19.9.2021

Indonésie – užitečné informace

Chystáte se do Indonésie? Nevíte jakým způsobem sehnat vízum? Potřebujete znát adresu české ambasády v Indonésii? V tom příapadě jste tu správně.

Základní údaje o Indonésii

Rozloha: 1 890 754 km2

Počet obyvatel: 220 600 000 v roce 2005

Hlavní město: Jakarta

Úřední jazyk: Indonéština

Státní zřízení: republika

Měna: 1 indonéská rupie (IDR) = 100 senů

Nejvyšší bod: Puncak Jaya  5030 m.n.m.

Nejnižší bod: hladina Tichého a indického oceánu 0 m.n.m.

prambanan

Praktické informace

Víza v Indonésii

Pro návštěvu Indonési potřebuje český občan vízum, které obdrží na kterémkoli zastupitelském úřadu Indonésie. Tranzitní vízum na 7 dní stoji 10 USD a pobytové na 30 dní 25 USD, nově ho lze získat také na některém z vybraných hraničních přechodů. Pas musí mít platnost nejméně 6 měsíců po plánovaném odjezdu ze země. Vyžadována je zpátěční letenka nebo lodní lístek. Překročení povolené doby pobytu je trestáno poměrně vysokými pokutami. Při překročení více jak o 60 dní i vězením.

Adresa velvyslanectví v Indonésii

V ČR Praha 5 Nad Buďánkami II/7, Praha 5, 150 21. www.indonesian-embassy.cz.

Velvyslanectví ČR v Indonésii: Jalan Gereja Theresia No. 20, Menteng, Jakarta Pusat, P.O.Box 1319, 10350, jakarta@embassy.cz, www.mzv.cz/jakarta

Na co je třeba myslet:

Dovoz zboží je omezen hodnotou 250 USD, cenzuře podléhá dovoz nahraných videokazet nebo DVD disku. Dovoz hotovosti není omezen, ale vyšší částky nad 1000 USD je lépe deklarovat kvůli povolení jejich zpětného vývozu. Za pašování narkotik jsou velmi vysoké tresty dokonce i trest smrti. V poslední době došlo v turistických střediscích k několika teroristickým útokům na zahraniční návštěvníky, nedoporučuje se cestovat na některé ostrovy Moluk. Turistům není přístupný Aceh na severu Sumatry. Některé oblasti, především na Sumatře se stále potýkají s následky vlny tsunami. Je potřeba dbát zvýšené opatrnosti i kvůli běžné pouliční kriminalitě. Nezapomínejte, že jde o muslimskou zemi (oficiální zákaz alkoholu, pravidla oblékání), ovšem slaví se také hinduistické a křesťanské svátky. Ze zdravotních rizik hrozí především malárie, horečka dengue, rozšířená je vzteklina. Doporučováno je očkování proti žloutence 1 i B a břišního tyfu. Při potápění je nutné dávat pozor na poranění o korály a skály. Dobrá zdravotní péče je pouze v drahých soukromých zařízeních především ve větších městech, nutné je dobré cestovní pojištění. Směnáren je dostatek a peníze se mění i na tržištích. V Indonésii se dá bez problému vyžít za 15 až  20 USD na den, ubytování střední kategorie pořídíte již za 10 USD/dvoulůžkový pokoj s příslušenstvím a jídlo v pouličních jídelnách seženete již od 1 USD. Časový posun je + 6 hodin  od SEČ.

Doprava do Indonésie

Nejlepší letecké spojení z Evropy je z Amsterodamu nebo z Frankfurtu do Jakarty. Letadlo lze použít i na vnitrostátních linkách především na Bali a na Irian, největší společností je Merpati. Oblíbené, levné i když zdlouhavé je cestování hustou sítí lodních linek, které mají několik tříd. Na velkých ostorvech jezdí autobusy, od dálkových luxusních až po ty místní. Vlaky najdete pouze na Jávě a části Sumatry. Ve městech reprezentují veřejnou dopravu mikrobusy, které jezdí neuvěřitelně plné, různé druhy taxíků, rikš a vozíků.

Co byste měli v Indonésii navštívit

Fascinující krása sopek a chrámové komplexy Borabudur a Prambanan na Jávě, sopečné jezero Toba uprostřed Sumatry. Aktivní návštěvníky láká Bali a další ostrovy, které jsou rájem potápěčů. Pro ty, kteří chtějí poznat zbytky civilizací z doby kamenné je určen Západní Irian (Papua) s nejvyšší horou Oceánie Puncak Jaya s vrcholky pokrytými ledovcem. Dlouhé treky se dají podnikat v džungli na Kalimantanu, při kterých můžete narazit na domorodé Dajaky nebo řadu divokých zvířat.

Důležité odkazy:

www.indonesia.go.id

www.tourismindonesia.com

Foto: sxc.hu

Tagy

Doporučené příspěvky

O nás

Vítejte na cestovatelském portálu Chcitam.cz. Cílem těchto stránek je od roku 2012 shromažďovat užitečné informace pro cestovatele. Postupně v článcích naleznete tipy na levné eurovíkendy, nabídky levných letenek, speciální akce hotelů, tipy na výlety nebo zajímavá cestovatelská videa. Rádi bychom jako tvořitele obsahu stránek uvítali i Vás. Pokud máte námět na článek, popřípadě máte vlastní text, kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře napravo.

Sociální sítě

Kontaktujte nás

Odeslat

OdeslatVaše zpráva byla odeslána, děkujeme.

ZrušenoVaše zpráva nebyla odeslána, zkuste to prosím později.

Všechna práva vyhrazena © 2012 Chcitam.cz