4.8.2021

Tip na výlet: Březnovský klášter

Benediktinské arciopatství sv. Vojtěch a sv. Markéty  známé spíše jako Břevnovský klášter se nachází v Praze-Břevnově.
Klášter byl založen v roce 993 knížetem Boleslavem II. a pražským biskupem Vojtěchem. V roce 1993 klášter slavil 1000 let výročí založení a při této příležitosti papež Jan Pavel II. povýšil opactví na arciopatství. Od počátku v klášteře sídlí řád svatého Benedikta – Benediktíni.
Součástí kláštera je pivovar, který má u nás nejstarší tradici.V pivovaru se vaří pivo s název Březnovský Benedict. Druhy piv i s jejich popisem, pokud si nejste jisti, které koupit naleznete na této webové stránce z pohodlí domova: http://brevnovskypivovar.cz/index.php/piva. Pivo můžete koupit také jako dárek z výletu. Určitě potěší nejednoho pivaře.
Klášterní šenk, staročeská restaurace s otevřeným ohništěm, se stejně jako pivovar nachází v areálu břevnovského kláštera, a to přímo v sousedství Hotelu Adalbert. Restaurace nabízí výhodné polední menu a k tomu čepuje světlé nebo tmavé pivo Klášter.
Návštěvníci mohou navštívit celkem nedávno zrekontruované zahrady kláštera. Rekonstrukce probíhaly v letech 2009-2012 a zaměřily se převážně na obnovu horního sadu, opravu některých opěrných zdí a vstupních bran. Dnes zahrada slouží převážně k relaxaci – meditaci a procházkám. V minulosti sloužila převážně k obživě mnichů. Z historických pramenů je zřejmé, že dnešní zahrady sloužily i k pěstování vína.
Ten, kdo plánuje navštívit interiéry kláštera s průvodcem, tomu doporučujeme tuto webovou stránku: http://www.brevnov.cz/CS/prohlidky. Naleznete zde začátek prohlídek s průvodcem v českém jazyce, jejich cenu a další podrobnější informace.
V klášteře je možné také uzavřít sňatek, a to pouze církevní. Veškeré náležitosti je potřeba projednat s místním farářem. Ten, kdo se rozhodně uzavřít sňatek civilní, je možné využít zahrady kláštera za pavilonem Vojtěška a nebo v Tereziánském sále. Zaměstnanci kláštera rádi pomůžou i se zajištěním květin či ubytování.
Nejlépe se dostanete ke klášteru tramvají – č-. 22, 25. Zastávka: Břevnosvský klášter. Zastávka je bezbariérová.
Autor textu a fotografií: Katka H.

Tagy

Doporučené příspěvky

O nás

Vítejte na cestovatelském portálu Chcitam.cz. Cílem těchto stránek je od roku 2012 shromažďovat užitečné informace pro cestovatele. Postupně v článcích naleznete tipy na levné eurovíkendy, nabídky levných letenek, speciální akce hotelů, tipy na výlety nebo zajímavá cestovatelská videa. Rádi bychom jako tvořitele obsahu stránek uvítali i Vás. Pokud máte námět na článek, popřípadě máte vlastní text, kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře napravo.

Sociální sítě

Kontaktujte nás

Odeslat

OdeslatVaše zpráva byla odeslána, děkujeme.

ZrušenoVaše zpráva nebyla odeslána, zkuste to prosím později.

Všechna práva vyhrazena © 2012 Chcitam.cz