22.1.2022

Eurovíkend v Ženevě, městě u jezera

Ženeva je i přes svoji poměrně malou velikost (180 000 obyvatel) jedním z nejznámějších měst Švýcarska. Její sláva překračuje hranice Švýcarska i díky institucím, které zde sídlí (vedení OSN pro Evropu, CERN) nebo díky kulturním akcím, které se Ženevě každoročně konají (mezi nejznámější patří Ženevský autosalon).

Ženeva leží na západním pobřeží Ženevského jezera. V dnešním článku si popíšeme pár památek, které stojí během Vašeho eurovíkendu v Ženevě za návštívení.

Památky v Ženevě

Oblast Starého města (centrum Ženevy)

Historické jádro Ženevy (Staré město) zahrnuje historicky nejcennější pamětihodnosti Ženevy, mezi které patří Katedrála St. Pierre, nejstarší dům v Ženevě (Maison Tavel) nebo Ženevskou radnici z konce 19. století.

Maison Tavel

V nejstarším domě Ženevy (stavba z počátku 14. Století), který je dědictvím středověké ženevské architektury, dnes naleznete muzeum „Městské historie“, které svým návštěvníkům poodhalí každodenní život obyvatel Ženevy od středověku až po novověk. K vidění jsou muzeu tyto expozice: „Pokoj dveří“ který představuje um ženevských řemeslníků při výrobě zdobených dveří, dále původní byt ve 2. poschodí s obývacím pokojem a kuchyní, středověký sklep nebo kovovou reliéfní mapu o rozloze cca 30 m2, která ukazuje Ženevu z roku 1850, v té době obehnanou hradbami. Další expozice jsou věnovány předmětům z každodenního života, jako jsou ručně dělané džbánky nebo potištěné tkaniny kaliko, které se v Ženevě vyráběly.

Otevírací doba a vstupné: Otevřeno každý den, kromě pondělí. Vstupné zdarma platí se pouze za dočasné výstavy (5 CHF).

Katedrála St. Pierre v Ženevě (Katedrála sv. Petra)

Katedrála s bohatou historií, která byla vystavěna na místě jiných katedrál pocházejících z 8. – 10. století. Samotná stavba katedrály byla dokončena ve 13. století. V katedrále se slouží dvoujazyčné mše v němčině a francouzštině. Vstup je volný.

Plce du Bourg de Four v Ženevě

Srdcem Starého města v Ženevě je nejstarší náměstí Place Bourg-de-Four. Toto náměstí leží jen pár kroků od Katedrály svatého Petra. Jeho návštěvu oceníte hlavně při sezení v jedné ze stylových kavárniček, které se po jeho okrajích rozprostírají.

Jet d’Eau (Vodní paprsek)

Tento gejzír se nachází v samém srdci přístavu. Proud vody je znak města Ženevy a jeho hlavních turistických atrakcí. Je také nedílnou součásti krajiny a má zvláštní místo v srdci Ženevy. Vodu do výšky 140 metrů dostávají dvě více než 16 tun vážící čerpadla s výkonem 1000 kW, kterými voda protéká o rychlosti více než 500 litrů za sekundu. Poblíž gejzíru je také Anglická zahrada, která je jeden z nejrušnějších parků v Ženevě.

Musée International de la Croix-Rouge (Mezinárodní muzeum Červeného kříže)

Toto muzeum Čeveného kříže prošlo svojí celkovou rekonstrukcí a na jaře 2013 znovu otevřelo své brány pro návštěvníky.  Bylo nutné přestavět části expozice tak, aby reflektovaly nové situace, které se ve světě dějí. Muzeum mapuje činnost humanitární organizace Červený kříž od jejího založení až po současnost pomocí 150-ti leté časové osy. Do stálé expozice patří výstava „Emoce, objev, reflexe“, která zkoumá tři hlavní úkoly (Lidskou důstojnost, rekonstrukci rodinného pouta a omezení přírodních rizik.

Otevírací doba a vstup: otevřeno 10:00 – 17:00 po celý rok, vstupné 15 CHF.

Kromě památek Ženeva nabízí spousty zábavy. Každoročně se v tomto městě koná nespočet mezinárodně uznávaných akcí a podniků.

Pro ty, co chtějí poznávat kulturu i v jiných městech, doporučujeme navštívit koncertní síň Victoria Hall. Tady se konají nejrůznější koncerty vážné hudby. Ženeva je také domovem Švýcarského orchestru (Orchestre de la Suisse Romande). Program koncertů na budoucí měsíc naleznete zde: http://www.ville-ge.ch/culture/victoria_hall/

Stravování v Ženevě

Švýcarská kuchyně zůstává pro mnohé Čechy zatím poměrně neobjevena. Skýtá však obrovské množství velmi chutných pokrmů, které jsou založeny na čerstvých surovinách a švýcarských regionálních tradicích. V Čechách někdo z Vás ochutnal například Raclette grilování, za ochutnání stojí určitě Bünder Trockenfleisch (sušené maso), gerstensuppe (polévka se sušeným hovězím masem a zeleninou) nebo tradiční Bernské klobásy, které se jí po celém Švýcarsku.

Opomenout však nemůžeme kvalitní švýcarské sýry (např. Appenzeller, Emenátal, Tilsiter, Sbrinz nebo raclette sýr vhodný na raclette gril). K sýrům neodmyslitelně patří také vína, ty z okolí Ženevy jsou známá především salvagnin a gamay.

 ženeva hotely

Levné ubytování a hotely v Ženevě

V Ženevě se nachází cca 90 hotelů a hostelů. Mezi nejlevnější variantu ubytování patří hostely. Jejich cena se pohybuje od cca 500 Kč/osoba/noc. Za tuto cenu však budete své soukromí sdílet s dalšími lidmi. Hotely začínají na 1200 Kč/osoba/noc. Nejlevnější a nejširší nabídku hotelů a hostelů v Ženevě naleznete ZDE. Výsledky vyhledávání hotelů je možné filtrovat dle Vašich požadavků, např. dle vzdálenosti od částí města, popř. dle vzdálenosti od nádraží, památek aj. Ve výběru hotelů v Ženevě lze občas najít velmi zajímavou nabídku hotelových řetězců na slevu až několik desítek procent.

Hromadná doprava v Ženevě

Jízdné v Ženevě je rozděleno do několika pásem. Základní jízdné na 60 minut stojí 3,5 CHF.

Web MHD v Ženevě zde: http://www.tpg.ch/

Mapa a průvodce Ženevy

Průvodce a mapu Ženevy (v angličtině) naleznete ZDE

 Foto: sxc.hu

O nás

Vítejte na cestovatelském portálu Chcitam.cz. Cílem těchto stránek je od roku 2012 shromažďovat užitečné informace pro cestovatele. Postupně v článcích naleznete tipy na levné eurovíkendy, nabídky levných letenek, speciální akce hotelů, tipy na výlety nebo zajímavá cestovatelská videa. Rádi bychom jako tvořitele obsahu stránek uvítali i Vás. Pokud máte námět na článek, popřípadě máte vlastní text, kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře napravo.

Sociální sítě

Kontaktujte nás

Odeslat

OdeslatVaše zpráva byla odeslána, děkujeme.

ZrušenoVaše zpráva nebyla odeslána, zkuste to prosím později.

Všechna práva vyhrazena © 2012 Chcitam.cz