4.8.2021

Tip na výlet: Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně

Chtějí se tam podívat dospělí i děti. Takovou raritu jako v Jeseníkách jinde v České republice nenajdete. Ano, řeč je o jedinečné přečerpávací vodní elektrárně, která se nachází v CHKO Jeseníky.

Do Koutů nad Desnou se dostanete vlakem i autobusem, jezdí každou hodinu.  Od vlakového nádraží ke ski areálu, centra Koutů nad Desnou, dojdete za necelých 10 minut. Od informačního centra v areálu odjíždí autobus na prohlídku elektrárny. Vstupné se pohybuje od 50 do 150 Kč, cena je včetně dopravného (Z Koutů nad Desnou k elektrárně a horní nádrži a zpět).

SONY DSC

Již v autobuse slečna průvodkyně vysvětluje harmonogram cesty. Po necelých 10 minutách plných zatáček dojedete na místo. Prvně zastavíte u řídící budovy, která připomíná horskou chatu, aby příliš nenarušovala okolní přírodu Jeseníků. V řídící budově se dozvíte základní informace o elektrárně a podíváte se na film o stavbě elektrárny. Dále si budete moct v řídící budově prohlédnout nástěnné plakáty a fotografie z dob stavby.

SONY DSC

 

SONY DSC

 

SONY DSC

Druhým zastavením je kaverna, která je několik metrů pod zemí a dostanete se do ní dlouhým podzemním tunelem. Zde si budete moct prohlédnout stroje, které se používají k řízení elektrárny (elektrárna se řídí na dálku z Prahy). Dále vám bude vysvětlena jejich funkce a funkce samotné elektrárny a obou nádrží.

SONY DSC

 

SONY DSC

Po této zastávce vás autobus odveze k dolní nádrži, která leží těsně nad řídící budovou, přímo na říčce Divoká Desná. Dál vás čeká převýšení 510,7 m. Než dojede autobus k horní nádrži, cesta trvá asi 15 minut.Horní nádrž Dlouhé Stráně leží na stejnojmenném kopci, který byl při stavbě vodní nádrže useknut o 3 m. Jako památka původního kopce slouží Dlouhé Stráně-vyhlídka. U horní nádrže dostanete asi 30 minut na prohlédnutí krajiny a nádrže. Potom vás autobus doveze zpět na místo, kde jste nastupovali.

SONY DSCZe své zkušenosti doporučuji na horní nádrži ukončit prohlídku a kochat se výhledem a do Koutů nad Desnou dojít pěšky, což je asi 6,5 km. Nebo můžete použít lanovku, která jezdí z Medvědí hory přímo do ski areálu v Koutech. K lanovce to jez Dlouhých Strání 3 km.

SONY DSC

Další tipy na výlet:

Pokud nechcete jet pouze na prohlídku, potom můžete využít nabídky ski areálu a projet se na motokárách, využít bike park nebo si zahrát discgolf. S dětmi si můžete prohlédnout Koutecký les, kde najdete expozici dřevěných soch.

Kdo z vás má rád turistiku, tak přes Kouty vede mnoho turistických tras. Např.: přes Petrovku a Švýcárnu můžete dojít až na Praděd. Nebo na druhou stranu po červené značce do Hanušovic.

Pokud nejste příznivci turistiky, tak je možné si ve ski areálu zapůjčit koloběžky a projet si Kouty nad Desnou nebo vyjet lanovou na Medvědí horu a na koloběžce k horní nádrži.

 

Užitečné odkazy:

REZERVACE PROHLÍDKY: http://www.dlouhe-strane.cz/strane/exkurze-pro-jednotlivce

AREÁL KOUTY NAD DESNOU: http://www.kouty.cz/leto

LANOVKA NA MEDVĚDÍ HORU: http://www.kouty.cz/leto/archiv-novinek/letni-provoz-lanovky

KOUTECKÝ LES: http://www.kouty.cz/leto/o-arealu-kouty/koutecky-les

Autor textu a fotografií: Kristýna Kučerová


Tagy

Doporučené příspěvky

O nás

Vítejte na cestovatelském portálu Chcitam.cz. Cílem těchto stránek je od roku 2012 shromažďovat užitečné informace pro cestovatele. Postupně v článcích naleznete tipy na levné eurovíkendy, nabídky levných letenek, speciální akce hotelů, tipy na výlety nebo zajímavá cestovatelská videa. Rádi bychom jako tvořitele obsahu stránek uvítali i Vás. Pokud máte námět na článek, popřípadě máte vlastní text, kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře napravo.

Sociální sítě

Kontaktujte nás

Odeslat

OdeslatVaše zpráva byla odeslána, děkujeme.

ZrušenoVaše zpráva nebyla odeslána, zkuste to prosím později.

Všechna práva vyhrazena © 2012 Chcitam.cz