19.9.2021

Poznejte Island - ledový sen mnoha cestovatelů

Nedotčená příroda, království ledu, vody a ohně, to je Island. Ostrov vynořivší se z hlubin Atlantiku před 20 miliony lety pořád ještě formují přírodní živly a zhruba každých pět let dochází na Islandu k sopečnému výbuchu, a právě zdejší příroda je důvodem, proč tuto pozoruhodnou zemi navštěvuje každý rok víc lidí, než kolik je zde stálých obyvatel. 

Reykjavík

Na rozdíl od ostatních světových metropolí není Reykjavík hlučícím velkoměstem plným smogu a možná to mu dává jeho nezaměnitelné kouzlo. Po roce 1989, kdy byla na Islandu zrušena pivní prohibice, se Reykjavík stal pro společenskou smetánku nejen z Evropy, ale také z Ameriky , vyhledávaným místem pro víkendové ,,flámy“, a díky zdejší tolerantnosti si město oblíbili i gayové z celého světa.

reykjavík

Památky a muzea v Reykjavíku:

Hallgrímskirkja

Stavba katedrály tyčící se nad městem trvala celých 41 let (do r. 1987). Architektura Hallgrímskirkji v sobě mísí gotiku a přírodní prvky, např. čedič z lávových polí. Uvnitř katedrály se nachází varhany s 5275 píšťalami, údajně jedny z nejlepších na světě. Úžasná je také vyhlídka ze 75 m vysoké věže, na niž se dostanete výtahem.

Laugardalur

Největší zábavní areál v Reykjavíku zahrnuje termální koupaliště, minizoo a botanickou zahradu se 4000 druhy rostlin, včetně všech islandských.

Árbærjarsafn (čti Árberjarsafn)

Tento ojedinělý etnografický skanzen představuje islandskou architekturu 19. a začátku 20. století, např. kostelík porostlý trávou z r. 1842.

Zajímavosti v okolí města:

Hafnarfjörður (čti hafnarfjerthur)

Město ležící na 7000 let starém lávovém poli si navzdory těsnému sousedství s islandskou metropolí zachovalo svůj maloměstský ráz, ale i tak zdejší přístav nejdůležitější a nejlepší na Islandu – je totiž domovským přístavem velké rybářské flotily a pravidelně odtud vyráží dřevěný kutr Húni II. za pozorováním velryb.

Modrá Laguna – Bláa Lónið (čti bláa lónith)

Lávová krajina 5 km severně od města Grindavíku je místem, kde se se na zemský porch dere pára o teplotě 240 °C se stejným obsahem soli jako mořská voda a rovněž s velkým obsahem minerálů. Pára ohřívá čistou pramenitou vodu, která po ochlazení na snesitelnou teplotu napájí zdejší luxusní lázně s lávovými ostrůvky a jeskyněmi, v nichž se dá koupat za každého počasí, navíc má voda léčebné účinky, pomáhá hlavně nemocným lupénkou.

modra laguna island

Západ Islandu

Gullfoss a Geysir

30 metrů vysoký vodopád Gullfoss na řece Hvítá mění barvu podle ročního období: v létě ho zásobuje tající ledovec Langjökull mléčně šedou vodou, v zimě převažuje čistá pramenitá voda. Nehledě na roční období se každý den brzy odpoledne tvoří ve vodní tříšti duha, která vodopádu vysloužila přezdívku ,,Zlatý“.

Několik kilometrů na západ od Gullfossu leží údolí horkých pramenů Haukadalur, a právě tady se nachází gejzír, který dal jméno všem gejzírům obecně: Stóri-Geysir (Velký Gejzír). Původně tryskal až do výšky 60 metrů, dnes je to sice podstatně méně, ale i tak je to stále velkolepá podívaná. Nedaleko tryská další gejzír s názvem Strokkur neboli ,,Máselnice“, jehož erupce dosahují výšky ,,jen“ asi 20 metrů a opakují se každých pět  až deset minut.

Snæfellsjökull

Hora Snæfellsjökull je (možná kvůli svému neobyčejnému dvojitému vrcholu) považována za jednu z nejkrásnějších  hor na světě, jejíž ledovcem pokrytý vrcholek je od r. 2001 chráněn národním parkem. Snæfellsjökull můžete znát z románu Julese Verna, ve kterém si ji hlavní hrdinové zvolili coby výchozí bod ,,cesty do středu Země“.

Jih Islandu

Národní park Skaftafell

Hranice národního parku vymezují vysoká pohoří, na jihu je to masiv Öræfajökull s nejvyšší horou Islandu, 2119 m vysokým Hvannadalshnúkurem. Park je výjimečný především svou flórou, roste tu totiž asi polovina všech rostlinných druhů na ostrově, návštěvníkům parku se navíc nabízí úchvatné scenérie horských luk a ledovců lemujících areál Skaftafellu.

Skálafellsjökull/Vatnajökull

Už jen cesta terénním autobusem od hladiny moře až k chatě Jöklasel ve výšce 840 m. n. m. kolem ledovce  Vatnajökull je pro mnohé nezapomenutelným zážitkem. I posezení v restauraci  Jöklasel s výhledem na jižní pobřeží Islandu určitě stojí za to, hlavní atrakcí je ale samotný ledovec Vatnajökull, největší svého druhu v Evropě, z jehož vrcholku se otevírá pohled na okolní krajinu táhnoucí se až k pobřeží Atlantiku. Třešničkou na dortu pak může být jízda na sněžném skútru po ,,věčném ledu“.

Sever Islandu

fjordy

Severní Východní fjordy

Poloostrov Melrakkaslétta je od severního polárního kruhu vzdálen jen 3 km, proto je zde v létě za jasných nocí nejdéle vidět slunce. Nenápadná vesnička Vopnafjörður je díky okolním lososovým vodám vyhledávaným cílem rybářů, občas sem dokonce zavítají známé tváře (třeba princ Charles). Kousek na sever od této vesnice se nachází termální koupaliště Seládur, cca 20 km jihozápadně od  Vopnafjörðuru zase stojí nejdéle zachovaná usedlost na Islandu, jejíž stěny a střecha jsou zcela porostlé trávou.

Goðafoss

Vody nejkrásnějšího islandského vodopádu hučí nedaleko usedlosti Fosshóll u města Akureyri.

Jökulsárgljúfur

Největší atrakcí národního parku Jökulsárgljúfur je bezesporu 25 km dlouhý říční kaňon, v některých místech až 120 m hluboký a 500 m široký. Stěny kaňonu jsou tvořeny čedičovými sloupy a stupni neobvyklých tvarů, v jižním úseku hučí nádherné vodopády… Celým parkem vedou kilometry značených turistických tras.

Mývatn

Jezero Mývatn je zajímavé především z pohledů ornitologů, jelikož v jeho okolí žijí velmi rozmanité druhy ptáků; ti, které zdejší fauna až tolim netáhne, mohou zamířit do městečka Reykjahlíðu. Reykjahlíð se před téměř třemi sty lety stal dějištěm zázraku, v té době se totiž probudila k životu nedaleká sopka a zdálo se, že magma z ní zničí celé městečko, proudy lávy se však k velké radosti zdejších obyvatel zastavily přímo před místním kostelem.

V jeskyních Grjótagja a Stóragjá vyvěrá ze zemé voda o teplotě 130 °C, která se po ochlazení na příjemných 36-40 °C využívá v termálním a minerálním koupališti  Jarðböðin við Mývatn (čti jarthbethin vith mývatn).

Severozápad Islandu

Látrabjarg

 Na čedičových útesech v nejzápadnějším místě  Evropy žijí obrovské kolonie ptáků, útesy jsou údajně nejvýznamnějším ptačím sídlištěm severního Atlantiku a jsou mimojiné domovem největší kolonie alek malých na světě. Někteří zdejší papuchalci jsou dokonce natolik ochočeni, že se nebojí  příjít těsně k návštěvníkům a nechat se nakrmit!

Východ Islandu

Islandská vysočina je sice místem pustým a nehostinným, skoro bez jakékoliv vegetace, na zdejší krajině se však příroda opravdu ,,vyřádila“. Důkazem budiž třeba zatopený kráter Víti (Peklo), v němž se dá díky teplé vodě koupat, nebo fumarol Hveravellir na Stezce Kjölur s mnohobarevnými parami, a takových zajímavostí ukrývá Vysočina ještě mnohem víc.

Zdroj fotografií: Sxc.hu

Tagy

Doporučené příspěvky

O nás

Vítejte na cestovatelském portálu Chcitam.cz. Cílem těchto stránek je od roku 2012 shromažďovat užitečné informace pro cestovatele. Postupně v článcích naleznete tipy na levné eurovíkendy, nabídky levných letenek, speciální akce hotelů, tipy na výlety nebo zajímavá cestovatelská videa. Rádi bychom jako tvořitele obsahu stránek uvítali i Vás. Pokud máte námět na článek, popřípadě máte vlastní text, kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře napravo.

Sociální sítě

Kontaktujte nás

Odeslat

OdeslatVaše zpráva byla odeslána, děkujeme.

ZrušenoVaše zpráva nebyla odeslána, zkuste to prosím později.

Všechna práva vyhrazena © 2012 Chcitam.cz