22.1.2022

Olympijské hry 2014 v Soči - program, ubytování, sportoviště

Zimní olympijské hry v Soči 2014 mají být nejvíce „celistvé“ hry, v historii zimních Olympijských her, co se týče vzájemné vzdálenosti sportovišť. Oproti olympiádám v dřívějších letech se návštěvník dostane z jednoho sportoviště na jiné během několika minut. Další zajímavostí je, že olympijské a paralympijské závody probíhat ve stejných místech.

Olympijské sportoviště se nachází ve dvou částech – v pobřežní a horské oblasti Soči. Horská oblast, která bude domovem především lyžařských disciplín, se nachází 48 km od přímořské oblasti, kde se budou konat ostatní závody. Návštěvníci budou moci tuto vzdálenost překonat za pouhých 30 minut využitím zdejší železnice. Každá z těchto dvou částí bude mít vlastní olympijskou vesnici, které jsou s ohledem na sportovce vzdálené pouze pár minut jízdy od závodišť.

Pobřežní část

Ústředním bodem této části je především Olympijský park. Ten je samozřejmě úzce napojen na infrastrukturu města a dalšími sportovišti, aby byla zajištěna bezproblémová přeprava návštěvníků mezi jednotlivými závody. Při využití jeho plné kapacity pojme až 70 000 jeho návštěvníků. Poprvé v historii olympijských a paralympijských her, budou od sebe všechny ledové arény v docházkové vzdálenosti.

Centrální Olympijský stadion (Fisht)

tento stadion se nachází Olympijském parku, jeho návštěvníci budou mít kromě výborného zážitku z pohledu na zahajovací ceremoniál a předávání olympijských medailí také krásný výhled na severní stranu s vrcholky okolních hor a na ledové moře na jižní straně.

Za jedinečnou lze brát i jeho konstrukci, která je svým charakterem jedinečná. Například na střechu je použit průsvitný polykarbonát, díky tomu má stavba splývat s okolním prostředím. Kapacita Olympijského stadionu v Soči je zhruba 40 000 diváků. Využití tohoto stadionu však zimní olympiádou nekončí, dále bude využíván například k fotbalovým zápasům ruské fotbalové reprezentace nebo pro konání kulturních akcí.

Svůj název získal stadion ze jména hory Fisch, která se tyčí nad Soči do výšky 2857 m n. m. Ta také patří mezi jednu z nejznámějších hor v Rusku. V překladu z jazyku Adyghe její jméno znamená „Bílá hlava“, své přízvisko získala díky ledu, který se drží na jjím vrcholu.

Stadion Bolšoj „Bolyshoy Ice Dome“ „Bolshoy“

Aréna bude hostit zápasy ledního hokeje a to jak utkání v základních skupinách, tak i očekávaný finálový zápas. Stadion má kapacitu 12 000 diváků, což se zdá být na Olympiádu poměrně málo. Jeho tvar konstrukce přestavuje obraz zmrzlé kapky. Po ukončení olympiády v Soči má sloužit jako multifunkční sportovní hala a zábavní středisko.

Šajba Aréna (Shayba Arena – „Puk“)

„Shayba“ Arena s kapacitou 7000 diváků je součástí skupiny arén, které jsou provozovány pod hlavičkou Mezinárodní hokejové federace.  Do této skupiny patří stadion „Bolšoj“, Shayba Arena a tréninková hala. Stejně jako u jiných stadionů, se i tyto nachází v těsné blízkosti sebe, návštěvník hokejových a sledgehokejových zápasů tedy nebude muset nikde zdlouhavě bloudit

Název Shayba Arény byl odvozen od ruského slova Shayba, což znamená v překladu puk. Zajímavostí je, že stavba je demontovatelná. Po ukončení olympijských her tak může sloužit k jiným sportovním a kulturním akcím po celém Rusku.

Adler Aréna

Aréna s kapacitou 12 000 diváků bude sloužit pouze k rychlobruslařským soutěžím. Její dráha byla navržena tak, aby na jejím ledě byly pokořovány nejrychlejší rychlobruslařské časy.

Ice Cube „Ledová kostka“

Kapacita 8000 diváků, bude sloužit curlingovým zápasům.

Iceberg – Palác bruslení

Do tohoto krasobruslařského stadionu se vměstná až 12 000 diváků. Podobně jako u jiných stadionů lze jeho konstrukci po ukončení her demontovat.

Horská část

Zahrnuje zbytek sportovišť, které se nachází v podhůří a na úpatích hor Aibga.

Rosa Khutor Apský resort s kapacitou 7500 diváků, se nachází na hřebeni hory Aibga. Je to jediné místo, kde budou probíhat všechny závody Alpského lyžování: sjezd, kombinační závod (sjezd a slalom), obří slalom a super obří slalom .Celková délka soutěžních tratí je 20 km. Všechny sjezdovky byly navrhnuty Bernardem Russim, což je světově proslulý lyžařský architekt od Mezinárodní lyžařské federace (FIS).

 „Rosa Khutor“ je unikátní horské středisko se nachází v okrese Krasnaja Poljana. Jméno pochází ze zeměpisného označení „Rosa Khutor“, který zahrnuje přibližně 1820 ha na svazích Aibga Ridge nad řekou Mzymta. Horské středisko je již delší dobu hlavní alpské lyžařské středisko v oblasti severního Kavkazu a už několikrát hostilo důležité světové závody v lyžování.

Běžecké a biatlonové centrum Laura

S kapacitou 7500 diváků bude hostit závody v běžeckém lyžování a biatlonu.

Centrum skoků na Lyžích (Russki gorki)

S kapacitou 7500 diváků bude hostit závody skoků na lyžích a sdruženářů. Součástí skokanského centra jsou dva skokanské můstky K-95 a K-125. Skokanský komplex byl vystaven tak, aby okolní krajina zabraňovala nepříjemnému bočnímu větru, který by mohl ohrozit skokany.

Sáňkařská aréna

S kapacitou 5000 diváků je vybudována zejména pro účely závodů na bobech a závodu saní.

Extreme park Rosa Khutor

Tento park s kapacitou 4000 diváků bude hostit závody v akrobatickém lyžování a jízdy na U-rampě.

Letenky do Soči

Vzhledem k vzdálenosti Soči od České republiky se nabízí pouze možnost letecké dopravy, v případě auta by byla cesta velmi, velmi, velmi zdlouhavá. Nejlevnější letenky do Soči v termínu Olympijských her, které jsem našel, byly z Prahy, poté z Frankfurtu a Mnichova. Přímý let do Soči je možný pouze z Frankfurtu od letecké společnosti Aeroloft. V případě letu z Prahy je nutný přestup ve Vídni a Moskvě.  Zpáteční cena tohoto letu je 9693 Kč. Názvy leteckých společností a dobu letu naleznete na greenech pod textem. Z Frankfurtu se letecky dá do Soči dostat od 314€. Pro let z Mnichova je nutné využít služeb Lufthansy a S7 Airlines, zpáteční cena letenky je 351€.

POZOR !!! Poslední letenky do Soči zakoupíte u ukrainských aerolinek, volného ubytování také už moc není. Aktuální letenky i ceny ubytování naleznete v článku: „Letenky do Soči od 10 161 Kč„.

letenky do sochi

letenky do sochi z frankfurtu

letenky do sochi z mnichova

Ubytování v Soči

Soči se stane na necelý měsíc největším sportovním centrem, na který se budou upírat zraky celého světa, ať už fanoušků u TV nebo těch, kteří budou chtít okusit atmosféru zimní olympiády „na živo“. Toho chtějí samozřejmě využít i hoteliéři a další podnikatelé. Ceny ubytování v Soči  během olympiády prudce vyletí nahoru. Pokud se budete ubytování hledat v těchto měsících, nejspíše neuspějete. V současné nabídce je pouze pár hotelů nebo ubytování v soukromí, které je ale poměrně drahé. Pro příklad: apartmán v oblasti Adler v termínu od 6. do 10. února je k mání za neuvěřitelnou cenu 93 000 Kč! Ubytování poblíž Soči hledejte v hotelovém vyhledávači, který je umístěn na pravé straně webu.

Program zimních olympijských her v Soči – Češi v akci

Olympijské hry budou zahájeny na Olympijském stadionu v Pátek 7. 2. 2014. Slavnostní ceremoniál odstartuje v 20:00.

Zápasy českého hokejového týmu

Ten vstoupí do olympijského turnaje zápasem proti Švédsku, ve středu 12. 2. 2014 od 21:00.

Pátek 14. 2. 2014 hrajeme proti Litvě od 12:00.

Sobota 15. 2. 2014 zápas se Švýcarskem od 21:00

Martina Sáblíková

Neděle 9. 2. 2014 – závod na 3000 m ŽEN od 15:30

Středa 19. 2. 2014 – závod na 5000 m ŽEN od 17:30

Lukáš Bauer

Neděle 9. 2. 2014 – závod na 15 km MUŽŮ od 14:00

Neděle 23. 2. 2014 – závod na 50 km MUŽŮ od 11:00

Gabriela Soukalová

Neděle 9. 2. 2014 – závod ve 7,5 km sprintu ŽEN od 18:30

Kompletní program olympijských her v Soči naleznete na odkaze níže:

http://sochi2014.blob.core.windows.net/storage/games/schedule_sochi_en.pdf

Foto: sochi2014.ru

O nás

Vítejte na cestovatelském portálu Chcitam.cz. Cílem těchto stránek je od roku 2012 shromažďovat užitečné informace pro cestovatele. Postupně v článcích naleznete tipy na levné eurovíkendy, nabídky levných letenek, speciální akce hotelů, tipy na výlety nebo zajímavá cestovatelská videa. Rádi bychom jako tvořitele obsahu stránek uvítali i Vás. Pokud máte námět na článek, popřípadě máte vlastní text, kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře napravo.

Sociální sítě

Kontaktujte nás

Odeslat

OdeslatVaše zpráva byla odeslána, děkujeme.

ZrušenoVaše zpráva nebyla odeslána, zkuste to prosím později.

Všechna práva vyhrazena © 2012 Chcitam.cz