16.1.2022

Dovolená v Tel Avivu - informace, ubytování, průvodce

Tel Aviv

Město Tel Aviv je také někdy přezdíváno jako „Bílé město“, přezdívku získalo díky vysoké koncentraci budov v tzv. Bauhaus stylu, které mají charakteristickou bílou barvu. Výstavba těchto budov začala ve 30. Letech minulého století, kdy se Tel Aviv začal rozrůstat do větší velikosti. Představitelé města chtěli městu vnuknout jednotný styl výstavby. Zrodila se myšlenka výstavby nové čtvrti ve stylu Bauhaus. Na projektu pracovalo velké množství absolventů z předních evropských architektonických škol.

Styl Bauhaus se vyznačuje minimalismem a odstraněním dekorativních prvku, které nemají užitečný účel. Interiérový design je jednoduchý a funkční, ploché střechy budov slouží k mnoha účelům. Jsou místem, kde se pořádají večírky, majiteli mohou sloužit jako zahrádka nebo k příležitostnému spaní v období tropických nocí. Dalším typickým znamením Bauhausu jsou balkony. Ty symbolizují silnou vazbu mezi veřejným a soukromým prostorem – nesloužily pouze k posezení a odpočinku, ale jsou také místem ke komunikaci se sousedy nebo okolím. V roce 2003 byly tyto stavby zahrnuty do světového kulturního dědictví UNESCO, což znamená, že se octly na prestižním seznamu více než 800 lokalit po celém světě, které představují výjimečnou hodnotu pro lidskou kulturu.

Vedení města se snaží zatraktivnit Tel Aviv pro turisty, jedním ze způsobů jsou komentované prohlídky Tel Avivu ZDARMA a jsou vedeny v angličtině.  Seznam prohlídek zdarma:

1) Umění a architektura v Tel Avivu – každé pondělí od 11:00 (kromě židovských svátků Pesach a Zukot)

Prohlídka bude na téma mezinárodních stylů a vlivů, které působí na architekturu a umění v Tel Avivu. Budou Vám předneseny příběhy budov a architektury, které dávají městu tvář. Dozvíte se také informace o životním prostředí, či krajinářské architektuře. Prohlídka je nabízena ve spolupráci s univerzitou architektury v Tel Avivu. Sraz před startem prohlídky je před knihkupectví Dyonon (křižovatka ulic Haim Levanon a Einstenovy ulice).

2) Noční prohlídka Tel Avivu (každé úterý ve 20:00)

Průvodce Vám při této noční prohlídce přiblíží pomocí poutavých příběhů velmi bohatou historii Tel Avivu. Prohlídka prochází „srdcem“ Tel Avivu a dále po ulicích Rotschild Boulevard a Nahaljat Benjamin. Po cestě načerpáte místní atmosféru, kterou vytváří velké množství zdejších kaváren a restaurací, které jsou otevřeny dlouho do noci. Sraz před startem prohlídky je na rohu ulice Herzel a Rotschild boulevard.

3) Prohlídka staré městské části Jaffa – každou středu v 10:00

Prohlídka zahrnuje Bleší trh, archeologická naleziště v Jaffě a prohlídku budov v historické části Jaffy. Sraz před startem u turistického centra v ulici Azar.

4) Bauhaus – „Bílé město“ – každou sobotu v 11:00

Prohlídka se zaměřuje především na architektonické styly z roku 1930 – na styl Bauhaus, který je popsán o něco výše. Sraz před startem prohlídky je na rohu ulice Shadal a Rothschild boulevard.

Pláže v Tel Avivu

Na území Tel Avivu se nachází 13 pláží, které se rozkládají na více než 14 kilometrech. Během koupací sezony jsou některé z pláží pod dohledem zdravotní služby (plavčík + záchranná služba). Jsou to tyto pláže: Cliff Sever (HaZuk Tzafon), Cliff  Jih (HaZuk Darom), Tel Baruch, Nordau Metzizim, Mufrad, Hilton, Gordon, Frishman, Bugrashov, Jerusalem, Aviv, Charles Clore, Givat Aliyah. Pokud chcete mít své věci v bezpečí, můžete využít uzamykatelných schránek na jerusalemské pláži. Mapu pláží v Tel Avivu naleznete níže.

 plaze v tel avivu

Mapu Tel Avivu naleznete zde: http://www.iandm.co.il/Content/Map_city_guide_tel_aviv.pdf
Náš TIP: Ušetřete a zdarma si stáhněte Tel Aviv pass, ve kterém je obsaženo několik slev na vstupné do muzeí, či restaurací v Tel Avivu. Ušetříte až několik desítek procent. http://www.iandm.co.il/Campaign/TLV/city_pass/city_Pass.pdf

Další možností jak vidět co nejvíce z Tel Avivu za nejméně peněz, je využít městskou hromadnou dopravu. Některé z autobusových linek jsou opravdu dlouhé a vedou přes velké části města, ve kterých uvidíte to nejdůležitější z Tel Avivu. Autobusové linky, které vedou přes nejzajímavější části města:

Autobus č.. 4, (směr od severu k jihu), od Přístavu v Tel Avivu, přes park Hayarkon, všechny pláže, „Velbloudí trh“, po trh Nahalat Benjamin, ulici Sheinkin, Kerem Hateimanim, oblast Hahasmal ,až po Neve.

Autobus č. 5 (směr od severu k jihu) od Přístavu v Tel Avivu a park Jarkon, který se nachází jen kousek pěšky od Nordau. Dále jede přes oblast Basilej a přes náměstí Dizengoff s kašnou, poté okolo divadla Habima a přes Rothschild boulevard k vlakovému nádraží Arlozorov.

Autobus č. 9. (směr od severu k jihu) od Přístavu v Tel Avivu poté přes severní část Dizengoff, oblast Bazel, náměstí Rabínů a přes obchodní centra Gan Hayr a Weizman. Po cestě ještě uvidíte Ústřední knihovnu nebo muzeum umění.

Autobusem č. 10 se dostanete do historické části města Tel Aviv – Jaffy.

Lístky si zakupte u řidiče autobusu, jedná se o jednodenní lístek, který Vás opravňuje k přesedání mezi linkami. Výhodou autobusů také je, že jsou všechny klimatizovány. Svůj sightseen si tedy užijete i v tropických vedrech, které často v Tel Avivu panují.

Nejzajímavější památky a místa v Tel Avivu?

1) Pláže v Tel Avivu – město se může pochlubit nádhernými plážemi a promenádami, které je obklopují v západní části města. Jsou vyhledávaným místem hlavně u aktivních lidí, kteří sem chodívají plavat, běhat nebo se jen tak procházet. Promenádu si vybralo jako své místo k vystupování také velké množství umělců, od klaunů, hudebníků, až po tatéry. U pláží nechybí restaurace, dětská hřiště nebo diskotéky.

2) „Stará“ Jaffa – jedná se o nejstarší část města Tel Aviv. K největším zajímavostem patří starý přístav, který je jedním z nejstarších přístavů, které jsou stále v provozu. Mimo přístav navštivte i Bleší trh, kde si užijete nakupování nebo ochutnejte tradiční humus v jedné z místních tradičních restaurací.

3) Přístav v Tel Avivu – přístav v severozápadním Tel Avivu byl původně postaven v roce 1938. Je domovem pro některé z nejtrendovějších barů, nočních klubů, restaurací a kaváren. Ty jsou rozesety na více než 14 000 metrech čtverečních. Široká dřevěná promenáda láká tisíce lidí, kteří chtějí kombinovat jídlo, nakupování a zábavu s krásným západem slunce. V noci se přístav promění na nejživější a nejrušnější městskou část Tel Avivu.

4) Velbloudí trh – je největší tržiště ve městě. V podstatě se jedná o dlouhou a úzkou uličku, která je po stranách lemována barevnými stánky u kterých prodejci lákají kolemjdoucí k nákupu svého zboží. Koupíte tady snad vše na co si vzpomenete (od exotického koření, až po suvenýry) za nejnižší ceny ve městě. Trh je otevřen obvykle od neděle do čtvrtka od 7:00 do 19:00. V pátky je otevřeno do západu slunce.

5) Bílé městoBauhaus architektura – jedná se o budovy, které jsou zapsány v seznamu památek UNESCO.

6) Nachlat Binyamin – trh umění. Každé úterý a pátek je od 10:00 otevřen tento trh, kde můžete nakoupit od místních umělců. Prodejci mají široký záběr zboží, od keramiky, šperků, až po dřevěné hračky.

tel aviv hotely

Levné ubytování a hotely v Tel Avivu

Nejlevnější ubytování v Tel Avivu můžete hledat v našem hotelovém srovnávači, který porovnává ceny hotelů po celém světě. Vyhledávání je dle Vašich kritérií, např. dle vzdálenosti od centra, památek, nebo důležitých institucí. Hotely můžete seřadit podle ceny nebo podle počtu hvězdiček. S námi ušetříte za ubytování v Tel Avivu i několik desítek procent. Levné hotely v Tel Avivu naleznete ZDE.

 Letiště Ben Gurion Airport – doprava z letiště do centra Tel Avivu

Vlakem: Vlaky vyjíždí z letiště jednou za hodinu, do centra města dorazíte po cca 16 minutách. Cena jednosměrné jízdenky je 15 NIS (82 Kč), senioři zaplatí 7,5 NIS.  Přesné odjezdy vlaků z letiště do Tel Avivu (a nejen tam) zjistíte na stránkách izraelských drah http://www.rail.co.il/EN/Pages/Homepage.aspx

Autobusem: Autobusy vyjíždí každých 20 minut, každý den, po celý týden. Zastávka autobusu je u terminálu 3. Ceny autobusů se nepodařilo zjistit.

Letenky do Tel Avivu

✈ Tel Aviv – zpáteční letenky z Katowic od Wizzairu od 108€ (2788 Kč) ! Termín 29.10. – 2.11. 2013 (úterý – sobota). Letenky rezervujte na stránkách dopravce: http://wizzair.com/en-GB/Search

Hostel v Tel Avivu od 2400 Kč. Hotel od 3600 Kč/osoba/pobyt ve dvoulůžkovém pokoji. Nejlevnější ubytování v Tel Avivu najdete zde: http://tinyurl.com/pfw676t

Jak do Katowic? Z Ostravy lze využít služeb Tigerexpress http://www.tigerexpress.eu/cs/ . Minibus Vás dopraví až na letiště. Během cesty je k dispozici wi-fi a denní tisk.

Foto: sxc.hu

O nás

Vítejte na cestovatelském portálu Chcitam.cz. Cílem těchto stránek je od roku 2012 shromažďovat užitečné informace pro cestovatele. Postupně v článcích naleznete tipy na levné eurovíkendy, nabídky levných letenek, speciální akce hotelů, tipy na výlety nebo zajímavá cestovatelská videa. Rádi bychom jako tvořitele obsahu stránek uvítali i Vás. Pokud máte námět na článek, popřípadě máte vlastní text, kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře napravo.

Sociální sítě

Kontaktujte nás

Odeslat

OdeslatVaše zpráva byla odeslána, děkujeme.

ZrušenoVaše zpráva nebyla odeslána, zkuste to prosím později.

Všechna práva vyhrazena © 2012 Chcitam.cz