4.8.2021

Hrad a zámek Frýdlant v severních Čechách

Ve frýdlandském výběžku na okraji Jizerských hor leží jedna zajímavá památka, hrad a zámek Frýdlant. Centrum města Frýdlant bylo prohlášeno městkou památkovou zónou, a proto jsme se rozhodli vám tuto zajímavou turistickou destinaci představit.
 
Státní hrad a zámek Frýdlant patří k nejvýznamnějším památkovým celkům v Čechách a je to proto, že se celý komplex skládá z renesančního zámku a středověkého hradu. Městem Frýdlantu, které se pyšní stejným jménem jako samotný historický skvost, protéká řeka Smědá.
Návštěva zámku Frýdlant je nezapomenutelným zážitkem. Otevřeno je od dubna do října, od úterý až neděle, od 9. hodiny ranní minimálně do 15.30.,  v letní sezóně i do 16,30. Návštěvníkům jsou nabídnuty celkem 2 okruhy. 1. okruh nabízí základní prohlídkovou trasu,která trvá zhruba od 90-120minut.  2. okruh je kratší a trvá cca 60 minut. Ten určitě ocení malé děti, jelikož součástí prohlídky je místní zbrojnice. Vstupné pro 1.okruh zaplatí dospělý 150Kč, dítě 100Kč, Vstupné pro 2.okruh je jednotné. Každá osoba zaplatí 130Kč. V případě, že na zámek vyrazí celá rodina, určitě se vyplatí koupit si rodinné vstupné. Za 1.okruh vstupné vyjde na 400Kč, za 2.okruh na 370Kč.
1. prohlídková trasa – základní nabízí prohlídku hradu, nejstaršího hradního muzea s galerií Gallasů a Clam-Gallasů, sbírky zbraní a části věnované Albrechtu z Valdštejna.K shlédnutí jsou též koňské postroje a uniformy sloužících. Prochází se dámskými pokoji a reprezentačními salóny. Prohlídka končí v zámecké kuchyni.
2. prohlídkovou trasu může navštívit v jednu chvíli maximálně 8 návštěvníků. Jsou zde k vidění zbraně z 2. poloviny 12. století, zbraně palné, vojenské, ale i lovecké.
Frýdlant je nejlépe dostupný z další zajímavé destinace, z Liberce. Denně sem jezdí vlaky Českých drah a jízdné vyjde na 43Kč jedním směrem. Cesta trvá příjemnou půlhodinku. Počítejte s tím, že spolu s vámi pojede „hromada“ dalších návštěvníků zámku.
Ten, kdo má rád Jizerské hory a chtěl by tam strávit více než jeden den doporučujeme přespat ve 4* Hotelu Antonie sídlící v Zelené ulici 905. Hotel nabízí prostorná apartmá s výhledem na hrad Frýdlant a Jizerské hory. Výhodou je, že hosté hotelu mohou zdarma využít parkování, Wi-Fi a wellness areál od 9ti do 21ti hodin.
Dalšími památkami v okolí je například hrad Bezděz, Grabštejn, Hrubý Rohozec, Lemberk, Sychrov, Trosky a Zákupy.
Pokud jste nenároční, doporučujeme nahlédnout do našeho hotelového srovnávače. Určitě se najde jiná, možná i levnější varianta ubytování pro vaši peněženku v blízkém okolí.
Autor textu a fotografií: Katka H.

Tagy

Doporučené příspěvky

O nás

Vítejte na cestovatelském portálu Chcitam.cz. Cílem těchto stránek je od roku 2012 shromažďovat užitečné informace pro cestovatele. Postupně v článcích naleznete tipy na levné eurovíkendy, nabídky levných letenek, speciální akce hotelů, tipy na výlety nebo zajímavá cestovatelská videa. Rádi bychom jako tvořitele obsahu stránek uvítali i Vás. Pokud máte námět na článek, popřípadě máte vlastní text, kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře napravo.

Sociální sítě

Kontaktujte nás

Odeslat

OdeslatVaše zpráva byla odeslána, děkujeme.

ZrušenoVaše zpráva nebyla odeslána, zkuste to prosím později.

Všechna práva vyhrazena © 2012 Chcitam.cz