21.9.2021

Typ na výlet: Jilemnice

Město Jilemnice se 6ti tisíci obyvateli v okrese Semily proslulo vznikem Českého krkonošského lyžařského spolku SKI Jilemnice v roce 1894. Stalo se tak nejstarším lyžařským spolkem na našem území.
Soubor lidové architektury, tzv. Zvědavá ulička vznikla po velkém požáru města v roce 1788. Dnes patří mezi největší zajímavosti Jilemnice. Domy jsou postaveny tak, že každý další je posunut o jednu okenní římsu blíž do ulice. Zvědavá ulička leží zhruba 200 metrů od náměstí a lze ji celkem snadno dle ukazatelů nalézt.
Součástí Zvědavé uličky je i roubený Šaldův statek, ve kterém se dnes nachází nekuřácká restaurace s vynikající obsluhou. Možné je i posedět za pěkného počasí na zahrádce. Šaldův statek je umístěn na spodní částí uličky.
Mezi další významné památky patří například zámek hraběcího rodu Harrachů, ve kterém se dnes nachází Krkonošské muzeum. Více informací o těchto dvou zajímavých památkách lze získat v jilemnickém infocentru, které sídlí přímo na Masarykově náměstí 140, tel/fax: 481 541 008, email: info@jilemnice.cz
Ten, kdo má rád sport může zavítat do Sportovního centra Jilemnice, které nabízí nejen bazén, saunu, ale i tenisové kurty a minigolf. V zimě lze využít lyžařský běžecký areál Hraběnka, který nabízí 20 km upravených běžeckých stop. Skiareál Kozinec má k dispozici 2 lyžařské vleky a plus jeden dětský. Informace o běžecký tratí můžete nalézt například zde: www.skijilemnice.cz/web/trate
V Jilemnici se narodila celkem pěkná řádka zajímavých osobností naší společnosti. Jmenujme alespoň některé z nich – chemik Josef Hanuš (1872-1957), jehož podobiznu lze spatřit jen pár metrů od Zvědavé uličky, herec Stanislav Zindulka a například další herec Jaromír Nosek známý z filmů Rebelové, Účastníci zájedu a ze seriálu Vyprávěj.
Jilemnice získala ocenění Historické město roku 2012.
Nejlépe dostupnou variantou jak se do Jilemnice dostat je osobním automobilem. Zde uvádíme zeměpisnou šírku a délku pro lepší orientaci:  50°36′34″ s. š.,15°30′23″ v. d.

Zvědavá ulička

Jilemnice 3 Jilemnice Jilemnice 2

Akademik Josef Hanuš

Jilemnice 4

Náměstí v Jilemnici

Jilemnice 6 Jilemnice 7

Autor textu a fotografií: Katka H.

Tagy

Doporučené příspěvky

O nás

Vítejte na cestovatelském portálu Chcitam.cz. Cílem těchto stránek je od roku 2012 shromažďovat užitečné informace pro cestovatele. Postupně v článcích naleznete tipy na levné eurovíkendy, nabídky levných letenek, speciální akce hotelů, tipy na výlety nebo zajímavá cestovatelská videa. Rádi bychom jako tvořitele obsahu stránek uvítali i Vás. Pokud máte námět na článek, popřípadě máte vlastní text, kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře napravo.

Sociální sítě

Kontaktujte nás

Odeslat

OdeslatVaše zpráva byla odeslána, děkujeme.

ZrušenoVaše zpráva nebyla odeslána, zkuste to prosím později.

Všechna práva vyhrazena © 2012 Chcitam.cz