21.9.2021

Na kole z Prahy do Vídně a Bratislavy: Opouštíme Česko, vítá nás Rakousko (4)

Po delší odmlce, způsobené zkouškovým obdobím a mou cyklovýpravou do Benátek, přicházím s dalším, v pořadí jíž čtvrtým dílem. Pro rychlou rekapitulaci, v předchozím díle jsme skončili v obci Hevlín, kde jsme nenašli žádný kemp a vyzkoušeli jsme si tak poprvé nocování mimo tábořiště. Největší obavy jsme měli o kola, nakonec se však ukázalo, že tyto obavy jsou plané a měli bychom se spíše obávat našich drobných roztržek, které ustaly s příjezdem čtvrtého člena Marka. Zpětně si stejně uvědomíte, že se dohadujete o blbostech a s lahví nějakého dobrého moku v ruce se tomu zpětně zasmějete. Dnes jsme si především užili koupání a konečně jsme překročili hranice.

Horké slunce nás dnes vzbudilo poměrně brzo. Zajeli jsme do místní samoobsluhy pro pár koblih a kolem půl deváté jsme již vyráželi. Ano, pro někoho je půl deváté pozdě, ne však pro nás J. Z Hevlína jsme do asi pětadvacet kilometrů vzdáleného Mikulova dorazili za dvě hodiny. Cesta to však byla velmi nudná, vedla pouze poli, vál mírný protivítr a toho dne slunce skutečně pálilo. Rozhodli jsme se proto, že nějaký čas strávíme v místním akvaparku, ale pro nás Pražáky to byl spíš bazén, nicméně pro nás osvěžení. Samozřejmě pokud vás nebaví valení se u bazénu, můžete navštívit historické centrum Mikulova, jenž nese status městské památkové rezervace. Pokud by se vám chtělo šlapat ještě výš, za zmínku stojí jistě nejznámější dominanta Mikulova Svatý kopeček, který se tyčí do výše asi 360 m. n. m. a můžete, zde vidět kapli Sv. Šebestiána. Původně jsme měli v plánu se na Svatý kopeček podívat zblízka, nakonec, když jsme zjistili, jak je vysoko a zahlédli ceduli akvapark, podívali jsme se pouze zdáli. Moc pěkný!

Pár fotek z bazénu, občerstvovali jsme se, koupali se, leželi a zdálky koukali na Svatý kopeček

SAMSUNG

Zde máte příležitost vidět mou maličkost

SAMSUNG

V dáli si všimněte, onoho zmiňovaného Svatého kopečku

SAMSUNG

Poté, co se nám na prstech udělali varhánky z vody, vyrazili jsme směrem Valtice, kde jsme se ubytovali v autokempu Apollo. Jde o velmi příjemný kemp v Lednicko-Valtickém areálu. Odpoledne jsme se vydali do centra Břeclavi, kam měl dorazit náš spolujezdec Marek, který bohužel nemohl jet s námi od začátku, protože byl nemocný. Zajímavým monumentem zde je kostel svatého Václava, který snoubí moderní architekturu a staré umění. Čekání jsme strávili popíjením vína, což by měla být nezbytná součást každé návštěvy Moravy.

Kostel sv. Václava na třídě T.G.M.

SAMSUNG

Chutnají nám velice, vína z moravské vinice

SAMSUNG

Příjezd posledního člena naší výpravy byl svěžím větříkem do naší rozjitřené nálady. Ten večer jsme strávili popíjením vína za doprovodu živé hudby.

Další den nás čekalo překročení hranic. Z našeho kempu k hraničnímu přechodu to bylo pouze stoupání, ale výhled na krajinu za námi byl úchvatný. V přírodním parku v rámci Lednicko-valtického areálu jsme objevili různě roztroušené památky. Těmto roztroušeným malým stavbám se říká salety a můžete jich zde najít skutečně nepřeberné množství. Od obelisku přes kapličku až po chrám či zámeček. Lednicko-valtický areál je zapsán do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Kryté sloupořadí Tři Grácie, před nímž stojí sousoší tří řeckých bohyň Pallas Athény, Artemidy a Afrodity. Často si lidé pletou Tři Grácie právě s třemi bohyněmi.

SAMSUNG

Novogotická kaple sv. Huberta

SAMSUNG

Klasicistní Dianin chrám, který sloužil jako lovecký zámeček

SAMSUNG

Poslední pohledy na krásu Moravy

Fotografie2618

A překračujeme hranice…

SAMSUNG

Po překročení česko-rakouských hranic se změnil typ cesty a prakticky až do Vídně vedla polní cesta s mnoha a mnoha větrnými elektrárnami.

V příštím díle se můžete těšit na poslední část cesty do Vídně, která díky tomu, že je nedaleko hranic, trvala už jen den.  Ve Vídni se podíváme do Albertiny, ochutnáme sachr, dojdeme k důležitému rozhodnutí a dáme vám dobrý tip. Užívejte prázdnin aktivně!

autor článku: Petr Havlíček

Tagy

Doporučené příspěvky

O nás

Vítejte na cestovatelském portálu Chcitam.cz. Cílem těchto stránek je od roku 2012 shromažďovat užitečné informace pro cestovatele. Postupně v článcích naleznete tipy na levné eurovíkendy, nabídky levných letenek, speciální akce hotelů, tipy na výlety nebo zajímavá cestovatelská videa. Rádi bychom jako tvořitele obsahu stránek uvítali i Vás. Pokud máte námět na článek, popřípadě máte vlastní text, kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře napravo.

Sociální sítě

Kontaktujte nás

Odeslat

OdeslatVaše zpráva byla odeslána, děkujeme.

ZrušenoVaše zpráva nebyla odeslána, zkuste to prosím později.

Všechna práva vyhrazena © 2012 Chcitam.cz