16.1.2022

Miláno - za nákupy, fotbalem i památkami !

Milán

Nejspíš se všichni shodneme na tom, že Milán, město ekonomické prosperity a umění je jedním ze symbolů moderní Itálie. V minulosti se významně podílelo na formování italské kultury a i dnes zůstává centrem obchodu a módy. I když se v jednom směru výrazně odlišuje od ostatních italských velkoměst. Zatímco jejich urbanismus se vyznačuje především historickými památkami a ulicemi s jakýmsi ,,duchem minulosti“, Milán  se zřejmě (a naneštěstí) inspirovalo u moderních evropských měst a původní zástavba ustoupila potřebám průmyslu a obchodu. To ale rozhodně neznamená, že zmizely i památná díla dávných předků, ta totiž dodnes můžeme obdivovat v historickém centru města.

Milán se dokonce může pyšnit hned několika ,,nej“ stavbami, a my se hned podíváme kterými. Tak například největší gotická stavba v Itálii, Milánský dóm – 157 metrů dlouhý se 109 metrů vysokou mariánskou věží. Jeho stavba trvala takřka pět století a na výzdobu exteriéru byl použit bílý mramor, na dveře bronz a dóm zdobí také přes 130 věží a věžiček a na 2200 soch. Opravdu monumentální dílo, které se ale nemůže líbit všem, některým lidem se totiž zdá až moc ,,přeplácané“. Nicméně všichni jsou určitě nadšeni skvělým výhledem, jaký se nabízí ze střešního ochozu dómu. Interiér rovněž ukrývá největší sluneční hodiny na světě a jedny z největších katedrálních oken v Evropě.

Dalším milánským ,,nej“ je možná nejslavnější světová opera Teatro alla Scala. První představení v ní bylo uvedeno už roku 1778. Vydržela téměř 200 let, podepsala se na ní až 2. světová válka, proto roku 1946 prošla budova opery kompletní rekonstrukcí, přičemž obnova hlediště pro 2800 diváků byla dokončena v roce 2006. Historii proslulé opery se věnuje Museo Teatre alla Scala ležící na západ od centra města, v němž jsou vystaveny staré kostýmy,  portréty, scény apod.

 Druhou nejlepší sbírku obrazů v severní Itálii (první je Galeria dell Academia v Benátkách) si lze prohlédnout v  Pinacotece Di Brera (Umělecké galerii Brera), která se má rozhodně čím chlubit. Vlastní totiž díla obrovské hodnoty, namátkově od Cavaraggia, Raffaela, Luiniho, Bellinia, Tintoretta a mnohých dalších.

Od světoznámých milánských pamětihodností přejděme k těm ,,obyčejným“, které jsou však taktéž hojně navštěvované turisty.

Památky v Milánu a další zajímavá místa

Jižně od Milánského dómu najdeme novoklasicistní palác, původní sídlo rakouských místodržitelů Palazzo Reale, pocházející z 18. století, k němuž je připojen chrám S. Gottardo in Corte ze století 14.

Na kostele S. Bernardino alle Ossa, jenž najdete na náměstí San Stefano, je kuriózní hlavně jeho kaple se stěnami pokrytými lidskými kostmi.

Pár kroků od stanice metra Largo Cairoli stojí velkolepý zámek Castello Sforzesco, někdejší sídlo vládnoucího rodu Sforzů, stavěné již od roku 1450, dnes tato 240 metrů dlouhá budova tvaru čtyřúhelníku se třemi nádvořími slouží mnoha muzeím. Namátkou jmenujme muzeum krojů a oblečení z předminulého století, muzeum skulptur, vzácného nábytku a obrazů, keramiky, mincí, medailí,….

Vedle chrámu S. Maria delle Grazie na ulici Corso Magenta se nachází starý dominikánský klášter, na jehož zdi se skví známá freska Leonarda da Vinciho Poslední večeře Páně.

Perlou mezi milánskými románského slohu je bezesporu chrám sv. Ambrože, jehož základy byly položeny už roku 386, avšak současná podoba pochází z 9.-12. století. Uvnitř chrámu si lze prohlédnout např. sarkofág ze 4.stol., kazatelnu z 11. stol., zlatem a stříbrem zdobený oltář z roku 835, svatyně ukrývá mozaiky ze 4.-5. století, sloupová síň je pak dílem Bramanta.

Biblioteca Ambrosiana má vskutku bohatý knižní fond – čítá na 400 000 svazků, mezi nimiž najdeme i vzácné rukopisy od Vergilia, či fragmenty Homérovy Iliady.

 

Milovníkům umění udělá radost galerie Villa Comunale na ulici Via Palestro s expozicí obrazů od novoklasicismu po současnost, která zahrnuje díla Maneta, Cézanneho, Renoira, van Gogha atd.

Z náměstí Piaza Cavour se vstupuje do parku Giardini Pubblicci, jehož součástí je zoologická zahrada, přírodovědné muzeum a planetárium.

Stadion San Siro v Milánu

Fanoušek fotbalu si nemůže odpustit návštěvu tohoto fotbalového svatostánku, který je domovem dvou městských rivalů AC Milán a Inter Milán. Navštívit můžete kromě samotného stadionu také muzeum, které je umístěno v jeho útrobách a jeho expozice je věnována italskému fotbalu, včetně úspěchů a největších legend obou mužstev z Milána. Třešničkou na dortu pak bude návštěva hráčských šaten.

Ceny prohlídky stadionu:

€ 7.00: dospělí
€ 5.00: Děti do 14 let a senioři nad 65 let

Ceny prohlídky stadionu + vstup do muzea:

€ 14.00: dospělí
€ 11.00: skupiny nad 20 návštěvníků
€ 11.00: Držitelé karet „Milano card“
€ 10.00: Děti do 14 let a senioři nad 65 let

http://www.sansiro.net/

 

Doprava ke stadionu San Siro:

Metrem: Červená linka metra M1, vystupte na stanici Lotto a poté se vydejte autobusem č. 49 na konečnou stanici via Capecelatro

Tramvají:  Nasedněte na tramvaj č. 16 z  Piazza Fontana (Duomo) do San Siro, poslední zastávka tramvaje je Via Dessiè.

 

MHD v Milánu

Ani dopravní podnik města Milána nechce zůstat za ostatními evropskými metropolemi, co se týká využití moderních technologií. Nabízí svým cestujícím možnost stažení aplikace na chytré telefony a tablety. V této aplikaci si můžete naplánovat svoji cestu skrz celé město včetně vyhledávání nejbližších zastávek MHD pomocí GPS, součástí je také jízdní řád městské hromadné dopravy. Užitečné, co říkáte?  Aplikace je ke stažení zde: http://www.atm-mi.it/en/ViaggiaConNoi/Pages/ATMMobile.aspx

Využít také můžete interaktivní mapu MHD v Milánu, kde si lze vyfiltrovat zastávky metra, autobusů a tramvají, popřípadě místa, kde lze zakoupit jízdenky.

Ceny jízdenek MHD:

90-ti minutová obyčejná jízdenka, platí pro jednu jízdu MHD  bez přerušení nebo pro městskou železniční síť v Milánu. Cena: € 1.50

10-ti cestná jízdenka: platí pro 10 jízd (po 90 minutách) v může být použita pouze pro jednu osobu. Cena: € 13.80

4 cestná jízdenka: platí pro 4 cesty po 90-ti minutách. Podmínky pro použití jsou stejné jako u jiných jízdenek. Cena : 6,00 €

Jednodenní jízdenka, platnost 25 hodin na všechny druhy MHD. Cena: € 4.50

Dvoudenní jízdenka, cena 8,25 €

Mapa metra v Milánu zde: http://www.milanostyle.com/img/milanmetromap.gif

Milano Card

Pokud odcestujete na víkend do Milána, doporučujeme zakoupit si tzv. „Milano Card“. Jedná se o kartu, která má planost buď jeden nebo tři dny. Tato karta Vás opravňuje k neomezenému cestování všemi dopravními prostředky MHD v Miláně. Dále Vám umožní navštívit některé památky nebo muzea v Milánu zdarma, či se slevou. Slevu můžete uplatnit i v některé z místních restaurací, kromě toho máte nárok na 24 hodinou lékařskou pomoc během vašeho pobytu v Miláně. Zakoupit Milano card je možné buď na webu http://www.milanocard.it/ nebo na letišti či nádraží. Cena karty je 13€. Platba je možná i přes elektronickou peněženku PayPal.

Příklad kolik ušetříte můžete vidět zde: http://www.milanocard.it/save_with_milanocard.html

Interaktivní mapu se seznamem památek, muzeí, restaurací, barů a dalších míst, kde uplatníte slevu naleznete zde: http://www.milanocard.it/services_of_milano_card.html

Letenky do Milána

Mezi společnosti, které nabízí nejlevnější letenky do Milána patří Wizzair, Ryanair a EasyJet s odletem z Prahy. Ceny letenek do Milána se pohybují většinou kolem 500 Kč, pokud si je bookujete dopředu. Dopravci někdy nabízejí  i speciální akce, kdy se zpáteční letenky dají zakoupit i do částky 600 Kč a méně. Je však nutné jejich nabídku bedlivě sledovat, letenky jsou za takovou cenu poměrně rychle vyprodány.

Náš TIP: V době zveřejnění tohoto článku byly zpáteční letenky od EasyJetu do Milána k dispozici již od 1484 Kč  (odlet z Prahy, termín 13.- 17. listopadu). Ubytování ve stejném termínu najděte v našem vyhledávači hotelů.

Ubytování a levné hotely v Milánu

Peněz není nikdy dost, pokud jste student nebo chcete prostě pouze ušetřit za hotel v Milánu, navštivte náš vyhledávač levného ubytování. Ten nabízí více než 500 hotelů, hostelů a penzionů. Vyhledávat můžete pomocí velkého množství kritérií, např. dle mapy. vzdálenosti hotelu od památek, zajímavých míst nebo srovat hotely dle cen. Nad výpisem hotelů se zobrazuje i komentář ubytovaných, popř. jejich doporučení, které může ovlivnit Váš výběr. Některé hotely také nabízí akční ceny ubytování, ušetřit tak můžete až několik desítek procent oproti původní ceně. Nabídku levného ubytování v Milánu naleznete ZDE.

milan hotely

Nákupy v Milánu

Vzhledem k tomu, že jsem muž a nakupování oblečení není zrovna mou největší oblibou, přikládám pár odkazů s tipy na nákupy v tomto městě módy. Seznam butiků s oblečením (v angličtině) je většinou tvořeny ženami, takže by si zde měla každá z Vás přijít na své. J

Průvodce nakupováním v Milánu: http://www.travellingshopaholic.com/shopping-city-guide-milan/

Recenze a tipy na obchody s oblečením: http://www.simonseeks.com/shopping/europe/italy/lombardy/milan__169968

Shopping city guide: http://www.fashiontraveler.com/shopping-city-guide/milan/

Foto: sxc.hu

Tagy

Doporučené příspěvky

O nás

Vítejte na cestovatelském portálu Chcitam.cz. Cílem těchto stránek je od roku 2012 shromažďovat užitečné informace pro cestovatele. Postupně v článcích naleznete tipy na levné eurovíkendy, nabídky levných letenek, speciální akce hotelů, tipy na výlety nebo zajímavá cestovatelská videa. Rádi bychom jako tvořitele obsahu stránek uvítali i Vás. Pokud máte námět na článek, popřípadě máte vlastní text, kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře napravo.

Sociální sítě

Kontaktujte nás

Odeslat

OdeslatVaše zpráva byla odeslána, děkujeme.

ZrušenoVaše zpráva nebyla odeslána, zkuste to prosím později.

Všechna práva vyhrazena © 2012 Chcitam.cz