19.9.2021

Expedice Yuchin Ho aneb plavba na replice legendárního voru Kon-Tiki

Při dlouhém rozhovoru na sociální síti s mým přítelem o stavby lodí, chytání ryb a cestách po moři, mne napadla myšlenka, vytvořit unikátní projekt v České republice, který pro naše podnebí  nemá obdoby, vzhledem k tomu,že zde nemáme moře, jelikož jsme středem Evropy.

Rozhodl jsem se , že postavím legendární repliku voru Kon-tiki, která byla poprvé  postavena 28.04.1947, kdy se vydalo na plavbu 6 mužů na vlastnoručném postaveném voru. Vůdce expedice byl Thor Heyerdahl, Herman Watzinger, který byl zodpovědný za metorologický a technický výzkum, Kunt Haugland a Torstein Raaby, oba radisti, kteří udržovali kontakt s radioamatéry, Erik Hesselberg jako navigátor a kontroloval po celou dobu konstrukci voru a švédský sociolog Bengt Danielson, který byl správce voru. Podruhé se však o tuto plavbu pokusila  norská expedice s názvem Tangaroa  v roce 2006 , která absolovala úplně stejnou plavbu, tak jako legendární Kon-tiki, avšak vor nebyl identický z roku 1947. Myslím, že však nešlo o to, aby vor vypadal úplně stejně, ale šlo zde o to dokázat možnosti, že lidé mohli tímto způsobem osídlovat různé kontinenty a nedostupné ostrovy v širokém oceánu.

Naše expedice s názvem Yuchin Ho, bude mít však zcela jiný záměr a to obeplout svět, navštívit při cestách po moři několik ostrovů s poznáním nových lidí, ras, národností a kultur. Tento projekt by měl být financován od různých sponzorů a dobrovolných darů, pokud se nám to vše podaří podle představ. Tohoto projektu se může účastnit jakýkoliv člověk, muž nebo žena, různé národnosti, rasy či náboženství se srdcem dobrodruha. Bez takových lidí se žádné výpravy nemohou uskutečnit . Proto každý, kdo se chce tohoto projektu zúčastnit, má otevřené dveře. Nejdříve však je nutné dát dohromady správnou partu 8 – 10 lidí. Toto bude ten nejtěžší úkol na celém projektu. Poté společně založíme občanské sdružení s platnou registrací na ministerstvu vnitra ČR, které je velmi důležité jako např. možnost požádat o státní dotaci odbor kultury, nebo pro sponzory, kteří si samozřejmě každý takový dar chtějí odepsat z daní a tak i pro drobné dárce. Všechny kroky musí být v souladu zákonů České republiky. Po získání dostatečných finančních prostředků dojde k nákupu stavebního materiálu dřevin, pro samotnou stavbu voru. Bude to velmi finančně zatížený projekt, bez vidiny jakéhokoliv zisku, avšak o zisk tu vůbec nejde. Je to o splnění jednoho snu, tak jako je má každý z nás. Komu z lidí se poštěstí splnit si sen a třeba plout po moři a poznat tak celý svět? Zde je reálná možnost.

Chtěl bych tedy touto cestou poděkovat každému dobrému člověku, který pomůže splnit jeden sen jednoho obyčejného člověka a sny se nemají plnit jenom o vánocích.

S úctou a přátelským pozdravem Martin Psota

Více informací o projektu zde: http://expedice-yuchin-ho.webnode.cz/

Autor textu: Martin Psota

Tagy

Doporučené příspěvky

O nás

Vítejte na cestovatelském portálu Chcitam.cz. Cílem těchto stránek je od roku 2012 shromažďovat užitečné informace pro cestovatele. Postupně v článcích naleznete tipy na levné eurovíkendy, nabídky levných letenek, speciální akce hotelů, tipy na výlety nebo zajímavá cestovatelská videa. Rádi bychom jako tvořitele obsahu stránek uvítali i Vás. Pokud máte námět na článek, popřípadě máte vlastní text, kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře napravo.

Sociální sítě

Kontaktujte nás

Odeslat

OdeslatVaše zpráva byla odeslána, děkujeme.

ZrušenoVaše zpráva nebyla odeslána, zkuste to prosím později.

Všechna práva vyhrazena © 2012 Chcitam.cz