18.10.2021

Život na Novém Zélandě: Wwoofing zase trochu jinak (5)

Pomalu se blížil konec listopadu a s ním i konec našeho wwoofingu poblíž města Rotorua. Naši hostitelé Jane a Ian se chystali odjet za rodinou do Aucklandu. Pomalu už jsme tedy počítaly s tím, že si také sbalíme kufry, ale Jane nám navrhla, že můžeme po dobu jejich nepřítomnosti zůstat v jejich unitu v Rotorue. Nevěděly jsme, co tím unitem myslí, ale říkala, že ho obvykle pronajímají, ale teď prý o něj není zájem, takže tam můžeme zůstat, než se s Ianem zase vrátí. Došlo nám, že to bude nějaký byt, či dokonce dům. No a toho se muselo využít, kdo jen tak dostane zadarmo unit? A nakonec jsme vůbec nelitovaly!

Když jsme přijely před unit, zíraly jsme na něj s otevřenou pusou. Byl to krásný, kompletně vybavený luxusní domek se třemi ložnicemi, malou zahrádkou a venkovním posezením. Říkaly jsme si, že lepší už to u Jane snad ani být nemůže a ona nám dá dům.  A tak jsme si pořádně užily toho nabytého luxusu. Jako první jsme naši svobodu náležitě oslavily s krabicí vínka, které bylo překvapivě docela dobré (a vzhledem k naší snaze šetřit co nejvíce se krabicové víno stalo na příští rok naší oblíbenou značkou). Další dny jsme jezdily po výletech a poznávaly okolní krásy.

Poprvé jsme se vydaly k moři a užívaly jsme si krásného počasí na pláži Papamoa beach. Moře bylo ovšem úplně ledové, takže místo koupání jsme byly rády, že jsme na sobě měly teplé bundy. Navštívily jsme také vodopády Huka Falls, poblíž města Taupo, které se nachází ve středu severního ostrova Nového Zélandu. Kiwáci mají sklon nazývat vodopádem každou trochu zpěněnou říčku, takže jsme nečekaly nic ohromného. O to příjemněji jsme byly překvapeny, když jsme viděly mohutnou řeku Waikato River, nejdelší řeku Nového Zélandu. Samotný vodopád měl nepříliš vysoký spád, pouhých 10 metrů. Světlounce modrá voda, která se valila ze zúženého koryta řeky, byla ohromující. Velice oblíbenou atrakcí na Huka Falls (a nejen tady) je jízda v tzv. Jet Boatu. Tento tryskový člun je oblíbeným adrenalinovým zážitkem, při kterém nechybí prudké obraty o 360⁰, uhýbání od břehů na poslední chvílí, ale ani pohled na mohutné vodopády přímo z řeky.

Jet Boat na Huka Falls

Jedním z našich nejzajímavějších výletů byla návštěva Te Waihou Springs, malých jezírek, která se utváří na řece Waihou. Voda v řece je tak průzračná a modrá, že je v ní vidět každý detail a rostliny rostoucí na dně vytváří krásné obrazce. Kolem řeky vede nenáročná 10 kilometrová procházka a při krásném počasí se jen těžko odolává chuti do řeky skočit a zaplavat si. Teplota vody ovšem dosahuje pouze 11⁰C, takže když si smočíte nohy, jako jsme to udělaly my, plavací choutky vás hodně rychle přejdou.

Nejzajímavější část výletu nás ovšem čekala při zpáteční cestě, kdy jsme se zase trochu ztratily, jak už to u nás bývá zvykem. Zpáteční cestu jsme se totiž rozhodly vzít zkratkou, která byla v mapě značena slabě oranžovou čarou. No a jak jistě správně tušíte, zkratka to nakonec vůbec nebyla. Teda ona by teoreticky byla, ovšem musely bychom vlastnit terénní auto, protože místo silnice nás čekal les, pustina a dost drsný offroad. Několikrát během této cesty jsme se zastavily, abychom zhodnotily situaci a přesvědčily se v mapě o tom, že je to fakticky zkratka. Petra navrhovala již od začátku, abychom se vrátily. Já se nerada rychle vzdávám, takže jsem byla pro to dojet a Anet celou situaci zhodnotila slovy: „sice budem naklepaný jak řízky, ale to dojedem.” No, nedojely. Pár kilometrů před koncem té šílené cesty jsme narazily na tak velké díry, že i my dobrodružnější povahy jsme musely uznat, že tady bychom naši káru asi navždy odpravily. Takže jsme celou tu parádní hrbolatou cestu absolvovaly pomalu zase zpátky k jezírkům Te Waihou, odkud jsme se vydaly po asfaltu zpátky domů.

Po pár dnech jsme se vrátily zpět k plení borůvkových keříků a jízdě na traktůrku. Zdržely jsme se už jen necelý týden a bylo načase se vydat v našem putování zase dál. Čekal nás nejdůležitější úkol – najít práci. Ale o tom zase příště.

Autor textů a fotografií: Michaela Blehová

Tagy

Doporučené příspěvky

O nás

Vítejte na cestovatelském portálu Chcitam.cz. Cílem těchto stránek je od roku 2012 shromažďovat užitečné informace pro cestovatele. Postupně v článcích naleznete tipy na levné eurovíkendy, nabídky levných letenek, speciální akce hotelů, tipy na výlety nebo zajímavá cestovatelská videa. Rádi bychom jako tvořitele obsahu stránek uvítali i Vás. Pokud máte námět na článek, popřípadě máte vlastní text, kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře napravo.

Sociální sítě

Kontaktujte nás

Odeslat

OdeslatVaše zpráva byla odeslána, děkujeme.

ZrušenoVaše zpráva nebyla odeslána, zkuste to prosím později.

Všechna práva vyhrazena © 2012 Chcitam.cz