19.9.2021

Izrael: Kibucká vesnice

Plánujete návštěvu Izraele? Doporučuji navštívit v rámci Vaší turistické cesty již v nadpisu zmíněné tzv. Kibucké vesnice. K prosinci 2013 bylo v Izraeli evidováno 267 Kibuců, ve kterých žije 157 500 obyvatel. V mnohhém tyto vesnice připomínají socialistická družstva. Kibucy začínaly jako utopické komunity kombinující sicialismus a sionismus. Slovo „kibuc“ znamená hebrejsky sdružování. Obyvatelé těchto vesnic se nazávají „Kibucníci“.

Uplně první kibuc byl založen v roce 1909 u Galilejského jezera – Deganija – zemědělská komunita. Toto společenství se ukázalo jako úspěšné a předznamenalo vznik kolektivních kibuců.

Některé Kibucy jsou aktivní v turistickém průmyslu a pronajímají domy nebo penziony, případně pořádají omentované prohlídky pro větší skupiny lidí.

V mém případě jsem měla možnost tuto vesničku na pár hodin navštívit a vyzkoušet si na vlastní kůži život v Kibucu.

izrael kibuc 5

Má první otázka, která mne napadla byla, čím jsou tyto vesnice tak vyjímečné? Jsou to defacto zemědělské, ale také půrmyslové osady, které hospodaří formou kolektivního vlastnictví. Členem se smí stát kdokoliv, i lidé pracující mimo osadu. Kibucníci vstupují do komunity dobrovolně a dobrovolně se podřizují pravidlům. Hlavním pravidlem je odevzdání svých zisků do společné kasičky. Následuje přerodělení, každý dostává přiměřeně stejný podíl. Zbylé peníze jsou investovány zpět do osady (rekonstrukce, dětská hřiště, zdarovní a sociální péče, ubytování, oblečení)… Při vstupu do komunity je každý budoucí člen prověřován.

izrael kibuc 6

Každý z členů obdrží bezplatně své bydlení (byt s teráskou) v řadových domech, které jsou klasicky vybavené. O vodu i elektřinu se stará vodní nádrž poblíž vesnice. K dispozici mají členové i prádelnu a společenskou jídelnu, kde si mohou za symplické částky koupit snídani, oběd nebo večeři. Jídelnu bych přirodvnala ke klasické školní jídelně. Co mne hodně překvapilo, byla společná prádelna. Z venkovní strany prádelny byly tři otvory s nápisy (na tmavé, bílé a barevné prádlo). Každý, kdo si chtěl nechat vyprat, hodil dovnitř své podepsané prádlo. Nedalo mi to a musela jsem prádelnu osobně navštívit. Po zaplnění koše na prádlo se jej ujala pradlena, které je členka komunity – na podobné pozice se ve vesnici totiž zaměstnávají pouze Kibucníci. Pradlena na jedno vyprávní vypere např. prádlo pro čtyři různé rodiny najednou. V další místnosti se nacházela sušárna, následovala žezlírna, uprava oděvů a nakonec ukládací místnost, kde měl každý Kibucník svoji poličku s jmenovkou, na kterou se jejich čisté prádlo ukládalo a kde si je samotný Kibucník mohl vyzvednout.

izrael kibuc

Kibuc poskytuje svým členům i kulturní a sportovní využití. Pořádá hromadné promítání filmů, jsou vybudovaná dětská hřiště, pískoviště, velký plavecký bazén s přístřeškem (probíhají zde i pravidelné výuky plavání). Ve vesnici se nachází také menší obchod „kantýna“, kde se dají nakoupit základní potraviny a suroviny. Ke Kibucu patří neodmyslitelně velké zemědělské plochy, které jsou určené pro pěstování obilovin a na pastvu chovných zvířat (např. kráv, koz a prasat).

izrael kibuc 4

Vesnice na mne působila velice upraveným dojmem, bylo zde velké množství zeleně (opečovávané okrasné stromy a rostliny), travnatých ploch i míst k odpočinku a relaxaci. Kibucníci mysleli i na takové detaily, jako jsou odpadkové koše, které byly taktéž snad na každém rohu. Členové Kibucu na nás byli velice milí, usměvnaví, vstřícní a přátelští.

Nedílnou součástí života v Kibucech je dobrovolnické khnutí. Dobrovolníci přicházejí do Kibuců nejvíce z USA a Austrálie. Jedná se o mladé lidi, kteří vykonávají většinou jednodušší práce v kuchyni, službách, zemědělských provozech apod. Všechny tyto práce vykonávají však pod dohledem pravidelného pracovníka. Dobrovolníci nedostávají plat, ale kapesné. Stravu i ubytování mají zdarma.

Kibuc určitě stojí za návštěvu, můžete si udělat vlastní obrázek a názor na tento sociální experiment, který sklízí úspěch po celé Izraeli.

Ubytování v Kibuci

Pokud hledáte ubytování v některém u Kibuců, vyzkoušejte srovnávač hotelů na našem portálu. Ceny za noc jsou rozdílné, stejně tak kvalita ubytování. Některé Kibucy nabízí pokoje s vlastním sociálním zařízením, u jiných zase dostanete „pouze“ pokoj k přespání a ostatní zařízení, jako jsou toalety, nebo sprchy, sdílíte s dalšími obyvateli vesnice.

hotel izrael

 

Autor textu a fotografií: N. Riedlová

Tagy

Doporučené příspěvky

O nás

Vítejte na cestovatelském portálu Chcitam.cz. Cílem těchto stránek je od roku 2012 shromažďovat užitečné informace pro cestovatele. Postupně v článcích naleznete tipy na levné eurovíkendy, nabídky levných letenek, speciální akce hotelů, tipy na výlety nebo zajímavá cestovatelská videa. Rádi bychom jako tvořitele obsahu stránek uvítali i Vás. Pokud máte námět na článek, popřípadě máte vlastní text, kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře napravo.

Sociální sítě

Kontaktujte nás

Odeslat

OdeslatVaše zpráva byla odeslána, děkujeme.

ZrušenoVaše zpráva nebyla odeslána, zkuste to prosím později.

Všechna práva vyhrazena © 2012 Chcitam.cz