19.9.2021

Eurovíkend v Amsterdamu - ubytování, informace, průvodce

Jedná se o jedno z nejníže položených měst v Evropě, některé jeho části leží i 4 metry pod úrovní moře. Amsterdamu se občas přezdívá Benátky severu vzhledem k velkému  množství vodních kanálů, které jej protínají a rozdělují Amsterdam na desítky ostrůvků, obdivuhodné je i množství mostů, jež se klenou nad kanály (je jich více než 500).  Vzhledem k velkému množství kanálů se nabízí kromě pěší turistiky a využití MHD i možnost prohlédnout si Amsterdam z paluby lodě. Využít tedy můžete některou  z okružních plaveb po amsterdamských kanálech. Pro romantické duše bychom doporučili plavbu nočním Amsterdamem, v jedinečné atmosféře, kterou dotváří nasvícené mosty a památky.  K dispozici jsou speciální, tzv. Muzejní lodě, které slouží k dopravě turistů mezi muzei. Amsterdamské kanály neslouží pouze k plavbě, v době vysokých mrazů,  stalo se tak např. v zimě roku 2012, zamrzne hladina kanálů a vzniknou tak kilometry oblíbených bruslařských drah.

 

Amsterdam jistě není představitel typického historického města, které nabízí pouze památky typu impozantních katedrál, honosných sídel a hradů. Místo toho nabízí nádhernou architekturu měšťanských domů, skladů a různých trhů, která sloužila a slouží po staletí široké veřejnosti. Mimo těchto staveb můžete v Amsterdamu  zahlédnout  např. Královský palác (postavený na necelých 14 000 dřevěných kůlech, které jsou nabité v zemi), Korunovační kostel nizozemských panovníků nebo nejstarší kostel v Amsterdamu – Oude Kerk (Starý kostel).

Památky a muzea v Amsterdamu

Muzeum Anny Frankové (Anne Frank Huis) v Amsterdamu

Jedním z nejnavštěvovanějších místAmsterdamu je dům nedaleko Westermarktu – Muzeum Anny Frankové (Anne Frank Huis). Tento dům byl za druhé světové války útočištěm pro 8 nizozemských Židů, kteří byli později transportováni do koncentračního tábora. Pobyt v koncentračním táboře přežil pouze otec Anny Frankové, který později publikoval její deník, ve kterém popisuje hrůzy období 2. světové války. V budově, která je ponechána desítky let bez větších úprav probíhají často výstavby na téma antisemitismu nebo rasismu.

Vstupné a otevírací doba Muzea Anny Frankové v Amsterdamu: Dospělí 9€, děti do 17 let 4,5€, děti do 9 let zdarma. Otevřeno každý den, od 9:00 minimálně do 18:00.

Muzeum voskových figurín Madame Tussaud (Madame Tussaud’s Scenerama) v Amsterdamu

Chcete se setkat a udělat si fotografii s Jaromírem Jágrem, Michaelem Jacksonem nebo jinou slavnou osobností? V Amsterdamu to není žádný problém. Navštivte Muzeum voskových figurín Madame Tussaud (Madame Tussaud’s Scenerama), které je po londýnské pobočce druhé největší.

Vstupné a otevírací doba Muzea Madame Tussaud: Dospělí 22€, děti 18€. Otevřeno denně od 10:00 do 18:30.

Zdejší nevšední architekturu reprezentuje tzv. Zlatý oblouk (Gouden Bocht) mezi ulicemi Leidsestraat a Vijzelstraat, kterému předchází řada zajímavých dvojdomů neboli dvojčat, v samotném Zlatém oblouku si pak můžeme prohlédnout domy někdejší honorace (tedy starosty, radních a bankéřů), přičemž nejstylovější je dům č. 475, postavený ve stylu Ludvíka XIV.

Botanická zahrada v Amsterdamu

Nizozemí má přezdívku „Země tulipánů“, je tedy i zemí květin. Milovníci květin by neměli vynechat návštěvu jedné z nejkrásnějších botanických zahrad v Evropě – Botanické zahrady v Amsterdamu (Hortus Botanicus), která byla založena v polovině 17. století. Vzhledem k tomu, že Nizozemí mělo své kolonie po různých částech zeměkoule, lodě sem přivážely tehdy neznámé druhy květin, které se z Amsterdamu šířily do celé Evropy.

Vstupné a otevírací doba Botanické zahrady v Amsterdamu: Dospělí 8,5, Studenti po předložení průkazu 5€, senioři a děti do 14-let 4,5€,  děti do 4 let zdarma. Otevřeno denně od 10:00 do 17:00

Židovskou komunitu v Amsterdamu dokládá Židovská čtvrť (Jodenbuurt), ve které najdeme hned několik synagog a židovské historické muzeum, jehož expozice seznamuje návštěvníky s charakteristikami místní židovské komunity, a také s vlivem místního prostředí na židovskou kulturu. Ve čtvrti stojí komplex 5 synagog: nejznámější je Nová (je také největší, vejde se sem až 1000 věřících a v jejích galeriích se čas od času konají výstavy), dále jsou zde Velká (nejstarší synagoga v záp. Evropě), Horní, Třetí a Portugalská synagoga.

Red light distrikt Amsterdam (Červená ulička v Amsterdamu)

Snad nejslavnější ulice v Nizozemí, něco jako naše Stodolní ulice v Ostravě nebo dřívější Perlovka v Praze. Desítky sexshopů, nevěstince, spoře oděné děvy v oknech lákající k soukromé peep show, největší obchod s kondomy na světě, divadlo, kde hrají pouze pornoherci a děj hry je pouze a jen reálném sexu, to je Červená ulička v Amsterdamu. Doporučujeme nefotografovat slečny v oknech, aby váš fotoaparát nebo vy nepřišel k úhoně. Zajímavostí je, že ulice je jednou z nestarších v Amsterdamu a její budovy mají poměrně vysokou historickou hodnotu. Ulice se nachází pouze deset minut od hlavního vlakového nádraží v Amsterdamu.

Muzea v Amsterdamu

Amsterdamské historické muzeum (Amsterdams Historisch Museum)

Expozice mapující kompletní dějiny města se rozkládá ve 23 sálech. V nich jsou k vidění historické dokumenty, mapy, archeologické nálezy, malby apod., stejně tak předměty vypovídající o životním stylu místních obyvatel v průběhu staletí.

Vstupné a otevírací doba: Dospělí 10€ (nad 18 let), studenti do 18 let 5€, děti do 4 let zdarma.  Otevřeno každý den od 10:00 do 17:00

Národní muzeum pokladniček (National Spaarpottenmuseum), ve kterém se nachází největší sbírka pokladniček na světě, čítající přes 12 000 kusů.

Nizozemské námořní muzeum (Nederlands Scheepvaart Museum)

Toto muzeum zase mapuje vývoj nizozemského námořnictví po celá staletí a patří mezi nejlepší muzea tohoto druhu na světě. a to díky rozsáhlostí svých sbírek. V expozici jsou zachyceny námořní plavby od římské nadvlády v Evropě, nebo jsou k vidění stovky modelů lodí, obrazy s námořní tématikou nebo model 1:1 lodi Amsterdam, která ztroskotala v polovině 18. století v břehů Anglie

Vstupné a otevírací doba: Dospělí 15€, studenti do 17 let 7,5 €, děti do 4 let zdarma. Otevřeno od pondělí do soboty od 9:30 do 17:00.

Muzeum Vincenta van Gogha (Rijksmuseum Vincent van Gogh)

Svým věhlasem překračuje Muzeum Vincenta van Gogha hranice Nizozemí a to díky expozici, která soustřeďuje velké množství děl tohoto holandského rodáka a dalších umělců z Gohtova období.

Vstupné a otevírací doba: 15€ dospělá osoba, děti do 17 let zdarma, otevřeno ve všední dny a soboty 9:00-18:00

Doprava v Amsterdamu

Kromě již zmíněných lodí lze využít k dopravě v Amsterdamu metro, tramvaj nebo autobus. Pro ty, kteří chtějí i trochu fyzické zátěže (když minimální), jsou k dispozici půjčovny kol. Vzhledem k tomu, že Amsterdam a celé Nizozemí leží v rovině, nemusíte se bát žádných kopců nebo prudkých stoupání. Amsterdam je také protkán desítkami kilometrů cyklistických tras, takže se vyhnete i automobilům.

Ubytování a hotely v Amsterdamu

Amsterdamu, stejně jako v jiných evropských metropolích je obrovská nabídka hotelů, hostelů a jiných druhů obytování.  Pokud chcete najít levný hotel v Amsterdamu, využijte naši nabídku levného ubytování. Náš srovnávač hotelů a hostelů, Vám vygeneruje dle vašich kritérií nejvýhodnější nabídky hotelů a hostelů v Amsterdamu.  Hostel v amsterdamu je k mání již od 300 Kč/osoba/noc, hotel od 500 kč/osoba/noc. S námi ušetříte až desítky procent. Hotely v Amsterdamu hledejte ZDE.

hotely v amsterdamu

Co se týče místní městské hromadné dopravy, kromě klasických autobusů, metra a tramvají lze využít i lodních linek, včetně tzv. muzejní lodi, která přepravuje turisty mezi některými muzey ve městě. Mezi obyvateli Amsterdamu a Nizozemska obecně je oblíbená cyklistika, mnozí z nich se na kole dopravují prakticky všude, proto jsou zde jízdní pruhy pro kola a speciální parkoviště pro cyklisty, ovšem lidem neznalým místního provozu příliš nedoporučujeme pouštět se do ulic města na kole. Cena zapůjčení kola v Amsterdamu se pochybuje cca okolo 9€/24 hodin + 3€ pojištění.

Půjčovny kol v Amsterdamu :

http://www.rentabike.nl/

http://macbike.nl/en/

Cena MHD v Amsterdamu:

Nejvíce ušetříte, zakoupíte-li si vícedenní jízdenku, která vás opravňuje po dobu její platnosti využívat metro, autobusy nebo tramvaje. Ceny za vícedenní jízdenku naleznete níže. Jízdenky na 24 – 96 hodin zakoupíte v automatech, které jsou volně přístupné na ulicích a ve vestibulech nebo v turistických kancelářích či recepcích hotelů.  Dlouhodobější jízdenky nad 96 je nutné zakoupit pouze v pobočkách dopravního podniku města Amsterdam.

Dny/hodiny     

Ceny 2013

1 den – 24 hodin € 7.50
2 dny – 48 hodin € 12.00
3 dny – 72 hodin € 16.50
4 dny – 96 hodin € 21.00
5 dní – 120 hodin € 26.00
6 dní – 144 hodin € 29.50
7 dní – 168 hodin € 32.00​

 

Turistická mapa Amsterdamu ke stažení:

http://mylastdestination.eu/wp-content/uploads/2012/11/tourist-map-amsterdam.jpg

Mapa MHD v Amsterdamu:

http://people.reed.edu/~reyn/Amsterdam.tram-map.gif

Mapa metra v Amsterdamu:

http://people.reed.edu/~reyn/MetronetAmsterdam.jpg

Letenky do Amsterdamu

Nejlevněji se do Amstredamu dostanete s leteckou společnosti EasyJet, která odlétá do Amsterdamu z letiště Václava Havla v Praze. Cena letenek je proměnlivá, nicméně se dají pořídit již od 700 Kč. Další variantou je využití autobusů Student Agency. Pokud Vám nebude vadit přestup, můžete využít nabídku letecké společnosti Wizzair s odletem z Brna do Eindhovenu, zpáteční letenky jsou mnohdy k mání i za 900 Kč. Letenky je nutné rezervovat na stránkách dopravců. Pár tipů co dělat v Eindhovenu naleznete v našem článku Eurovíkend v Endhovenu, hotely, ubytování, informace. Do Amsterdamu se poté dostanete například vlakem, poznáte tak i další části Holandska. Letenky z Prahy do Amsterdamu lze bookovat již od 1400 Kč. Pro více informací sledujte rubriku „Levné letenky„.

V případě, že Vám nebude vyhovovat termín odletu, nebo ceny ubytování. Obraťte se na náš e-mail info@chcitam.cz, pokusíme se Vám najít jinou alternativu. Pro další TIPy na levné letenky a cestování sledujte náš web, nebo Facebook.

Foto: sxc.hu

Tagy

Doporučené příspěvky

O nás

Vítejte na cestovatelském portálu Chcitam.cz. Cílem těchto stránek je od roku 2012 shromažďovat užitečné informace pro cestovatele. Postupně v článcích naleznete tipy na levné eurovíkendy, nabídky levných letenek, speciální akce hotelů, tipy na výlety nebo zajímavá cestovatelská videa. Rádi bychom jako tvořitele obsahu stránek uvítali i Vás. Pokud máte námět na článek, popřípadě máte vlastní text, kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře napravo.

Sociální sítě

Kontaktujte nás

Odeslat

OdeslatVaše zpráva byla odeslána, děkujeme.

ZrušenoVaše zpráva nebyla odeslána, zkuste to prosím později.

Všechna práva vyhrazena © 2012 Chcitam.cz