16.1.2022

Tip na výlet: Zábřeh

Zábřeh je město 12 km od Šumperka. Protéká jím řeka Moravská Sázava.  Od 19. Století na železniční trati Olomouc- Praha. Významné obchodně- průmyslové a přepravní centrum.

 

Městečko Eskymo Welzla. Jan Eskymo Welzl byl polární lovec, cestovatel, dobrodruh a zlatokop. Který se stal náčelníkem Eskymáků, proto Eskymo. A proč je významný pro město? Narodil se tady, vyrostl a strávil tu podstatnou část života. Na jeho počest najdete sochu u vlakového nádraží a od této sochy vede naučná stezka kolem rybníku, přes město. Celá stezka má 3 km a 8 zastavení.

Kam se ve městě vypravit? Zámek Skalička, který stojí uprostřed malého parku ve stejnojmenné, původně samostatné obci Skalička nad vlakovým nádražím. Renesanční zámek najdete ve staré části města. Roku 1849 kníže Alois z Lichtenštejna prodal zámek městu a město ho pronajalo pro účely úřadu. Dnes na zámku sídlí Městský úřad. Na hlavním Masarykově náměstí najdete Farní a Vlastivědné muzeum a kostel sv. Bartoloměje. Na okraji Bezručových sadů stojí krásný kostel sv. Barbory. Pokud nemáte parků dost, vydejte se do Wolkerových sadů, kde se nachází evangelický kostel.

Pokud jste spíše příznivci přírody, neváhejte zajít k aleji Na Hrázi u rybníka Oborník. Kousek odtud začíná Naučná stezka Údolím Moravské Sázavy. Stezka je dlouhá 2 km a vede kolem Moravské Sázavy. Pokud vám cesta nestačila, můžete pokračovat podél železniční tratě do obce Lupěné, kde začíná Naučná stezka Na opuštěném tělese dráhy.  Na stezce je železniční skanzen, kde se zabaví dospělí i děti. Nebo si vezměte brusle a můžete si zabruslit až do Hněvkova.

V okolí se můžete podívat do nemilské tvrze, partyzánského bunkru v Pivoníně, na zříceninu v Hoštejnu, do obce Brníčko, Lesnice či Bludov.

Jeden celý den vám možná stačit nebude, ale stojí to za to. Krásná, klidná příroda. Malé, příjemné městečko. A jako tip na oběd či večeři doporučuji restauraci Galleria Ristorante Napoletana, která je jednu ulici od Masarykova náměstí. A můj tip na vynikající kávu je CaffeBar Lucerna. Kavárna v posledním patře s nádhernou vyhlídkou na město a okolí.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

rybník Oborník

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

restaurace Stará Sladovna

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

sbor J. A. Komenského

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

NS Údolím Moravské Sázavy

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

NS Údolím Moravské Sázavy

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

NS Údolím Moravské Sázavy

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

NS Na opuštěném tělese dráhy

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

NS Na opuštěném tělese dráhy

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

zámek- městský úřad

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

kostel sv. Bartoloměje

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Masarykovo náměstí- pohled na muzeum

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

pohled na město z CaffeBar Lucerna

OLYMPUS DIGITAL CAMERApohled na město z CaffeBar Lucerna

Užitečné odkazy:

ZÁBŘEH: http://tourism.zabreh.cz/

NAUČNÁ STEZKA J. A. WELZLA: http://www.navstivtejeseniky.cz/trasa-program/naucna-stezka-jana-eskymo-welzla

ZÁMEK SKALIČKA: http://www.zamek-skalicka.cz/02_HIST/historie.htm

GALLERIA RISTORANTE NAPOLETANA: http://www.galleria-restaurant.cz/

CAFFEBAR LUCERNA: https://cs-cz.facebook.com/pages/CaffeBar-Lucerna/115095455194207

 

Autor textu a fotografií: Kristýna Kučerová

Tagy

Doporučené příspěvky

O nás

Vítejte na cestovatelském portálu Chcitam.cz. Cílem těchto stránek je od roku 2012 shromažďovat užitečné informace pro cestovatele. Postupně v článcích naleznete tipy na levné eurovíkendy, nabídky levných letenek, speciální akce hotelů, tipy na výlety nebo zajímavá cestovatelská videa. Rádi bychom jako tvořitele obsahu stránek uvítali i Vás. Pokud máte námět na článek, popřípadě máte vlastní text, kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře napravo.

Sociální sítě

Kontaktujte nás

Odeslat

OdeslatVaše zpráva byla odeslána, děkujeme.

ZrušenoVaše zpráva nebyla odeslána, zkuste to prosím později.

Všechna práva vyhrazena © 2012 Chcitam.cz