13.6.2021

Barcelona: průvodce městem Gaudího

Barcelona se řadí mezi nejrychleji se rozvíjející města Evropy. Není se čemu divit, velkoměsto na pobřeží Středozemního moře je hospodářským centrem Španělska a ze své prosperity těží naplno.

Mohlo si tak v nedávné době bez problémů dovolit rekonstrukci historických památek, postavit nová muzea a celkově obnovit svou tvář, kterou teď Barcelona nastavuje stále většímu množství turistů. A i když se jim město snaží vyjít ve všem vstříc, jeden problém tu stále je: typická hrdost Katalánců, která má za následek to, že jsou tu snad všechny nápisy v katalánštině, což poněkud ztěžuje situaci.

 

Památky v Barceloně

V Barceloně je velkou výhodou, že se velká většina významných památek nachází v jedné linii uprostřed města, tudíž není třeba žádných velkých přesunů. Vezmeme-li to od pobřeží Středozemního moře na sever, najdeme zde:

Acuario(Akvárium)

Jedno z nejrozsáhlejších akvárií v celém Středozemí, nabízí přehlídku cca 4000 živočichů ze všech světových oceánů. Největší atrakcí je tu nádrž se žraloky, pod kterou návštěvnící procházejí 80 metrů dlouhým tunelem.

Barri Gòtic(Gotická čtvrť)

Historická čtvrť rozkládající se uvnitř bývalých městských hradeb je doslova přeplněná památkami, pocházejícími většinou ze 13.-15. stol. V jejím centru najdeme Plaça Sant Jaume(náměstí sv. Jakuba) a na něm Palau de la Generalitat, neboli Palác Generality, v němž sídlí regionální vláda a radnice. Ve čtvrti stojí vedle Catedral de St. Eulàlia také Palau del Lloctinent(palác místodržícícho), església del Pi(kostel Pi), Palau Reial Major(Královský palác) a Casa dels Canonges(kanovnické domy).

Las Ramblas

Západní část Gotické čtvrti ohraničuje 1,4 km dlouhá ulice Las Ramblas, nejrušnější barcelonská třída. Prochází se po ní spousta turistů čehož využívají hlavně obchodníci a trhovci, kteří zde prodávají všechno možné, a přímo na ulici vystupují i žongléři, akrobati a pouliční  umělci. Za povšimnutí tu stojí také Betlémský kostel, Palác místokrálovny, legendární divadlo Liceu a starobylý hotel Orient.

Casa Batlló (Dům Battló)

Jedno z největších děl světoznámého Antoniho Gaudího stojí severně od Las Ramblas a co se týče exteriéru (interiéru jakbysmet), nemá dům prostě obdoby.

Casa Milà (Dům Milà)

Budova postavená na začátku 20. stol. taktéž Gaudím patří mezi architektonické skvosty. Slouží sice jako sídlo banky, ale konají se v ní i výstavy a prezentace.

Parc Güell (Güellův park)

Další Gaudího dílo se řadí na seznam UNESCO a patří k tomu nejpozoruhodnějšímu, co může Barcelona nabídnout. Už u vchodu do parku stojí nepřehlédnutelná vrátnice, přímo v parku pak řecké divadlo, zajímavá kolonáda a nevšedně řešené lavičky.

Ve východní části města, ve čtvrti Sagrada Familia stojí stejnojmenný chrám, symbol Barcelony a možná i celého Španělska a zároveň nejslavnější Gaudího stavba, která ovšem stále není dokončena – mimochodem, projekt  je finacován především ze vstupného a dobrovolných darů, takže chcete-li chrám podpořit, neváhejte a navštivte ho! Chrámu dominují hlavně čtyři pašijové věže, na jejichž vrcholek vedou točité schody, popř. výtah.

Muzea v Barceloně

V Barceloně se nachází velké množství muzeí zaměřených hlavně na místní specifika, jakými jsou například nezaměnitelná architektura a umění obecně, ale také fotbal:

Museu de Futbol Club Barcelona

Muzeum, které rozhodně nesmí vynechat žádný fotbalový fanoušek. Vystaveny jsou tu fotky, trofeje a další věci týkající se slavného klubu. Muzeum stojí příznačně hned vedle fotbalového stadionu v severozápadní části města.

Museu Picasso

Muzeum nacházející se v gotické čtvrti je velmi vyhledávanou turistickou atrakcí, neboť vystavuje díla nesmrtelného Pabla Picassa, ale i jeho současníků. Expozice je rozsáhlá: je rozmístěna v 35 sálech ve třech patrech, takže je třeba si na prohlídku vyhradit dostatek času.

Museu de Cera(Muzeum voskových figurín)

Foto muzeum najdete hned u Las Ramblas. Prohlédnout si v něm můžete téměř 400 významných osobností vyrobených z vosku, za rohem je (hlavně u dětí) oblíbená kavárna Café Bosc de les fades s interiérem doslova v pohádkovém stylu.

Museu Nacional d´Art de Catalunya-MNAC (Národní muzeum katalánského umění)

Největším lákadlem jsou zde nádherné románské fresky pocházející z kostelů v katalánských Pyrenejích a zachráněné před španělskou občanskou válkou. Dále muzeum uchovává na 300 děl z období gotiky a dalších cca 270 děl románských.

Casa-Museu Gaudí

Původní Gaudího bydliště se nachází v Güellově parku a dnes slouží coby muzeum architektova nábytku, konstrukčních plánů a stavebních výkresů.

Museu de l´Erotica

Budova muzea stojí přímo na Las Ramblas a vystaveny jsou v ní všemožné erotické pomůcky ze všech světadílů, používané v historii i současnosti.

Nákupy v Barceloně

Celá oblast Katalánska je známá především jako centrum designu a módy, zdejší umělci jsou známí po celém světě. Sehnat v Barceloně modení a skvostný nábytek, bytové doplňky či oblečení proto není problém, ovšem musíte očekávat, že si za vše trochu připlatíte, ceny jsou tu v porovnání se zbytkem Španělska dosti vysoké. A kde jsou tedy ve městě hlavní nákupní zóny?

Staré město – většina Barceloňanů chodí nakupovat právě sem, jsou tu totiž běžné obchody se spotřebním zbožím, ale i antikvariáty, obchody se starožitnostmi, africkým a latinskoamerickým lidovým uměním. Dlouhá tradice výroby keramiky se udržuje v  La Bisbal, kde je možné si kvalitní vypalované předměty i zakoupit.

Tržiště – v Barceloně je jich poměrně dost, jedním velkým tržištěm je ulice Las Ramblas, kde se nachází mimojiné tržnice Boquería s pestrou nabídkou čerstvých potravin. Další tržnice najdete ve čtvrti La Ribera (Mercat Santa Caterina), ve čtvrti Eixample (Mercat Ninot) a  spoustě dalších čtvrtích.

Passeig de Gràcia-Rambla de Catalunya – oblast označovaná jako ,,zlatý čtyřúhelník“ je známá díky luxusním butikům pro bohatší klientelu, najdete zde hlavně obchody s módou, nábytkem a šperky.

Jídlo a pití

Barcelonská kuchyně není nepodobná typické španělské kuchyni, ale najdete v ní i jisté speciality, jaké jinde neokusíte. Základem jsou přirozeně dary moře plus zelenina a ovoce první jakosti, samozřejmě vypěstované kde jinde než ve Španělsku. Velké oblibě se u místních těší také uzeniny, z nichž jsou vyhlášené fuet – kořeněný trvanlivý salám, a butifarra – klobása plněná hřiby nebo bílými fazolemi. Rozšířené jsou mimojiné i omáčky, na které se používají snad všechny druhy zeleniny a určitě stojí za to alespoň některé z nich vyzkoušet.

Vyhlášeným katalánským zákuskem je pak crema catalana – krém s vrstvou křupavého karamelu, ideálně ještě teplého.

K pití doporučujeme tzv. cavas, kvalitní šumivá vína kvašená přímo v lahvích a vyráběná v podniku kousek od Barcelony. K návštěvě v Barceloně lákají především taverny/bodegy (klasické vinárny a hospody), granjes (mléčné bary: podávají v nich převážně mléčné výrobky a pečivo) a tapas (bary, kde vám nabídnou jednohubky, popř. jiné drobné chuťovky a něco na zapití).

barcelona hotely

Ubytování v Barceloně

Hledáte-li levné hotely nebo hostely pro svůj pobyt v Barceloně, vyzkoušejte náš hotelový srovnávač, který nabízí necelých 1 600 hotelů a hostelů na území Barcelony. Výsledky vyhledávání lze vyfiltrovat dle několika kritérií, mezi které patří např. vzdálenost Vašeho hotelu od určité památky, části města nebo stadionu, dále dle ceny a dle hodnocení hostů. Při rozhodování nad výběrem hotelu se určitě pozastavte nad počtem hvězd udělených od hostů a jeho celkovým hodnocením. Čím více se známka hodnocení blíží desítce, tím je ubytování dle hostů kvalitnější. Cena ubytování v Barceloně je rozdílná, záleží samozřejmě na Vašich požadavcích, ale obecně se dá říci, že ubytování v hostelu je dostupné od cca 500 Kč/os./noc a 3* hotel od cca 800 Kč/noc. Hotely a hostey v Barceloně hledejte ZDE.

Doprava po Barceloně

Metro – jako v jiných velkých městech i tady je nejoblíbenějším dopravním prostředkem metro, které má pět tras.

Autobus – má více než 80 linek, existují i zvláštní noční autobusy (nit bus) a tzv. tomus, neboli autobusy jezdící jen mezi nákupními centry.

Funicular – ozubená dráha vedoucí z ulice Para.lel do parku Parc de Montjuïc.

Teleférico – lanovka přepravuje cestující z parku Parc de  Montjuïc na pahorek Castell de  Montjuïc a z La Barcelonety v přístavu do Parc de  Montjuïc.

Taxi – taxíky poznáte díky černo- žluté barvě, volné vozy mají na střeše zelené světlo.

Pro ty, kteří se rozhodnou zůstat v Barceloně na více dní se vyplatí zakoupit si vícedenní turistickou jízdenku, která Vám umožní neomezenou jízdu v MHD (autobusy, metro, tramvaje a nadzemka).

Ceny jízdenek v Barceloně:

2 denní turistická jízdenka – 13,40€

3 denní turistická jízdenka – 19,20€

4 denní turistická jízdenka – 24,40€

5 denní turistická jízdenka – 29€

Jízdenky zakoupíte v automatech nebo na recepcích hotelů. Pro případ, že nebudete potřebovat vícedenní jízdenku, lze zakoupit pouze obyčejný tiket, který stojí 2€.

Letenky do Barcelony

Pokud se opravdu zadaří, zpáteční letenky do Barcelony z Prahy se dají v průběhu roku nalézt i za 1500 Kč. Ze sousedních států (především Polsko – Wroclav) se do Barcy létá i za cca 1000 Kč. Pro bližší nabídky těchto levných letenek sledujte naši sekci „Levné letenky„.

V případě, že Vám nebude vyhovovat termín odletu, nebo ceny ubytování. Obraťte se na náš e-mail info@chcitam.cz, pokusíme se Vám najít jinou alternativu. Pro další TIPy na levné letenky a cestování sledujte náš web, nebo Facebook.

Foto: Sxc.hu

Tagy

Doporučené příspěvky

O nás

Vítejte na cestovatelském portálu Chcitam.cz. Cílem těchto stránek je od roku 2012 shromažďovat užitečné informace pro cestovatele. Postupně v článcích naleznete tipy na levné eurovíkendy, nabídky levných letenek, speciální akce hotelů, tipy na výlety nebo zajímavá cestovatelská videa. Rádi bychom jako tvořitele obsahu stránek uvítali i Vás. Pokud máte námět na článek, popřípadě máte vlastní text, kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře napravo.

Sociální sítě

Kontaktujte nás

Odeslat

OdeslatVaše zpráva byla odeslána, děkujeme.

ZrušenoVaše zpráva nebyla odeslána, zkuste to prosím později.

Všechna práva vyhrazena © 2012 Chcitam.cz