18.10.2021

Dubaj, město superlativů

Město plné luxusu, superlativů a megalomanských staveb – právě těmito několika slovy by se dal charakterizovat Dubaj, jeden ze Spojených arabských emirátů, ležící na pobřeží Perského zálivu. Město, kde se sluneční záře střetává se září zlata a drahých kamenů, kde se arabská kultura prolíná s kulturou západní.

V Dubaji nic není nemožné, vše, co zde uvidíte, je na světové úrovni: od hotelů a nákupních center, přes možnosti zábavy a restaurace po systém dopravy. Pravdou však je, že nebýt ,,černého zlata“- ropy,  na místě nynější metropole by pořád stály jen hliněné a vápencové domky, jako tomu bylo až do 6o. let minulého století. Právě v 6o. letech zde ze země poprvé vytryskla ropa a město se začalo neuvěřitelně rychle rozvíjet a rozrůstat. Místní obyvatelé vděčí ropě také za vysokou životní úroveň, tedy bezplatnou zdravotní péči, byty a domy, bezúrokové úvěry,…Potom není divu, že sem hrnou přistěhovalci ze všech koutů světa, kteří tu z pohledu složení obyvatelstva jasně převažují.

Kromě překrásných písečných pláží a tyrkysového moře sem turisty ze západu táhne především ,,neokoukaný“ orientální vzhled města. I když se Dubaj nevyhnul všudypřítomné globalizaci, pořád je tu znát vliv islámu. Tak například pokud sem přijedete v době ramádánu, nejspíš si toho, alespoň v hotelu, ani nevšimnete, stejně tak už neplatí, že ženy nesmí nosit výzývavé oblečení.  Přesto je vhodné, když si na procházku po městě nebo výlet na venkov oblečete dlouhé kalhoty, turisté mužského pohlaví by sami od sebe neměli oslovovat muslimské ženy a vyloučené je taktéž koupání a opalování nahoře bez.

Dubaj doporučujeme navštívit v období od října do května, kdy se tu teploty pohybují kolem příjemných 25°C, v létě zde totiž rtuť teploměru překračuje i hranici 40°C a vedro bývá neúnosné.

 Hotely v Dubaji

Ubytovací zařízení v Dubaji jsou (jako všechny ostatní služby) na velmi vysoké úrovni, vybrat si můžete hotel přesně podle svého gusta. Ale ten sedmihvězdičkový je jen jeden, a to nejen v Dubaji, ale i na světě – je jím Burj al-Arab, z nějž se stal symbol města a vůbec celých Emirátů. Jestliže si myslíte, že v takovém hotelu přespávají jen ti největší boháči, pak jste na omylu. Pokud si zrovna nevyberete královské apartmá, ubytování v ,,Arabské věži“ lze sehnat za cenu přijatelnou i pro obyčejné smrtelníky, a klidně i o polovinu levněji, než byste zaplatili na místě. A nemusíte být ani hosty hotelu, abyste si mohli prohlédnout přímo dechberoucí interiér, na němž se rozhodně nešetřilo. Je ale potřeba nejdříve si zarezervovat v jedné z restaurací stůl na oběd či večeři a uvést číslo vaší platební karty, přičemž celá tahle ,,sranda“ vás vyjde na minimálně 35€.

Hledáte-li levné hotely nebo hostely pro svůj pobyt v Dubaji, vyzkoušejte náš hotelový srovnávač, který nabízí necelých 600 hotelů a hostelů na území Dubaji. Výsledky vyhledávání lze vyfiltrovat dle několika kritérií, mezi které patří např. vzdálenost Vašeho hotelu od určité památky, části města nebo stadionu, dále dle ceny a dle hodnocení hostů. Při rozhodování nad výběrem hotelu se určitě pozastavte nad počtem hvězd udělených od hostů a jeho celkovým hodnocením. Čím více se známka hodnocení blíží desítce, tím je ubytování dle hostů kvalitnější. Levné hotely naleznete ZDE.

hotely v dubaji

Když už jsme u těch restaurací, pojďme nahlédnout pod pokličku místním šéfkuchařům. Arabská kuchyně se vyznačuje pro nás nepříliš obvyklými druhy masa, jako je kůzlečí a jehněčí, rozšířené je ale i maso drůběží a hovězí. Dokonalou chuť masu dodává všemožné koření  (jenž je považováno za symbol bohatství) a bylinky: koriandr, hřebíček, tymián, muškátový květ apod. K   vaření se používá i velké množství zeleniny, tedy artyčoků, chřestu, dýně, fenyklu, zelených a červených fazolí,…K jídlu se podává buď obyčejná voda, káva, nebo čaj. A  je důležité vědět, že každé arabské jídlo chutná téměř vždy stejně dobře jak vypadá.:-)

Vzhledem k tomu, že v Dubaji žije vedle rodilých Arabů dalších více než sto různých národností, je trochu problém narazit tady na nefalšovanou arabskou restauraci, ve městě se to hemží mexickými, italskými, čínskými a francouzskými podniky, ve kterých se však dá také dobře najíst. My jsme si tedy práci s pátráním po restauracích nabízejících arabské speciality dali za vás, a přinášíme vám několik tipů:

Na nábřeží Dubai Creek stojí stará  plachetnice, v níž se skrývá restaurace Al-Boom, v níž vám naservírují typické orientální pokrmy, popř. Rybí speciality a jako bonus se při jídle můžete kochat pohledem na protilehlou čtvrť Deira. Dalšími takovými restauracemi na vodě jsou Al-Mansour a Danat. A ještě jedna perlička: každý večer vyplouvají lodě na okružní jízdy po Creeku, takže určitě neváhejte a zajistěte si volný stůl na večeři včas!

Stejné menu jako předchozí podniky nabízí Al-Areesh, kde si po jídle můžete vychutnat vodní dýmku a výhled na Creek.

 Al-Hambra sice není arabskou restaurací, za zmínku však stojí. Severoafrickou a španělskou kuchyni zde prezentuje šéfkuchař Alfonso de la Dehesa, oceněný již třemi michelinskými hvězdičkami. Podnik najdete v Hotelu Al-Qasr, a kvůli velkému zájmu je dobré si předem zarezervovat stůl.

Další luxusní restaurace jsou většinou součástí pětihvězdičkových hotelů, avšak nemusíte být milionáři, abyste se v Dubaji dobře najedli. Oblíbené jsou tzv. samoobslužné restaurace v nákupních centrech, ve kterých si nejdříve objednáte a pak najdete volné místo. Nemusíte se bát ani obyčejných lokálů, jaké najdete na každém rohu – i ty jsou známé vysokým standardem.

Toužíte-li potom, aby pro vás večeře byla zároveň nevšedním zážitkem, tu možnost máte díky baru v nejvyšším patře hotelu InterContinental nebo otočné restauraci Dawar v hotelu Hyatt Regency, z těchto míst se vám při jídle naskytne fantastický výhled na noční Dubaj.

Prohlídku města si můžete vychutnat z okna autobusu, okružní jízdy zajišťují dvoupatrové autobusy ,,Big Bus“, které od některých hotelů jezdí dokonce zdarma.

Nicméně z autobusu si krásy Dubaje nemůžete prohlédnout detailně, takže je jen na vás, jestli vám stačí městem pouze ,,prosvištět“, nebo máte chuť si vše projít důkladněji.

Ten, kdo chce poznat, jak vypadal Dubaj ještě před půlstoletím, tedy před vypuknutím ,,ropného boomu“, se vypraví do Heritage&Diving Village, což je jakýsi skanzen představující tradici lovu perel a vůbec život ve ,,starém“ Dubaji. Na konci prohlídky lze navštívit venkovní kavárnu Kan Zaman s výhledem na Dubai Creek.

Oblíbeným místem zábavy arabských šejků s manželkami je Zlatý Súk (Gold Souk), nejdražší ulice ve městě, kde jsou bez větších bezpečnostních opatření (které zde nejsou potřeba) vystaveny šperky za miliony. Rušno tu je hlavně ve večerních hodinách.

Naproti této ulici se nachází Trh koření (Spice Souk), jehož rozličné vůně silně zapůsobí na čichové buňky návštěvníků. Panuje zde atmosféra skutečného orientálního trhu a v úzkých uličkách se dají nakoupit všemožné druhy exotického koření.

Dominantou čtvrti Jumeriah je stejnojmenná mešita, obvzlášť hezký pohled na ni je po setmění, kdy je osvětlená tisícovkami zářivek. Prohlídky se konají pouze ve čtvrtek a v neděli.

Místo pro příjemnou večerní procházku představuje nábřežní promenáda Dubai Creek, táhnoucí se v délce několika kilometrů až do centra města. Možné je využít vodní taxi – abru – pro vyjížďku podél břehu. A nezapomeňte :říká se, že ten, kdo poznal Creek, poznal i Dubaj!

V blízkosti Creeku byl vytvořen i Creekside Park zahrnující hřiště, piknikové plácky, amfiteátr a tematický park Wonderland s 20 tobogány.

Podobně jako výše zmíněný dubajský skanzen vystavuje hlavní městská výstavní síň Dubai Museum předměty každodenní potřeby z doby před rozmachem těžby ropy, dále pak nálezy z vykopávek pocházející z doby bronzové a spoustu dalších. Muzeum sídlí v historické pevnosti z 19. století na Al-Fahidi Street.

Zřejmě nejkrásnější a nejvyhledávanější pláží v Emirátech je mnohakilometrová pláž Jumeriah s jemným bílým pískem, podél které stojí ty nejlepší hotely v Dubaji

 Nákupy v Dubaji

Skvělé podmínky má Dubaj pro nákupy, neboť díky nízkým daním a dovozním clům je zde velice levno. Dokonce se ve městě každý rok pod záštitou šajcha Mohammeda bin Rašída al-Maktúma pořádá Dubai Shopping Festival (leden-únor), a to společně golfovým turnajem Classic PGA a slavným dostihem Dubai World Cup, a provozovatelé hotelů, restaurací a obchodů si tedy každou zimu v téhle době mnou ruce. Do města přicestuje na 2,5 milionu návštěvníků, a to hlavně za nákupy- slevy v obchodech dosahují 20-70%. Velký výběr je díky asi 30 nákupním centrům, která jsou doplněna tzv. foodcourty s restauracemi. Dražší zboží je nabízeno v Burj Juman Shopping Centre se 175 butiky ve čtvrti Bur Dubai. Údajně největší nákupní centrum Perského zálivu se třemi stovkami obchodů – Deira City Centre Mall je nedaleko Dubai Creek Golf&Yacht Clubu. Uzdu fantazii můžete popustit v Crafter´s Home, kde je možné si vlastnoručně vyrobit šperky z řetízků a perel, vlastní látku či keramiku.

Dubaj nabízí i bohaté možnosti sportovního vyžití. Prakticky každý luxusnější hotel má vlastní sportovní klub se špičkovým vybavením a některé hotely v centru města provozují službu Beachclub, tedy bezplatnou kyvadlovou dopravu na pláže, na kterých bývají zdarma k pronájmu surfařská prkna a katamarány; vodní lyže, motorové čluny a plachetnice se pronajímají po hodinách.

Mezi Araby však stále zůstává v kurzu sokolnictví a velbloudí dostihy (konají se během zimních měsíců každý čtvrtek a pátek odpoledne v Nadh al-Šeba jižně od Dubaje). Mezi místnímí je podstatně méně oblíbený golf, přesto ve městě několik hřišť využívaných především zahraničními návštěvníky najdete (např. Emirates Golf Club, Nadh al-Sheba Club). A že pro vybudování golfových hřišť nejsou vhodné podmínky? Nevadí, potřebný jemný písek se sem doveze po moři!

Hitem poslední doby se v Emirátech stal sandskiing, neboli lyžování na písku. Jedná se o sjíždění 30 až 50 metrů vysokých dun na jedné lyži, ovšem není o zrovna nejbezpečnější sport, často tu k úrazu přijdou i profesionálové!

V Dubaji si také přijdou na své i milovníci potápění, jachtingu, rybaření i bruslení.

Levné letenky do Dubaje

Pokud hledáte levné letenky do Dubaje, sledujte pravidelně naší rubriku levné letenky nebo se přidejte do facebookové skupiny Chcitam.cz.

Foto: Sxc.hu

Tagy

Doporučené příspěvky

O nás

Vítejte na cestovatelském portálu Chcitam.cz. Cílem těchto stránek je od roku 2012 shromažďovat užitečné informace pro cestovatele. Postupně v článcích naleznete tipy na levné eurovíkendy, nabídky levných letenek, speciální akce hotelů, tipy na výlety nebo zajímavá cestovatelská videa. Rádi bychom jako tvořitele obsahu stránek uvítali i Vás. Pokud máte námět na článek, popřípadě máte vlastní text, kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře napravo.

Sociální sítě

Kontaktujte nás

Odeslat

OdeslatVaše zpráva byla odeslána, děkujeme.

ZrušenoVaše zpráva nebyla odeslána, zkuste to prosím později.

Všechna práva vyhrazena © 2012 Chcitam.cz