4.8.2021

Tip na výlet: Javorový vrch u Třince

Ano, i mezi Třincem a Jablunkovem můžeme zažít dobrodružství v nedotknuté přírodě. Plno turistických a běžeckých tras, adrenalinových sportů a dokonce lyžařských svahů. To vše nedaleko Třince v CHKO Beskydy.

Javorový vrch se nachází v severní části Moravskoslezských Beskyd.  Asi 15 km od Třince a 25 km od Českého Těšína.

Nachází se na dvou vrcholech. První, nejvyšší vrchol s názvem Javorový vrch má výšku 1032 m. Druhý vrchol s názvem Malý Javorový s výškou 945 m se nachází 1,5 km od Javorového vrchu (modrá značka).

Podle čeho Javorový vrch? Zřejmě podle toho, že se na kopcích nejvíce rozrostl Javor klen, který zde najdete ve větší míře i dnes.

Na vrcholu Malý Javorový stojí turistická chata, stanice horské služby, vysílač a také konec lanovky (500 m od turistické chaty), která začíná v Oldřichovicích. Lanovka funguje každý den od 8 do 17 hodin. Kromě lyžařských svahů, které nabízí modrou i červenou sjezdovku, se kolem Javorového vrchu rozléhá asi 25 km běžeckých tras. A v létě si můžete vyzkoušet i paragliding, který vám nabídne krásný rozhled do krajiny a nevšední zážitek. V zimně let trvá 7-10 minut a v létě 10- 15 minut.

Ubytovat se je možné přímo v turistické chatě, která nabízí vybavené pokoje s 3- 8 lůžky. Cena se pohybuje od 250 do 350 Kč. V nabídce najdete i polopenzi nebo plnou penzi (od 110 do 230 Kč). Chata v letních měsících nabízí letní kino a pořádá i během roku mnoho aktivit např. den dětí. Na javorovém vrchu je možné také slavit promoci, narozeniny či svatbu.

Kromě mnoha aktivit je z Malého Javorového nádherný výhled na Třinec, Český Těšín, Frýdek- Místek. Za hezkého počasí můžete vidět i vodní nádrž Těrlicko a Žermanice, s nimi i město Havířov. A když narazíte na opravdu krásné počasí tak na jedné straně uvidíte Jeseníky a na druhé slovenské Tatry. Pokud si počkáte do večera, tak se vám naskytne krásný pohled na osvětlená města a vesnice. Vlivem aglomerace vám města budou připadat jako jedno velké, ale i za to to stojí!

Za sebe rozhodně doporučuji sem vyrazit. Je to něco jiného, ojedinělého, zajímavého a se všemi aktivitami parádní. Neváhejte a vyrazte sem!

Z Javorového vrchu vede i mnoho turistických tras. Tipy na které se vydat, viz níže. (všechny trasy vedou od turistické chaty)

Tip 1 (cca 5 km): Po modré na Javorový vrh, potom na Šidelnou a na rozcestí do Ropice.

Tip 2 (cca 6 km): Po modré do Guty pře Oldřichovický les.

Tip 3 (cca 9 km): Po zelené do přírodního parku Gutské peklo, následně na Gutské sedlo a přes obec Řeka a nakonec do Smilovic.

Tip 4 (cca 13 km): Po zelené do Oldřichovic a potom do Vendryně a nakonec až na hranice s Polskem.

Užitečné odkazy:

JAVOROVÝ VRCH: http://www.javorovy-vrch.eu/%C3%9Avod.aspx

LANOVKA: http://lanovkajavorovy.cz/

LYŽOVÁNÍ: http://www.javorovy-vrch.eu/Ly%C5%BEov%C3%A1n%C3%AD.aspx

PARAGLIDING: http://www.javorovy-vrch.eu/Paragliding.aspx

Autor textu a fotografií: Kristýna Kučerová

Tagy

Doporučené příspěvky

O nás

Vítejte na cestovatelském portálu Chcitam.cz. Cílem těchto stránek je od roku 2012 shromažďovat užitečné informace pro cestovatele. Postupně v článcích naleznete tipy na levné eurovíkendy, nabídky levných letenek, speciální akce hotelů, tipy na výlety nebo zajímavá cestovatelská videa. Rádi bychom jako tvořitele obsahu stránek uvítali i Vás. Pokud máte námět na článek, popřípadě máte vlastní text, kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře napravo.

Sociální sítě

Kontaktujte nás

Odeslat

OdeslatVaše zpráva byla odeslána, děkujeme.

ZrušenoVaše zpráva nebyla odeslána, zkuste to prosím později.

Všechna práva vyhrazena © 2012 Chcitam.cz