22.1.2022

Helsinky - Eurovíkend v Benátkách severu, ubytování a informace

Helsinky – „Benátky severu“, pro mnohé vysněné město k návštěvě. V dnešním článku Vám přínášíme zejména užitečné informace a tipy na návštěvu nejzajímavějších míst tohoto hlavního města Finska. Na konci článku naleznete tip na levné letenky do Helsinek nebo nabídku nejlevnějších hotelů v Helsinkách.

]

Nejzájímavější památky a muzea v Helsinkách:

Muzeum umění AteneumHelsinkách

je součástí finské Národní galerie, vlastní více než 20 000 uměleckých děl z let 1750 – 1950. Patří tedy mezi největší sbírky umění ve Finsku. Hlavní expozice jsou umístěny v přízemí a ve druhém patře. Muzeum kromě prohlídek s průvodcem pořádá pro milovníky umění také různé semináře. Budova Ateneum architektem Theodorem Höijerem  a byla dokončena v roce 1887. Ateneum Art Museum je součástí finské Národní galerie.

Helsinská katedrála

Dalším místem Vaší návštěvy může být krásná a zejména historicky významná Helsinská katedrála, která je pro mnohé turisty symbolem Helsinek. Tento Lutheránský kostel byl navržen architektem Carlem Ludwigem Engelem v 19. Století jako součást empírového centra tehdejších Helsinek. Stavba katedrály byla dokončena v roce 1852.

Otevírací hodiny: 9:00 – 18:00 v zimních měsících a 9:00 – 24:00 v letní sezóně.

Esplanade v Helsinkách

Park Esplanade se nachází v samém srdci Helsinek, slouží jako promenáda pro turisty a jako místo k odpočinku obyvatel města. V průběhu roku je také místem konání mnoha kulturních akcí, například Fashio show Marinekko, sérii Jazzových koncertů v průběhu července nebo vítání letního slunovratu.

Zoo Helsinky

Zoo v Helsinkách, mezi Finy známá jako „Korkeasaari“ je jednou z nejstarších zoologických zahrad na světě, byla založena v roce 1889. Potkáte zde zvířata od arktické tundry až po tropický deštný prales. Kromě 200 druhů zvířat je k vidění také na 1000 různých druhů rostlin. Helsinská ZOO je také zapojena do sítě evropských zoologických zahrad, které pracují na zachování ohrožených druhů zvířat a zvýšení jejich počtu. Zvířata, která jsou na pokraji vyhynutí jsou v ZOO označena znakem nosorožce.

Otevírací doba: Květen – Srpen 10:00 – 20:00, v dubnu a září 10:00 – 18:00, po zbytek roku 10:00 – 16:00

ZOO Helsinky vstupné:

Druh vstupného

Ceny 1.9.-30.4.

Ceny 1.5.-31.8.

Vstup po souši

trajektem

Vstup po souši

trajektem

Dospělý

10 €

16 €

12 €

18 €

Dítě do 6-ti let

0 €

0 €

0 €

0 €

Dítě 6- 17 let

5 €

8 €

6 €

9 €

Skupina (dva dospělí a tři děti 6 -17 let)

30 €

47 €

36 €

53 €

* Studenti

7 €

10 €

8 €

11 €

* Senioři

7 €

10 €

8 €

11 €

* Nezaměstnaní

7 €

10 €

8 €

11 €

*Po předložení průkazu

Zábavní park Linnanmäki v Helsinkách

Linnanmäki baví rodiny již od roku 1950, na výběr máte z obrovského množství atrakcí od těch, které jsou určeny pro děti až po extrémní atrakce, které Vám vyženou adrenalin do výšin. V parku stojí za vyzkoušení například více než 50 let stará dřevěná horská dráha, která patří mezi nejoblíbenější druh zábavy v parku. Do parku nelákají pouze atrakce, ale také různé zábavné vystoupení, kterých je tu během týdne nespočet.

Otevírací hodiny a ceny Linnanmäki  naleznete zde: www.linnanmaki.fi/en

Skanzen Seurasaari

Seurasaari muzeum v Helsinkách pod širým nebem poskytuje náhled na finské bydlení, tradice a folklór v dávných dobách. Budovy a interiéry jsou přenesené do muzea z finských provincií a odrážejí život rolníků a panstva z 18. až 20. století. V průběhu letní sezóny je skanzen otevřen v období od 15.6. – 15.9. Prohlídka probíhá v němčině ve finštině, švédštině nebo angličtině.

Vstupné do skanzenu Seurasaari:
Dospělí 8,00 € Zlevněné vstupné (studenti, senioři, skupinové vstupné) 6,00 € Děti 7-17 let 2,50 €. Rodinné vstupné (2 dospělí a 1-4 děti) 18,00 €. Vstupné zdarma pro děti mladší 7 let.

Náměstí Vlády v Helsinkách

Náměstí Vlády a jeho okolí tvoří unikátní příklad neoklasicistní architektury. Dominanty jsou především čtyři budovy: Helsinská katedrála, vládní palác, hlavní budova univerzity v Helsinkách a Národní knihovna Finska. Helsinská katedrála je pravděpodobně nejfotografovanější budovou Finska, v roce 2002 oslavila své 150. výročí. Na stejném náměstí také naleznete nejstarší kamennou budovu v Helsinkách, je jím Dům Sederholm v jihovýchodním rohu náměstí.

Vodní akvárium Sea life Helsinky

Vodní akvárium Sea life v Helsinkách Vás vezme na cestu od tropických oceánů, přes Baltské až k arktickým mořím. Během své návštěvy můžete objevovat fascinující podmořský svět, který je domovem krabů a hvězdic, stejně jako žraloků a rejnoků. Pro návštěvníky velmi zajímavá je možnost průchodu průhledným tunele, kdy je vše okolo Vás podmořský svět jako na dlani. Cílem této výstavy je nejen představit široké veřejnosti podmořský svět, ale také upoutat na problémy s tím spojené (ochrana životního prostředí, nadměrný rybolov, či znečištění oceánů). Sea life tedy určitě patří do Vašeho itineráře výletů v Helsinkách.

Otevírací doba a cena vstupenek do Sea Life Helsinky:  Dospělí (15+) 16€, děti (3-14 let) 11€, senioři a studenti 13€, děti do tří let zdarma. Otevírací doby naleznete ZDE: http://www.visitsealife.com/helsinki/en/plan-your-visit/aukioloajat/

Za navštívení stojí také například Olympijský stadion v Helsinkách s věží o výšce 72, která zajistí nádherný výhled na Helsinky nebo Národní muzeum Finska.

Velmi zajímavá informace je, že město Helsinky nabízí turistům k zakoupení tzv. Helsinki Card.

V ceně: průvodce nebo audio průvodce, neomezené jízdné v MHD po Helsinkách, tištěný průvodce a mapy Helsinek, VSTUPNÉ DO MUZEÍ v Helsinkách a slevy ve výši až 20% do určitých restaurací, hospod a podniků v Helsinkách.

Seznam vyhlídkových jízd po Helsinkách s průvodcem, které jsou v ceně naleznete zde: http://www.helsinkiexpert.com/sightseeing_tours/tours_by_bus

Ceník Helsinki card

Doba Dospělý  Dítě  (7-16 let)
1 den / 24 hodin 38 € 16 €
2 dny / 48 hodin 48 € 19 €
3 dny / 72 hodin 58 € 22 €

 

MHD v Helsinkách

MHD v Helsinkách jistě nepatří pro české turisty mezi nejlevnější, krátkodobé jízdenky jsou stejně jako v jiných městech nejméně výhodné. Doporučujeme tedy raději zakoupit buď Helsinki card nebo vícedenní jízdenku.

Jedna jízdenka pro dospělého

Jízdenka z automatu – 2,20 €

Jízdenka od řidiče – 2,80 €

SMS jízdenka -2,20€

Noční jízdenka 2:00 – 4:30  – 5€

Vícedenní jízdenky (dospělý)

1 denní – 8€

2 denní – 12€

3 denní – 16€

4 denní – 20€

5 denní – 24 €

Svoji trasu MHD v Helsinkách si naplánujete zde: http://www.hsl.fi/en

helsinky hotel

Ubytování a levné hotely v Helsinkách

V samotných Helsinkách je hotelů poměrně poskromnu, celkem 90. V tomto čísle jsou však uvedeny také hostely, penziony a další menší ubytování. Pokud toužíte po úplném low-cost ubytování v Helsinkách, doporučujeme zhlédnout nějaký z místních hostelů. Cena bude sice nižší, ale budete muset obětovat část svého komfortu a nejspíše i soukromí (v pokojích může být více lidí).  Cena za hostel v Helsinkách se v naší nabídce hotelů pohybuje již od 500 Kč/noc. Hotely v Helsinkách jsou poměrně dražší, zde je cena od 1500 Kč/2 osoby/pokoj, nicméně komfort je nesrovnatelný. Při výběru hotelu v našem hotelovém srovnávači můžete využít různé filtry (např. vyhledávání hotelů v Helsinkách dle polohy na mapě, či vzdálenosti od institucí nebo památek). Nejlevnější hotely v Helsinkách naleznete ZDE.

Levné letenky do Helsinek

Náš tip: Poznejte pravou severskou zimu v Helsinkách, které jsou občas přezdívané jako „Benátky severu“ od 2564 Kč ! Norwegan Air nabízí tyto letenky v termínu 24.1. a 27. 1. 2014, odlet z Prahy. Hostel je v tomto termínu dostupný od 2414 Kč/2 os. pobyt. Na výběr máte také z hotelů, můžete využít speciální nabídky hotelu Best Western Haaga Helsinki ***, který je dostupný již od 5466 Kč/2 os./ vč. SNÍDANĚ!

Průvodce po Helsinkách ZDARMA (v angličtině)

naleznete zde: http://www.visithelsinki.fi/en/come/tourist-information/brochures

Zdroj fotografií: sxc.hu

O nás

Vítejte na cestovatelském portálu Chcitam.cz. Cílem těchto stránek je od roku 2012 shromažďovat užitečné informace pro cestovatele. Postupně v článcích naleznete tipy na levné eurovíkendy, nabídky levných letenek, speciální akce hotelů, tipy na výlety nebo zajímavá cestovatelská videa. Rádi bychom jako tvořitele obsahu stránek uvítali i Vás. Pokud máte námět na článek, popřípadě máte vlastní text, kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře napravo.

Sociální sítě

Kontaktujte nás

Odeslat

OdeslatVaše zpráva byla odeslána, děkujeme.

ZrušenoVaše zpráva nebyla odeslána, zkuste to prosím později.

Všechna práva vyhrazena © 2012 Chcitam.cz