4.8.2021

Tip na výlet: Svatý Kopeček u Olomouce

Sv. Kopeček u Olomouce znají všichni, díky krásné zoologické zahradě a bazilice. Jenže to není všechno. Je to místo nejen pro rodiče s dětmi, ale pro všechny, kdo mají rádi přírodu, historii a zábavu.

Z Olomouce na Sv. Kopeček se dá vyrazit z hlavního nádraží městskou hromadnou dopravou (autobusem) 11 a 111. Ve všedních dnech autobusy jezdí každých 10 minut. Autobus vystoupá do nadmořské výšky 382 m n. m. Nejlepší je vystoupit na zastávce Sv. Kopeček, bazilika, odkud si projdete celou čtvrť až po vstupní bránu zoologické zahrady. Kde se nachází další zastávka Sv. Kopeček, ZOO, odkud se můžete vrátit zpět do centra Olomouce.

Kdo vystoupí na zastávce bazilika, má možnost vyjít na náměstí Sadové, kde stánky s cukrovinkami, nenechají chladným žádné dítě. Náměstí obklopuje krásný parčík a hospic. O kus dál už najdeme typický plácek před bazilikou Navštívení Panny Marie, kam zavítal každý turista, který navštívil okolí Olomouce. Je možné navštívit baziliku, která byla postavena na počátku 17. století. Od baziliky je možné mít na dlani celou Olomouc a okolní vesnice. Když obejdeme baziliku dokola, tak uvidíme Norbertinum, které slouží jako víceúčelové centrum. Je vybudováno v prostorách kláštera sester premonstrátek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

náměstí Sadové

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

bazilika

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Norbertinum

Sv. Kopeček se vryl do paměti díky Jiřímu Wolkerovi a jeho básni Svatý Kopeček, kterou napsal o návštěvě u svých prarodičů. Když půjdeme dále podle cedulí, kterými je Sv. Kopeček velmi dobře značen, dojdeme k domu, kde Jiří Wolker pobýval u své babičky Anežky Skládalové. Před domem J. Wolkera je nádherný minipark, o kterém moc turistů neví, kde se dá odpočinout a pokochat se výhledem tentokrát na severní stranu od Olomouce.

Žlutavý kostel vlá na hoře zelené,
to je korouhev této krajiny tiché a svěcené,
to je Svatý kopeček u Olomouce, 
místo pro poutníky a výletníky,
osada dodávající dělníky továrně Kosmos a továrně na hřebíky,
panna Maria se zde zjevila a stále zjevuje se
babičkám s nůšemi a dětem na chrastí v lese,
zde jsou mé prázdniny od narození až do let dvaceti

v borových pasekách a lískovém houšti dobře zasety… (J. Wolker, Svatý Kopeček)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Díky čemu je Sv. Kopeček nejvíce znám je zoologická zahrada, která byla zřízena v roce 1952. Každý rok ji navštíví okolo 300 tisíc návštěvníků. Otevřená je po celý rok a vstupné se pohybuje od 50 do 110 Kč. Zoologická zahrada se poslední tři roky ve velkém rekonstruuje, nedávno byla otevřena první část safari. Kromě zvířat v zoologické zahradě si můžete vylézt na rozhlednu, která byla postavena před více než 40lety.  Za dobrého počasí jsou z rozhledny vidět Hostýnské vrchy, Chřiby, Jeseníky a Praděd.

Před vstupem do zoologické zahrady na děti i dospělé čeká lanové centrum Veverák. Lanové centrum nabízí tři trasy: dětskou, junior a základní. Ceny do lanového centra se pohybují od 140 do 220 Kč.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pokud nejste příznivci historie ani zoologické zahrady, můžete vyrazit po naučné stezce, která je dlouhá 7,1 km a vede ze Svatého Kopečka do kousek vzdálené vesnice Radíkov.

 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ze sv. Kopečka vede i mnoho turistický tras, tipy na turistiku viz níže.

Tip 1 (cca 2,5 km): Ze sv. Kopečka na Kartouzku (zřícenina kláštera), která je vzdálena asi 2 km. Odkud potom můžete sejít do Dolan a tam zpět do Olomouce (autobusem nebo pěšky).

Tip 2 (cca 11 km): Další může vést do Pohořan, vzdálených asi 6 km. A z Pohořan na Hrubou vodu, odkud jezdí vlak zpět do Olomouce.

Tip 3 (cca 7 km): Můžete jít přes Radíkov, kde najdeme jeden z mnoha fortů, do Posluchova a odtud do Mariánského údolí. A z Mariánského údolí zpět do Olomouce (vlakem)

Tip 4 (cca 6 km): Jako poslední tip je trasa přes Lošov (kde najdeme hvězdárnu) opět do Mariánského údolí a zase zpět do Olomouce (vlakem). 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kartouzka

Užitečné odkazy:

RESTAURACE: http://www.restauraceumacku.cz/

http://www.archa-zoo.cz/

BAZILIKA: http://www.svatykopecek.cz/main/index.php?page_file=introduction

ZOO: http://www.zoo-olomouc.cz/

LANOVÝ PARK: http://www.veverak-kopecek.cz/

NAUČNÁ STEZKA: http://www.sagittaria.cz/cs/naucna-stezka-na-svatem-kopecku

Autor textu a fotografií: Kristýna Kučerová


Tagy

Doporučené příspěvky

O nás

Vítejte na cestovatelském portálu Chcitam.cz. Cílem těchto stránek je od roku 2012 shromažďovat užitečné informace pro cestovatele. Postupně v článcích naleznete tipy na levné eurovíkendy, nabídky levných letenek, speciální akce hotelů, tipy na výlety nebo zajímavá cestovatelská videa. Rádi bychom jako tvořitele obsahu stránek uvítali i Vás. Pokud máte námět na článek, popřípadě máte vlastní text, kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře napravo.

Sociální sítě

Kontaktujte nás

Odeslat

OdeslatVaše zpráva byla odeslána, děkujeme.

ZrušenoVaše zpráva nebyla odeslána, zkuste to prosím později.

Všechna práva vyhrazena © 2012 Chcitam.cz