16.1.2022

Život na Novém Zélandě: Helikoptérou nad nejvyšší horou Nového Zélandu (16)

Díky událostem posledních dnů, kdy jsme se musely nadobro rozloučit s naším milovaným autem, před námi bylo posledních 33 dnů pobytu na Novém Zélandu. Ta nejkrásnější místa byla teprve před námi a hodlaly jsme si naše poslední putování užít opravdu naplno!

nejvyšší hora zélandu 20

Z půjčovny jsme si vyzvedly novou káru, která měla být luxusně vybavená – vařič, umyvadlo, mikrovlnka, trouba, toaster, rychlovarná konvice, pohodlné spaní (třetí osoba měla spát nahoře). Ovšem v našem případě byla většina vybavení zbytečná. Ke všem zmíněným spotřebičům je třeba se připojit k elektřině a místo třetí osoby nahoře spala hromada našeho oblečení a dalších nezbytností (měly jsme prostě moc věcí). Takže jsme i v nové káře jely ve starém dobrém stajlu a spaly jsme ve třech na jedné matraci. Auto bylo celkově sice prostornější, ale bylo staré, pomalé a vůbec, zlatý náš van!

nejvyšší hora zélandu 4

Prvním cílovým bodem v našem nabitém itineráři byl národní park Aoraki/Mt Cook, který se nachází přibližně ve středu jižního ostrova Nového Zélandu. Nejvyšším vrcholem parku, a zároveň nejvyšším vrcholem Nového Zélandu, je Mt Cook, který měří 3740 m. A právě na vrchol Mt Cook jsme se těšily nejvíc. Ovšem hned první den nám turistické plány překazilo počasí a celý den nám vydatně pršelo. Tehdy jsme poprvé ocenily pohodlí našeho nového auta a přečkaly jsme v něm celý den, zachumlané ve spacáku. Nás ven v dešti nikdo nedostane! Aby toho do začátku nebylo málo, hned první noc jsme si zaplatily pokutu. Nocovaly jsme totiž na parkovišti u východiště tracků v národním parku a to je na Zélandu všude zakázané. A tak nás ranger (správce národního parku) hned ráno zkasíroval, naštěstí jen o 10 doláčů každou, což je pokuta více než mírná. Kiwáci se nebojí napálit za nocování mimo tomu určená místa pokutu třeba kolem 200 dolarů. Jedna taková pokuta nás dostihla dokonce i po návratu zpět do Čech. Najdou vás všude.

nejvyšší hora zélandu

nejvyšší hora zélandu 22

nejvyšší hora zélandu 21

Další den bylo počasí takové všelijaké, všude se honily mraky, ale přesto jsme se odhodlaně vydaly zdolat kratší procházky, které měly i v pošmourném počasí své kouzlo! Teprve odpoledne se počasí umoudřilo úplně, a tak jsme se rozhodly využít peněz získaných z prodeje naší dodávky a zaplatit si jeden z našich vysněných zážitkůlet helikoptérou nad Mt Cookem. Letiště bylo nedaleko, takže než jsme se nadály, usedaly jsme s pilotem do helikoptéry. Vzlétly jsme nahoru a kochaly jsme se zasněženými vrcholky, modrozelenými jezírky pod námi a Mt Cook jsme měly jako na dlani. Po chvilce letu s námi pilot přistál na ledovci (musely jsme zkusit, jestli je to fakt led a fakt byl). Když jsme se dostatečně vynadívaly na ty obrovské zasněžené vrcholky všude kolem, usedly jsme opět do helikoptéry a vydaly se na cestu zpět. Byla to opravdu nádhera! Po návratu zpět jsem věděla, že tento zážitek jen tak něco nepřekoná a přestože cena za let nebyla zanedbatelná, rozhodně to stálo za to!

nejvyšší hora zélandu 9

nejvyšší hora zélandu 13

nejvyšší hora zélandu 18

nejvyšší hora zélandu 19

Cena za let se pohybuje od 230 do 600 NZD (tedy cca od 4 000 do 10 000Kč), v závislosti na délce letu a počtu zastávek. Let je možné zarezervovat v nejbližším informačním centru, nebo přímo na letišti Mt Cook.

Další díly seriálu „Život na Novém Zélandě“ naleznete zde

Autor textu a fotografií: Michaela Blehová

Tagy

Doporučené příspěvky

O nás

Vítejte na cestovatelském portálu Chcitam.cz. Cílem těchto stránek je od roku 2012 shromažďovat užitečné informace pro cestovatele. Postupně v článcích naleznete tipy na levné eurovíkendy, nabídky levných letenek, speciální akce hotelů, tipy na výlety nebo zajímavá cestovatelská videa. Rádi bychom jako tvořitele obsahu stránek uvítali i Vás. Pokud máte námět na článek, popřípadě máte vlastní text, kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře napravo.

Sociální sítě

Kontaktujte nás

Odeslat

OdeslatVaše zpráva byla odeslána, děkujeme.

ZrušenoVaše zpráva nebyla odeslána, zkuste to prosím později.

Všechna práva vyhrazena © 2012 Chcitam.cz