18.10.2021

Tip na víkend: Orlickoústecko

Přemýšlíte-li kam vyrazit na víkend, zkuste okres Ústí nad Orlicí v Pardubickém kraji. My jsme vyrazili do obce Libchavy, do penzionu Hůrka. Obec Libchavy se skládá ze tří částí Horní, Prostřední a Dolní Libchavy a všechny tyto části najdete podél Libchavského potoka. Obec je známá díky výrobě autobusů a trolejbusů SOR. V části Dolní Libchavy stojí dnes již bývalá tvrz Libchavy a v obci také stojí krásný kostel sv. Mikuláše.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

penzion Hůrka

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

bývalá tvrz Dolní Libchavy

OLYMPUS DIGITAL CAMERAkostel sv. Mikuláše

První den, ještě než jsme navštívili Libchavy, jsme si prošli Ústí nad Orlicí. Město se nachází při ústí řeky Třebovky do Tiché Orlice, 10 km od České Třebové. Navštívili jsme Mírové náměstí, kde je městský úřad, kostel Nanebevzetí Panny Marie, městské muzeum v Hernychově vile. Doporučuji se projít k nedalekému parku Kociánka a také vyrazit do přírodního parku Orlice.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAkostel Nanebevzetí Panny Marie

OLYMPUS DIGITAL CAMERAHernychova vila

Taky jsme nemohli zapomenout navštívit nedaleký Andrlův chlum. Nahoru jsme se vydali 3 km po zelené značce, která vedla křížovou cestou. A zpět jsme šli po žluté- modré (Lichtenštejnský kámen- Janderova vyhlídka) a potom opět žluté značce (Vicenova studánka- Vlčí studánka). Skončili jsme v Kerharticích, což je obec těsně za Ústí nad Orlicí. Celkem trasa měla asi 6 km.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAAndrlův chlum

OLYMPUS DIGITAL CAMERAkřížová cesta (3 km)

Druhý den nám pršelo, tak jsme autem dojeli do Letohradu (původní název Kyšperk). Krásné městečko na soutoku Tiché Orlice a Lukavického potoka, 7 km od Žamberka.  Prošli jsme si městskou památkovou zónu- Václavské náměstí, kostel sv. Václava, zámek, městské muzeum a zámecký park. Doporučuji vyrazit na zříceninu hradu Kyšperk, po červené značce asi 800 m od náměstí. A taky navštivte kapli sv. Jana Nepomuckého na Kopečku, taktéž po červené značce asi 600 m od náměstí. Zajděte se podívat do Nového dvora do muzea řemesel, kde najdete asi šest prohlídkových tras a vybere si opravdu každý. Také doporučuji navštívit zdejší restauraci, vaří výborně.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAVáclavské náměstí

OLYMPUS DIGITAL CAMERAkostel sv. Václava

OLYMPUS DIGITAL CAMERAzámek

Následně jsme autem zajeli na tvrz Orlice, která je kousek za Letohradem u Orlického rybníka. V areálu se nachází krásně zrekonstruovaná tvrz, hotel a výborná restaurace.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAtvrz Orlice

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOrlický rybník

OLYMPUS DIGITAL CAMERAhotel

Jako další tip doporučuji navštívit zříceninu Lanšperk s vyhlídkovou věží vzdálenou asi 7 km od Letohradu.

Třetí den jsme vyrazili do Brandýsu nad Orlicí, městečko se táhne podél Tiché Orlice a je na železniční trase mezi Pardubicemi a Českou Třebovou. Taktéž je historické jádro památkovou zónou. My jsme v městečku navštívili náměstí Komenského, Pamětní síň J. A. Komenského, kostel Nanebevstoupení Páně, zámek, přírodní bludiště, pomník J. A. Komenského u místa, kde sepsal své dílo Labyrint, dále rehabilitační ústav, 1 km vzdálenou zříceninu hradu Orlík a zříceninu hradu Brandýs, která se tyčí nad městečkem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAnáměstí Komenského

OLYMPUS DIGITAL CAMERAzde J. Á. Komenský napsal knihu Labyrint

OLYMPUS DIGITAL CAMERApřírodní bludiště

OLYMPUS DIGITAL CAMERArehabilitační ústav

OLYMPUS DIGITAL CAMERAkostel Nanebevstoupení Páně

OLYMPUS DIGITAL CAMERAzámek

OLYMPUS DIGITAL CAMERAzřícenina hradu Brandýs

Tip na další výlety:

  • in-line stezka z Chocně do Letohradu
  • naučné stezky- v okolí je jich hned několik
  • několik hradišť v okolí Chocně
  • dostihovou dráhu v obci Zámrsk
  • Přírodní park Orlice
  • okolí řeky Divoká Orlice- Žamberk, Litice, Potštejn a další.

Užitečné odkazy:

PENZION HŮRKA: http://www.hurka.cz/

LIBCHAVY: http://www.libchavy.cz/

ÚSTÍ NAD ORLICÍ: http://www.ustinadorlici.cz/

ANDRLŮV CHLUM: http://chata-hvezda.cz/

LETOHRAD: http://www.letohrad.eu/

MUZEUM ŘEMESEL: http://www.muzeumremesel.cz/

TVRZ ORLICE: http://www.tvrzorlice.cz/

BRANDÝS NAD ORLICÍ: http://www.mesto-brandys.cz/

LABYRINT: http://www.brandys-ve-svete.cz/labyrint/labyrint.php

IN-LINE STEZKA: http://www.vychodni-cechy.info/tipy-na-vylet/902_208941_orlickym-cyklo-in-line-kralovstvim-z-chocne-do-letohradu/

 

Autor textu a fotografií: Kristýna Kučerová

 

Tagy

Doporučené příspěvky

O nás

Vítejte na cestovatelském portálu Chcitam.cz. Cílem těchto stránek je od roku 2012 shromažďovat užitečné informace pro cestovatele. Postupně v článcích naleznete tipy na levné eurovíkendy, nabídky levných letenek, speciální akce hotelů, tipy na výlety nebo zajímavá cestovatelská videa. Rádi bychom jako tvořitele obsahu stránek uvítali i Vás. Pokud máte námět na článek, popřípadě máte vlastní text, kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře napravo.

Sociální sítě

Kontaktujte nás

Odeslat

OdeslatVaše zpráva byla odeslána, děkujeme.

ZrušenoVaše zpráva nebyla odeslána, zkuste to prosím později.

Všechna práva vyhrazena © 2012 Chcitam.cz