18.10.2021

Dovolená v Chorvatsku jinak: Istrie, Crkvenice a Rijeka

Vítejte v zemi rozmanitostí, která vás překvapí svými skrytými tajemnosti co čekají ve vašem bezprostředním okolí. Tyto cestovní a turistické tipy na výlety s vybranými cestovními směry vám umožní, abyste do svého cíle dorazili obohaceni nevšedními zážitky, které vás nenechají lhostejnými. Ojevíte bohatství chorvatského vnitrozemí i pobřeží a jeho ostrovů v příběhu, který znají pouze ti, co v těch krajích pobývají a pro mnohé zůstanou neznámou.

Ostrovy v Chorvatsku

Deset předložených cest představuje i alternativu vašeho pohybu po dálnicích a umožňuje vám bezpečné cestování do cíle. Informujte se o možnostech a atraktivitě oblastí, kterými projíždíte. Neváhejte, zamiřte jedním z předložených směrů, navštivte četné přírodní, historické i kulturní atrakce a dejte si něco dobrého z gastronomických pochoutek, které vám tam nabízejí nebo přenocujte v jednom z příjemných a levných ubytovávání v Chorvatsku. Odhalte, co ukrývají všechny cesty, které vám popíšeme v našich článcích.

 

Cesty nejmenších měst na světě: ISTRIJSKÁ CESTA

V Istrii se vystřídaly mnohé civilizační kultury, které za sebou nechaly mnohem více, než pouhé historické legendy. Na malém prostoru najdete přímořská rybářská, antická i opevněná středověká městečka, která obsadila téměř každý pahorek istrijského vnitrozemí, s charakteristickými uličkami, náměstím, kostelem a městskou lóží. Odhalte, proč se Hum nazývá nejmenším městem na světě a co inspirovalo Julia Verna aby děj jednoho ze svých románů umístil do města Pazin a zjistěte, proč dávné město Dvigrad v 17. Století jednoduše zmizelo z povrchu země a … Ještě mnoho ,  mnoho jiného. Ať zamíříte do Střední Istrie nebo na její pobřeží, nemůžete je minout. Ať jste zde autem, na kole nebo pěšky, odbočte k těmto malým živým historickým stavbám, svěřte se do rukou místních obyvatel, kteří vám rádi poradí, kde můžete ochutnat domácí kuchyni nebo koupit domácí olivový olej, víno či med. Brány těchto městeček jsou již po staletí otevřeny, zvaly mnohé a dnes zvou i Vás.

 

Hum – Nejmenší město na světě

 

 

Příroda: ornitologická rezervace PALUD, chráněná krajinná oblast Donji Kamenjak a Medulinský archipelag; lesoparky Motovunská šuma a Šijanska šuma.

Stavitelské zajímavosti: ukázky antické architektury (Pula, NP Brijuni, Poreč), středověká opevněná městečka na pahorcích (Buje, Grožnijan, Motovun, Buzet, atd.), kažun – ukázka tradičního lidového stavitelství Istrie

Gastronomie:  rybí speciality zpod peky, omeleta „fritaja“ se šparglema, „maneštra od bobiči“ (hustá polévka s kukuřičnými zrnky), domácí těstoviny „fuži“ s gulášem ze zvěřiny, lanýže, olivový olej, domácí pálenka „biska“, polévka z červeného vína, plvodní vína Teran, Refošk, Istrijská malvazie.

Akce: Buzet a Livade – Dny lanýžů (říjen), Barban – jezdecká soutěž kopiniků (srpen), Pula – Mezinárodní Histria Festival (červenec/srpen).

Wellness: Umag, Poreč, Pula, Medulin, Vodnjan, Brnotigla, Rovinj, Rabac

Cyklistické trasy: Stezka sv. Pelegrina (Umag),  stezka sv. Maura (Poreč), stezka Rubin (Rovinj), Stezka orchideí (Pula), Hvězdná (zvjezdana)

Parašutistika/paragliding: Kaštelir (Novigrad), Raspadalica (Buzet), Brgud (Učka)

Windsurfing: Medulin, Premantura

Suvenýry: Istrijský kažun, dechový hudební nástroj „roženice“

Ubytování v Rovinj

 

Ubytování v Pule

 

Ubytování v Poreč

 

Ubytování v Umag

 

 

 

 

Legenda k mapě:

1. Grožnjan (1a) a Motovun (1b) – středověká istrijská městečka vztyčená na pahorcích, v jejichž úpatí se nachází plodné údolí řeky Mirny, městečka Grožnjan a Motovun vzbuzují pozornost svojí architekturou a četnými uměleckými galeriemi i filmovými a hudebními událostmi

2. Hum – nejmenší město na světě – cca 14 km jihovýchodně od Buzetu se nachází středověké městečko Hum, centrum staroslovanského písma hlaholice a vzácných fresek z 12. Století. Město – památník, zachovalé středověké stavební struktury bylo nazvané nejmenším městem na světě!

3. Labin – středověké istrijské městečko – láká svými historickými legendami o havířích a postavě Matije Vlašiša Llyrika a středověkými ulicemi města, které se v létě stávají uměleckou scénou

4. Amfiteátr v Pule (4a) a Národní park Brijuni – nejvzácnější antická památka z 1. Století byla kdysi určena k soubojům gladiátorů a dnes je koncertní a festivalovou scénou světového jména. NP Brijuni, souostroví  14 ostrůvků přístupný lodí z Fažary, je vzácným památníkem flory, fauny a  kulturně-historického dědictví.

5. Kostel sv. Eufémie v Rovinji – patří mezi nejhezčí barokní díla na Istrii

6. Eufraziova bazilika v Poreči – ukázka byzantského umění ze 6. Století. Nachází se v seznamu světového dědictví UNESCA.

 

Amfiteátr v Pule

 

 

Cesty voňavých riviér a ostrovů – Kvarnerská cesta

 

Nehaj – Chorvatsko

 

Setkáním rozličných světových bohatství lze nazvat to, co se může vidět a zažít v královské Opatii a Crikvenici, námořní Rijece a z kamene vytesaném Senji. Rozdílnost však nepřestává zde, ale pokračuje na našich největších jadranských ostrovech Krku a Cresu, na léčivém ostrově Lošinji, písečném ostrově Susku, květinovém ostrově Iloviku a lesnatém ostrově Rabu. Ale co mají všechny přece jen společného? Možná je to něco, co již v dávném 19. Století pochopila evropská aristokracie, která si vybrala tuto středozemní oblast s mírným podnebím a bujnou vegetací pro svůj odpočinek. Díky jí vznikly první přepychové vily a hotely a zároveň první chorvatské riviéry: Opatijská, Crikvenická, Novovinodolská. Ovšem prvními návštěvníky tehdy nebyli pouze oni, ale i lounští mořeplavci, kteří ze svých námořních cest přivezli pro své zahrady a dvory přes 80 druhů exotických rostlin. Zahrady městeček  jsou plné květin a krajiny plné lesů a olivových hájů, a keříky šalvěje, rozmarýnu, levandule Vás doprovází na Vaší cestě. Vítáme Vás u voňavé brány Jadranu !

 

Rajská pláž v Loparu

 

Příroda: památník parkovní architektury Park Angiolina, Lesopark Dubec (ostrov Krk)
Stavitelské zajímavosti: semknuté ostrovní městské celky jsou vystavěné v přímořsko-středozemním duchu (Krk, Cres, Osor, Rab), frankopanské pevnosti (Krk, Kraljevica, Crikvenica)
Gastronomie: domácí těstoviny „šurlice“ s krevetami  (ostrov Krk), české jehněčí, kvakerské krevety, divoké špargle, třešňové a kaštanové koláče (Lovran), tvarohové zákusky „presnac“
Akce: Opatie – Liburnia Jazz Festival (červenec), Rijeka – Rijecký karneval (únor)
Wellness: Lovran, Opatia, Crikvenica, Novi Vinodolski, Malinska
Lázeňská místa: Opatia, Crikvenica, Selce, Vli Lošinj
Cyklistické trasy: Lovran, Matuji, Kastav, Crikvenica, Ostrovy Krk, Cres, Lošinj, Rab
Pozorování delfínů: Cresko – lošinjské aquatorium
Dobrodružné sporty: windsurfing (Baška, Preluka, Volosko, Punat); wakeboarding (Dunat, ostrov Krk); parašutismus a paragliding (Učka, Grobnik, Baška)
Suvenýry: Baščanska ploča, šperky Morčic (Rijeka), voňavý pytlíček „Chutě a vůně Kvarneru“.

 

Ubytování Rijeka

Ubytování Baška

 

 

Kvarnerská cesta

 

Legenda k mapě:
1. Opatijská riviéra (1a) a chráněná krajinná oblast Učka (1b)
Zušlechtěná palmami a kaméliemi, Opatie s hrdostí rozvíjí cestovní ruch již od 19. Století. Zvláštností Opatijské riviéry je promenáda podél moře, dlouhá 12 km, která spojuje pobřežní městečka a blízkost chráněné krajinné oblasti Učka, vzácného přírodního památníku.
2. Svatyně Panny Marie Trsatské – jedná se o nejstarší mariánskou svatyni v Chorvatsku
3. Tvrz Nehaj v Senji – renesanční tvrz vybudována v 16. Století, dnes představuje jedinečné muzeum věnované pirátům „Senjským uskokům“
4. Město Rab (4a) a Rajská pláž Loparu (4b) – město Rab se svými čtyřmi románskými zvonicemi a třemi hlavními ulicemi otevírá dveře vzácných středověkých kostelů. Ostrov Rab nabízí i překrásné písečné pláže, z nichž vyčleňujeme nejznámější – Rajskou pláž o délce 1500 m.
5. Ostrůvek Košljun – leží 10 minut jízdy lodí z Punatu. Košljun byl prohlášen lesoparkem je nevyhnutelným bodem každého návštěvníka při dovolené na ostrově Krku.
6. Lubenice (6a) a Osor (6b) – Lubenice – kamenné městečko ležící na skále o výšce 378 m je vyhlídkou nejen pro výletníky, ale i pro stálé obyvatele ostrova Cres. Na hranici ostrovů Cres a Lošinj se umístil Osor, městečko hudebních večerů a bouřlivých historických událostí.

 

Kvarner – Chorvatsko

 

O nás

Vítejte na cestovatelském portálu Chcitam.cz. Cílem těchto stránek je od roku 2012 shromažďovat užitečné informace pro cestovatele. Postupně v článcích naleznete tipy na levné eurovíkendy, nabídky levných letenek, speciální akce hotelů, tipy na výlety nebo zajímavá cestovatelská videa. Rádi bychom jako tvořitele obsahu stránek uvítali i Vás. Pokud máte námět na článek, popřípadě máte vlastní text, kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře napravo.

Sociální sítě

Kontaktujte nás

Odeslat

OdeslatVaše zpráva byla odeslána, děkujeme.

ZrušenoVaše zpráva nebyla odeslána, zkuste to prosím později.

Všechna práva vyhrazena © 2012 Chcitam.cz