21.9.2021

Tip na víkend: sjíždění Vltavy

Už nevíte kam na víkend a nechcete jít pěšky, na kole, autem. Zkuste si sjet řeku. Vltava je jedna z nejkrásnějších řek, která je sjízdná po celý rok a je vhodná pro všechny.

 

Vltava pramení na Šumavě a ústí do Labe v Mělníku. Tok se rozděluje do tří částí horní, střední, dolní. Horní tok se nazývá část z Kvildy po Lenoru. Střední tok od Lenory po hráz Lipna II.. A dolní tok je od hráze Lipna II. Po ústí do Labe.

Řeka se nejčastěji splouvá z Borové Lady přes Lenoru, Soumarský most do Nové Pece. Tato část má 53 km. Většinou se rozděluje do dvou až tří dnů. Z Nové Pece se převáží lodě do Vyššího Brodu, odkud se zase vyplouvá.

I my jsme první den vyrazili z Vyššího Brodu přes Rožmberk do Českého Krumlova, celkem jsme měli před sebou 34 km. Po cestě do Rožmberka nás čekali tři jezy. U Bílého mlýna, Horní mlýn- Herbertov a Dolní mlýn. Všechny naprosto parádní. Než vyjedete, můžete ve Vyšším Brodě navštívit klášter a poštovní muzeum. Po cestě se můžete zastavit na hradě Rožmberku nad Vltavou, který založil Vok I. z Rožmberka ve 13. století. Z Rožmberka do Českého Krumlova je Vltava velice klidná. Proto není špatné si dát na chvilku pohodičku a leháro. Po cestě se můžete zastavit v obci Zátoň a podívat se na zdejší hradiště. My ale plujeme dál a čeká nás nepěkná část, papírny Větřní. Před komínem nás čeká Pečkovský jez a honem pryč. Blížíme se ke Krumlovu. Kilometr před Novým Spolí sjíždíme jez U Papouščí skály. Poslední kilometr se necháváme unášet proudem Vltavy. Neváhejte navštívit historické centrum města Krumlova, zajděte si na hrad a zámek, na náměstí atd.

Druhý den vyrážíme z kempu Nové Spolí na Zlatou Korunu. Celkem 13,5 km. Nejprve nás čeká pět parádních jezů v Českém Krumlově. První pod mostem Na Rechlích, další U Liry, potom před mostem dr. E. Beneše, Mrázkův mlýn a nakonec nově upravený jez pod zámkem, U Jelení lávky. To byla jízda. Dál nás čeká klidná jízda přes lesy a louky k jezu Zlatá Koruna a odtud půl kilometru do kempu. Určitě ve Zlaté Koruně nezapomeňte navštívit klášter.

Vltavu všem můžu jen vřele doporučit. Řeka je klidná, v krásné přírodě, jezy jsou lehce sjízdné. Všude plno kempů, půjčoven atd. A nejlepší je, že je dopravně velmi dostupná. Do Vyššího Brodu jezdí autobus a vlak. Rožmberk je spíše dostupný autobusem. Český Krumlov je taky velice dobře dostupný a ze Zlaté Koruny se dá dojít 2 km na vlak. Za sebe musím říct, ideální strávení víkendu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Český Krumlov

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Český Krumlov

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Český Krumlov

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rožmberk nad Vltavou

OLYMPUS DIGITAL CAMERAAhoooj!

Užitečné odkazy:

VLTAVA: http://www.raft.cz/cechy/vltava.aspx?ID_reky=22

PŮJČOVNA LODÍ- CVOK: http://pujcovny-lodi.cz/vltava/o-nas/

MAPA VLTAVY: http://www.ingetour.cz/pujcovna-lodi-raftu/mapa-vltavy

KEMP VYŠŠÍ BROD: http://www.ingetour.cz/kempy/vyssi-brod-kemp-pod-hrazi-kemp

KEMP ROŽMBERK: https://www.dokempu.cz/rozmberk-nad-vltavou/kemp-u-nojdy-5523/

STÁTNÍ HRAD ROŽMBERK: http://www.hrad-rozmberk.eu/

KEMP ČESKÝ KRUMLOV- NOVÉ SPOLÍ: http://www.kempkrumlov.cz/

ZÁMEK A HRAD ČESKÝ KRUMLOV: http://www.zamek-ceskykrumlov.eu/

KEM ZLATÁ KORUNA: http://www.kempkoruna.cz/

 

Autor textu a fotografií: Kristýna Kučerová

Tagy

Doporučené příspěvky

O nás

Vítejte na cestovatelském portálu Chcitam.cz. Cílem těchto stránek je od roku 2012 shromažďovat užitečné informace pro cestovatele. Postupně v článcích naleznete tipy na levné eurovíkendy, nabídky levných letenek, speciální akce hotelů, tipy na výlety nebo zajímavá cestovatelská videa. Rádi bychom jako tvořitele obsahu stránek uvítali i Vás. Pokud máte námět na článek, popřípadě máte vlastní text, kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře napravo.

Sociální sítě

Kontaktujte nás

Odeslat

OdeslatVaše zpráva byla odeslána, děkujeme.

ZrušenoVaše zpráva nebyla odeslána, zkuste to prosím později.

Všechna práva vyhrazena © 2012 Chcitam.cz