4.8.2021

Tip na výlet: Havířov

Nejmladší město v České republice, které původně vzniklo jako satelitní městečko Ostravy a nakonec bylo spojeno v město díky třem částím- Dolní Bludovice, Šumbark a Šenov.

Nachází se ve Slezsku, asi 11 km od Ostravy na řece Lučině a je součástí ostravské aglomerace. Město dostalo název podle havířů (horníků), kteří ve městě bydleli. A pracovali v dole Dukla v Dolní Suché.

Jádro města je postaveno v socialistickém realismu (Sorela) a v roce 1992 bylo vyhlášeno centrum jako chráněná památková zóna.

V okolí Havířova je plno zámku, například v Prostředních Bludovicích nebo v Dolní Suché. Několik kostelů, zvonic, křížů a památníků. Hodně známá je Kotulová dřevěnka v Podlesí. Která stojí za navštívení.

Za zmínku stojí Havířovské hornické slavnosti, které jsou svátkem pro celé město. Během slavností je pouť, několik koncertů a plno zábavy pro všechny.

Možná si říkáte, proč zrovna Havířov. Ale myslím si, že je to zajímavé město. Má jiné přednosti oproti Praze či Olomouci. A srovnání těchto měst je velmi zajímavé. Stačí vyjet do Podlesí a už jste v krásné přírodě a naskýtá se vám výhled na krásné kopce a to se vám v Praze jen tak nestane.

P1060687 P1060683 P1060704 P1060702 P1060698 P1060692 P1060691

 

Další tipy kam si vyjet na výlet v okolí Havířova:

Určitě se zastavte u vodních nádrží Žermanice a Těrlicko. Navštivte Český Těšín a Ostravu, v neposlední řadě se podívejte do CHKO Beskydy.

Užitečné odkazy:

HAVÍŘOV: http://www.havirov-city.cz/

SORELA: http://cl.ff.cuni.cz/sorela/mytologizace01.htm

HAVÍŘOVSKÉ HORNICKÉ SLAVNOSTI: http://karvinsky.denik.cz/tema/120801-havirovske-mestske-slavnosti.html

Autor textu a fotografií: Kristýna Kučerová

Tagy

Doporučené příspěvky

O nás

Vítejte na cestovatelském portálu Chcitam.cz. Cílem těchto stránek je od roku 2012 shromažďovat užitečné informace pro cestovatele. Postupně v článcích naleznete tipy na levné eurovíkendy, nabídky levných letenek, speciální akce hotelů, tipy na výlety nebo zajímavá cestovatelská videa. Rádi bychom jako tvořitele obsahu stránek uvítali i Vás. Pokud máte námět na článek, popřípadě máte vlastní text, kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře napravo.

Sociální sítě

Kontaktujte nás

Odeslat

OdeslatVaše zpráva byla odeslána, děkujeme.

ZrušenoVaše zpráva nebyla odeslána, zkuste to prosím později.

Všechna práva vyhrazena © 2012 Chcitam.cz