještě k tomu založený ženou, Anežkou Českou v roce 1233.
Bohatý příslušník šlechtického rodu Berků z Dubé, Zbyněk, nechal v Dobřichovicích po roce 1590 postavit na místě bývalé tvrze renesanční zámek. Ten ale bohužel roku 1799 vyhořel a v témže roce byl přestavěn do dnešní podoby. V dobřichovickém zámku a v jeho okolí se každoročně konají různé akce, například středověké slavnosti spojené s Královským průvodem z Prahy na Karlštejn.
Mezi další zajímavé památky například patří sousoší Kalvárie, vily č.p. 105 a 143 a socha svatého Jana Nepomuckého u zámku.
Dobřichovice několikrát v řadě čelily celkem velkým záplavám, a to v letech 1872, 1941, 1947 a 2002. Při největší povodni, a to v roce 2002 byla povodní zničena lávka pro pěší ze 70.let. Dnes na jejím místě nelezneme lávku novou, která slouží i cyklistům.
V druhé polovině 19. století se slavnostně otevřela železniční trať z Prahy do Plzně. Trať je využívána i dnes a vlakem je možné se dostat z Prahy do Dobřichovic za zhruba necelou půl hodinku. Pozor, jeďte vlaky s cílovou stanicí Beroun. Nástupiště v Dobřichovicích má dokonce podchod, který doporučujeme využít a zároveň si o několik minut zkrátit cestu do města. Také je možné v Dobřichovicích využít z nádraží autobus. Nevýhodou je, že autobus nejede tak často. Proto je rychlejší a určitě příjemnější cesta pěší. Město uvidíte z druhého břehu Berounky jako na dlani.
Autor textu a fotografií: Katka H.

Tagy

Doporučené příspěvky

O nás

Vítejte na cestovatelském portálu Chcitam.cz. Cílem těchto stránek je od roku 2012 shromažďovat užitečné informace pro cestovatele. Postupně v článcích naleznete tipy na levné eurovíkendy, nabídky levných letenek, speciální akce hotelů, tipy na výlety nebo zajímavá cestovatelská videa. Rádi bychom jako tvořitele obsahu stránek uvítali i Vás. Pokud máte námět na článek, popřípadě máte vlastní text, kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře napravo.

Sociální sítě

Kontaktujte nás

Odeslat

OdeslatVaše zpráva byla odeslána, děkujeme.

ZrušenoVaše zpráva nebyla odeslána, zkuste to prosím později.

Všechna práva vyhrazena © 2012 Chcitam.cz