19.9.2021

Máchovo jezero - jeden z nejstarších rybníků Karla IV.

Jeden z nejstarších rybníků u nás založený Karlem IV. v roce 1366 se i dnes těší velké oblibě nejen mezi dospělými, ale i mezi dětmi.
Máchovo jezero, což je jeho známější název, slouží v dnešní době především k rekreaci. V Doksech a Starých Splavech se nachází řada restaurací, penzionů a hotelů, na severním a severovýchodním břehu jezera řada kempů a chatových oblastí.
Kolem jezera vedou příjemné cesty, které vedou skrze pláž (tzv. Velká pláž) a lesy. Za zmínku určitě stojí zastavit se u Jarmiliny skály, která dle pověsti skočila do místních vod. Více se dočtete na památníku, který je upevněn na skále. Výhled na hrad Bezděz je asi nejlepší z této strany. Ten, kdo by měl tento historický skvost navštívit, může, a to od dubna do října. Vstupné přijde dospělého člověka na příjemných 70Kč. Doporučujeme předem nastudovat informace například na této webové stránce: http://www.hrad-bezdez.cz/
Procházka kolem jezera může být zajímavá i pro malé děti, které mohou cestou nakrmit například labutě či kačeny a zároveň se vydat po stopách slavného Čtyřlísku. Naučná stezka Se Čtyřlístkem kolem Blaťáku byla vybudovaná v letech 2009-2012. Ti, kteří by měli zájem dozvědět se více o těchto postavičká, doporučujeme navštívit Muzeum Čtyřlístku v Doksech. Veškeré informace o muzeu naleznete zde: http://muzeum.mksdoksy.cz/

Jak se sem dostat? Spojení lze najít na webových stránkách www.idos.cz. Autobusy jedou přímo z Prahy do Doks a cesta trvá zhruba 1hodinu a 50 minut. Nejlepší je si vyhlédnout přímý spoj. Další variantou je využít vlak, který vás doveze nejen do Doks, ale i do Starých Splavů. Cesta je delší a to s přestupem buď v Mladé Boleslavi a nebo v Bakově nad Jizerou. Cena jízdenky se může lišit, dle toho jestli zákazník má INKARTU Českých drah.

Autor textu a fotografií: Katka H.

Tagy

Doporučené příspěvky

O nás

Vítejte na cestovatelském portálu Chcitam.cz. Cílem těchto stránek je od roku 2012 shromažďovat užitečné informace pro cestovatele. Postupně v článcích naleznete tipy na levné eurovíkendy, nabídky levných letenek, speciální akce hotelů, tipy na výlety nebo zajímavá cestovatelská videa. Rádi bychom jako tvořitele obsahu stránek uvítali i Vás. Pokud máte námět na článek, popřípadě máte vlastní text, kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře napravo.

Sociální sítě

Kontaktujte nás

Odeslat

OdeslatVaše zpráva byla odeslána, děkujeme.

ZrušenoVaše zpráva nebyla odeslána, zkuste to prosím později.

Všechna práva vyhrazena © 2012 Chcitam.cz