18.10.2021

Trenčín a jeho hrad

Město Trenčín na řece Váh patří k nejvýznamnějším městů Slovenska. Dominantou města je Trenčínský hrad, který pravděpodobně vznikl na místě hradiště, a to zhruba v 11.století. Tedy alespoň jak historie praví, první prokazatelnou stavbou byla obytná věž a rotunda z této doby.

 
Hrad stojí na skalní vyvýšenině, kde původně tekla řeka Váh. Dnes tomuto tak není. V současné době je pod hradem především centrum města.
Mezi další pamětohodnosti, kterými se může Trenčín též pochlubit, patří Farní kostel a Farské schody. Ty byly postaveny v roce 1568, ale v roce 1708 byly poškozeny požárem. Do dnešní podoby byly upraveny v letech 1978-1981.
Jak už jsme zmínili výše, pod hradem je centrum města. Na Hlavním náměstí se nachází kostel a klášter piaristů postavený v barokním stylu. Na Mírovém náměstí je k vidění Morový sloup se sochou Svaté Trojice z roku 1712.
Ten, kdo by měl zájem se do hradu podívat, je potřeba vyšlápnout slušný kopec. Cestou je jedna zajímavost, která určitě stojí za zmínku. Tou je dům městského kata. Vstupné stojí pouze 1 € a je otevřeno denně kromě neděle a pondělí, od dubna do listopadu. Určitě tuto zajímavou stavbu navštivte. Budova je postavená v renesančním stylu a vlastně patří k jediné zachovalé stavbě v Trenčíně tohoto typu.
Vstupné do hradu je 4,50 EUR za velký okruh, za malý se platí 3 Eura. Děti a důchodci mají samozřejmě zlevněné vstupné. Hrad je otevřen po celý rok. Jen je pořádně potřeba prostudovat zavírací dobu. Ta se v různém období liší. Otevřeno je vždy od 9ti hodin ráno.

Ubytování v Trenčíně

Vřele doporučuju ubytovat se v hotelu Magnus (4*). Nezapomeňte si zarezervovat pokoj včas. Ačkoli se jedná o méně známou turistickou lokalitu, hotely bývají již s několika týdenním předstihem plné. Ve správném výběru vám též může pomoci náš hotelový srovnávač.
Autor textu a fotografií: Katka H.

Tagy

Doporučené příspěvky

O nás

Vítejte na cestovatelském portálu Chcitam.cz. Cílem těchto stránek je od roku 2012 shromažďovat užitečné informace pro cestovatele. Postupně v článcích naleznete tipy na levné eurovíkendy, nabídky levných letenek, speciální akce hotelů, tipy na výlety nebo zajímavá cestovatelská videa. Rádi bychom jako tvořitele obsahu stránek uvítali i Vás. Pokud máte námět na článek, popřípadě máte vlastní text, kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře napravo.

Sociální sítě

Kontaktujte nás

Odeslat

OdeslatVaše zpráva byla odeslána, děkujeme.

ZrušenoVaše zpráva nebyla odeslána, zkuste to prosím později.

Všechna práva vyhrazena © 2012 Chcitam.cz