19.9.2021

Tip na výlet: Kokořínské aneb Mšenské Pokličky

Určitě si někteří z vás pamatujete na hodiny přírodopisu, kdy učitel/ka vyprávěla o erozi pískovcích a o tom, jak moře sahalo až do dnešních Čech. Ať už je to pravda nebo ne, kokořínské Pokličky jsou ještě tam, kde byli za našich školních let.
Až 12 metrů vysoké kokořínské Pokličky se nachází zhruba 5 km od hradu Kokořín, v CHKO Kokořínsko. Tyto skalní útvary jsou výsledkem pozvolného selektivního zvětrávání pískovce. Nejmohutnější poklička je k vidění hned u dřevěnných schodů a má rozměry 6 x 5 x 1,5 metru.
 
Kokořínské Pokličky jsou tak známé, že se dostaly i na poštovní známky a pohledy.
Upozorňujeme jen, že lezení po těchto pískovích je přísně zakázáno. Eroze pokračuje a je pravděpodobné, že se jejím působením nohy Pokliček oslabí a zbortí.
Autor textu a fotografií: Katka H.

Tagy

Doporučené příspěvky

O nás

Vítejte na cestovatelském portálu Chcitam.cz. Cílem těchto stránek je od roku 2012 shromažďovat užitečné informace pro cestovatele. Postupně v článcích naleznete tipy na levné eurovíkendy, nabídky levných letenek, speciální akce hotelů, tipy na výlety nebo zajímavá cestovatelská videa. Rádi bychom jako tvořitele obsahu stránek uvítali i Vás. Pokud máte námět na článek, popřípadě máte vlastní text, kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře napravo.

Sociální sítě

Kontaktujte nás

Odeslat

OdeslatVaše zpráva byla odeslána, děkujeme.

ZrušenoVaše zpráva nebyla odeslána, zkuste to prosím později.

Všechna práva vyhrazena © 2012 Chcitam.cz